My Favorite Movies


  robertovinicius's Rating My Rating
1
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) (2004,  R)
Click to Rate
2
3-Iron (Bin-jip) (Empty Houses) (2004,  R)
3-Iron (Bin-jip) (Empty Houses) 5.0 Stars
Beautiful, Sensible, Sweet Silent ! Great movie, Kim ki duk is a great director !
Click to Rate
3
Y Tu Mama Tambien (2001,  R)
Click to Rate
4
Amores Perros (2000,  R)
Click to Rate
5
Closer (2004,  R)
Closer 5.0 Stars
Hello stranger....

And so it is
Just like you said it would be
Life goes easy on me
Most of the time
And so it is
The shorter story
No love, no glory
No hero in her sky

I can't take my eyes off of you
I can't take my eyes off you
I can't take my eyes off of you
I can't take my eyes off you
I can't take my eyes off you
I can't take my eyes...
Click to Rate
6
A Bittersweet Life (Dalkomhan insaeng) (2005,  Unrated)
Click to Rate
7
V for Vendetta (2006,  R)
Click to Rate
8
Before Sunrise (1995,  R)
Click to Rate
9
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) (1988,  R)
Click to Rate
10
Before Sunset (2004,  R)
Click to Rate
11
The Notebook (2004,  PG-13)
Click to Rate
12
Memento (2000,  R)
Click to Rate
13
Sin City (2005,  R)
Click to Rate
14
The Matrix (1999,  R)
Click to Rate
15
Fight Club (1999,  R)
Click to Rate
16
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
Click to Rate
17
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
Click to Rate
18
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
Click to Rate
19
Seven (Se7en) (1995,  R)
Click to Rate
20
American History X (1998,  R)
Click to Rate
21
The Promise (Master of Crimson Armor) (Wu ji) (2005,  PG-13)
Click to Rate
22
Match Point (2005,  R)
Click to Rate
23
The Shawshank Redemption (1994,  R)
Click to Rate
24
The Green Mile (1999,  R)
Click to Rate
25
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Click to Rate
26
Run Lola Run (Lola rennt) (1998,  R)
Click to Rate
27
25th Hour (2002,  R)
Click to Rate
28
The Others (2001,  PG-13)
Click to Rate
29
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
Click to Rate
30
Mozart and the Whale (2005,  PG-13)
Click to Rate
31
La tigre e la neve (The Tiger and the Snow) (2005,  Unrated)
Click to Rate
32
Constantine (2005,  R)
Click to Rate
33
Vertigo (1958,  PG)
Click to Rate
34
Identity (2003,  R)
Click to Rate
35
Black Snake Moan (2007,  R)
Black Snake Moan 4.5 Stars
Great movie ! Hot, Sexy but sad ! The music solves everything !
Click to Rate
36
Being There (1979,  PG)
Being There 5.0 Stars
A sweet movie, sensible. A poetry !
Click to Rate
37
Hard Candy (2006,  R)
Hard Candy 4.5 Stars
Brutal and twisted movie !
Click to Rate
38
Sex and Lucia (Lucía y el sexo) (2002,  R)
Click to Rate
39
Il Postino (1994,  PG)
Il Postino 5.0 Stars
Lovely !
Click to Rate
40
Finding Neverland (2004,  PG)
Click to Rate
41
Into the Wild (2007,  R)
Into the Wild 4.5 Stars
Happiness only real, when shared!
Click to Rate
42
El Orfanato (The Orphanage) (2007,  R)
Click to Rate
43
August Rush (2007,  PG)
August Rush 4.5 Stars
Sound of heart, the essence of the music.
Click to Rate
44
The Dark Knight (2008,  PG-13)
The Dark Knight 5.0 Stars
Ordinary chaos.
Click to Rate
45
El Baño del Papa (The Pope's Toilet) (2007,  Unrated)
El Baño del Papa (The Pope's Toilet) 4.5 Stars
Great uruguayan movie!
Click to Rate
46
Blindness (2008,  R)
Blindness 5.0 Stars
Best of the year.

Perfect cast, director and picture.
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments