My Favorite Movies
| Robert238069952's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
GoodFellas (1990, R) |
|
|
| 2 |
Casino (1995, R) |
|
|
| 3 |
Raging Bull (1980, R) |
|
|
| 4 |
Donnie Brasco (1997, R) |
|
|
| 5 |
A Bronx Tale (1993, R) |
|
|
| 6 |
Patton (1970, PG) |
|
|
| 7 |
Saturday Night Fever (1977, PG) |
|
|
| 8 |
Rising Sun (1993, R) |
|
|
| 9 |
On the Waterfront (1954, Unrated) |
|
|
| 10 |
A Few Good Men (1992, R) |
|
|
| 11 |
Airport (1970, G) |
|
|
| 12 |
Witness (1985, R) |
|
|
| 13 |
The Hustler (1961, Unrated) |
|
|
| 14 |
The Verdict (1982, R) |
|
|
| 15 |
A Beautiful Mind (2001, PG-13) |
|
|
| 16 |
The Firm (1993, R) |
|
|
| 17 |
Wall Street (1987, R) |
|
|
| 18 |
Disclosure (1994, R) |
|
|
| 19 |
Crimson Tide (1995, R) |
|
|
| 20 |
The Hunt for Red October (1990, PG) |
|
|
| 21 |
Jaws (1975, PG) |
|
|
| 22 |
Patterns (1956, Unrated) |
|
|
| 23 |
Executive Suite (1953, Unrated) |
|
|
| 24 |
The Untouchables (1987, R) |
|
|
| 25 |
American Beauty (1999, R) |
|
|
| 26 |
Black Rain (1989, R) |
|
|
| 27 |
The Passion of the Christ (2004, R) |
|
|
| 28 |
Network (1976, R) |
|
|
| 29 |
Atlantic City (1980, R) |
|
|
| 30 |
Clean and Sober (1988, R) |
|
|
| 31 |
Dog Day Afternoon (1975, R) |
|
|
| 32 |
Serpico (1973, R) |
|
|
| 33 |
Quiz Show (1994, PG-13) |
|
|
| 34 |
Falling Down (1993, R) |
|
|
| 35 |
Guilty by Suspicion (1991, PG-13) |
|
|
| 36 |
The Paper (1994, R) |
|
|
| 37 |
The Party (1968, PG) |
|
|
| 38 |
Midnight Run (1988, R) |
|
|
| 39 |
My Cousin Vinny (1992, R) |
|
|
| 40 |
Gung Ho (1986, PG-13) |
|
|
| 41 |
The King of Comedy (1983, PG) |
|
|
| 42 |
School of Rock (2003, PG-13) |
|
|
| 43 |
The Apartment (1960, Unrated) |
|
|
| 44 |
Trading Places (1983, R) |
|
|
| 45 |
Beverly Hills Cop (1984, R) |
|
|
| 46 |
Gimme Shelter (1970, R) |
|
|
| 47 |
The Song Remains The Same (1976, PG) |
|
|
| 48 |
Tommy (1975, PG) |
|
|
| 49 |
King Creole (1958, PG) |
|
|
| 50 |
Fun in Acapulco (2000, PG) |
|
|
| 51 |
Guys and Dolls (1955, Unrated) |
|
|
| 52 |
RoboCop (1987, R) |
|
|
| 53 |
The Magnificent Seven (1960, Unrated) |
|
|
| 54 |
Die Hard (1988, R) |
|
|
| 55 |
North by Northwest (1959, Unrated) |
|
|
| 56 |
Rope (1948, PG) |
|
|
| 57 |
Lifeboat (1944, Unrated) |
|
|
| 58 |
Strangers on a Train (1951, PG) |
|
|
| 59 |
Foreign Correspondent (1940, Unrated) |
|
|
| 60 |
The 39 Steps (1959, Unrated) |


