My Favorite Movies


  RobinTroy's Rating My Rating
1
Fight Club (1999,  R)
2
Casablanca (1943,  PG)
3
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
Stranger Than Fiction
Loved this movie. Emma Thompson was great. Clever, different. Good stuff.
4
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) (1994,  R)
5
Fargo (1996,  R)
6
Annie Hall (1977,  PG)
Annie Hall
I fell in love with this movie when I was 16.
7
Young Frankenstein (1974,  PG)
Young Frankenstein
Might just be my favorite movie of all time. I adore Gene Wilder.
8
Memento (2000,  R)
9
The Matrix (1999,  R)
The Matrix
LOVED it. Took me completely by surprise.
10
Notorious (1946,  Unrated)
11
The Shawshank Redemption (1994,  R)
12
The Big Lebowski (1998,  R)
13
The Usual Suspects (1995,  R)
The Usual Suspects
Completely satisfying film. Kevin Spacey is brilliant.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments