My Favorite Movies


  rogeliorevilla's Rating My Rating
1
The James Bond Story (2000,  Unrated)
2
Hellgate (1989,  R)
3
The Rose (1979,  R)
4
Christopher Columbus (1949,  Unrated)
5
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
6
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
7
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
8
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
9
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
10
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
11
Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009,  PG)
12
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part I (2010,  Unrated)
13
J.K. Rowling and the Birth of Harry Potter (2004,  Unrated)
14
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part II (2011,  Unrated)
15
Harry Potter in the Hood (2007,  Unrated)
16
The Man Who Cried (2000,  R)
17
Changeling (2008,  R)
18
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
19
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life (2003,  PG-13)
20
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
21
Kung Fu Panda (2008,  PG)
22
Wanted (2008,  R)
23
Shark Tale (2004,  PG)
24
Beowulf (2007,  PG-13)
25
Lara Croft - Tomb Raider (2001,  PG-13)
26
Alexander (2004,  R)
27
The Good Shepherd (2006,  R)
28
Girl, Interrupted (1999,  R)
29
The Bone Collector (1999,  R)
30
Sky Captain and the World of Tomorrow (2004,  PG)
31
Taking Lives (2004,  Unrated)
32
Hackers (1995,  PG-13)
33
Life or Something Like It (2002,  PG-13)
34
A Mighty Heart (2007,  R)
35
Gia (1997,  R)
36
Original Sin (2001,  R)
37
Pushing Tin (1999,  R)
38
Beyond Borders (2003,  R)
39
Playing by Heart (1998,  R)
40
Foxfire (1996,  R)
41
Playing God (1997,  R)
42
Cyborg 2 (1993,  R)
43
True Women (1997,  PG-13)
44
Love Is All There Is (1997,  R)
45
Mojave Moon (1997,  R)
46
Without Evidence (1996,  Unrated)
47
The Fever (2007,  Unrated)
48
Without Evidence (2000,  Unrated)
49
We Are the Future (2006,  Unrated)
50
George Wallace (1997,  Unrated)
51
Kung Fu Panda: The Kaboom of Doom (Kung Fu Panda 2) (2011,  Unrated)
52
Salt (2010,  Unrated)
53
Confessions of an Action Star (2004,  Unrated)
54
The Day the Earth Stood Still (2008,  PG-13)
55
The Matrix (1999,  R)
56
Keanu Reeves: Journey to Success (2003,  Unrated)
57
The Matrix Revolutions (2003,  R)
58
The Matrix Reloaded (2003,  R)
59
Street Kings (2008,  R)
60
Constantine (2005,  R)
61
Something's Gotta Give (2003,  PG-13)
62
Speed (1994,  R)
63
The Lake House (2006,  PG)
64
Bill & Ted's Excellent Adventure (1989,  PG)
65
Bill & Ted's Bogus Journey (1991,  PG)
66
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
67
The Devil's Advocate (1997,  R)
68
The Replacements (2000,  PG-13)
69
Point Break (1991,  R)
70
The Animatrix (2003,  Unrated)
71
A Scanner Darkly (2006,  R)
72
Sweet November (2001,  PG-13)
73
The Matrix Revisited (2001,  R)
74
A Walk in the Clouds (1995,  PG-13)
75
Parenthood (1989,  PG-13)
76
Hardball (2001,  PG-13)
77
Chain Reaction (1996,  PG-13)
78
Johnny Mnemonic (1995,  R)
79
Much Ado About Nothing (1993,  PG-13)
80
The Gift (2000,  R)
81
Dangerous Liaisons (1988,  R)
82
Thumbsucker (2005,  R)
83
My Own Private Idaho (1991,  R)
84
The Watcher (2000,  R)
85
Feeling Minnesota (1996,  R)
86
Little Buddha (1994,  PG)
87
Youngblood (1986,  R)
88
I Love You to Death (1990,  R)
89
River's Edge (1987,  R)
90
Babes in Toyland (1986,  G)
91
Even Cowgirls Get the Blues (1994,  R)
92
Freaked (1993,  PG-13)
93
Last Time I Committed Suicide (1996,  R)
94
Permanent Record (1988,  PG-13)
95
The Night Before (1988,  PG-13)
96
Brotherhood of Justice (1986,  Unrated)
97
Tune in Tomorrow... (Aunt Julia and the Scriptwriter) (1990,  PG-13)
98
The Prince of Pennsylvania (1988,  R)
99
The Private Lives of Pippa Lee (2009,  R)
100
The Burly Man Chronicles (2004,  Unrated)
101
Octopussy (1983,  PG)
102
Boat Trip (2003,  R)
103
A View to a Kill (1985,  PG)
104
Live and Let Die (1973,  PG)
105
The Man with the Golden Gun (1974,  PG)
106
The Spy Who Loved Me (1977,  PG)
107
For Your Eyes Only (1981,  PG)
108
Moonraker (1979,  PG)
109
The Cannonball Run (1981,  PG)
110
Roger & Me (1989,  R)
111
The Quest (1996,  PG-13)
112
The Wild Geese (1978,  R)
113
Curse of the Pink Panther (1983,  PG)
114
The Sea Wolves (1981,  PG)
115
Escape to Athena (1979,  PG)
116
Here Comes Peter Cottontail: The Movie (2005,  Unrated)
117
Shout at the Devil (1976,  PG)
118
North Sea Hijack (ffolkes) (Assault Force) (1980,  PG)
119
The Man Who Haunted Himself (1970,  PG)
120
Feuer, Eis & Dynamit (Fire, Ice & Dynamite) (1987,  PG)
121
Gold (1974,  G)
122
Crossplot (1969,  PG-13)
123
Interrupted Melody (1955,  Unrated)
124
Bullseye (1990,  PG-13)
125
The Enemy (2001,  R)
126
D.R.E.A.M. Team (2001,  R)
127
Inside 'Moonraker' (2000,  Unrated)
128
The Fiction Makers (1968,  Unrated)
129
Bed And Breakfast (1992,  PG-13)
130
The Shadow (1940,  Unrated)
131
The Man Who Wouldn't Die (1995,  PG)
132
Fire, Ice And Dynamite (1991,  PG)
133
The Bank Job (2008,  R)
134
A Good Woman (2006,  PG)
135
Rabid (1979,  R)
136
The Mack (1973,  R)
137
You're Gonna Miss Me (2007,  Unrated)
138
Flywheel (2003,  Unrated)
139
Only the Strong Survive - A Celebration of Soul (2002,  PG-13)
140
The Magic 7 (2007,  Unrated)
141
No Higher Love (1999,  Unrated)
142
Gallery of Horrors (1967,  Unrated)
143
Louise (1939,  Unrated)
144
Drag Me to Hell (2009,  PG-13)
145
Milk (2008,  R)
146
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
147
Cloverfield (2008,  PG-13)
148
Filmmaker: A Diary by George Lucas (1968,  Unrated)
149
High School Musical 3: Senior Year (2008,  G)
150
Hulk (2003,  PG-13)
151
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
152
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
153
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
154
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
155
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006,  PG-13)
156
Jarhead (2005,  R)
157
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
158
Poseidon (2006,  PG-13)
159
Amusement (2008,  R)
160
Birds of America (2008,  R)
161
Another Gay Sequel: Gays Gone Wild! (2008,  Unrated)
162
Maman est Chez le Coiffeur (2008,  Unrated)
163
The Adventures of Food Boy (2008,  PG)
164
Fog City Mavericks (2008,  Unrated)
165
On Broadway (2008,  Unrated)
166
The Doorman (2008,  Unrated)
167
A Very Merry Daughter of the Bride (2008,  Unrated)
168
Death in Love (2009,  R)
169
The Lost Coast (2008,  Unrated)
170
Hollywood's Greatest Villains (2008,  Unrated)
171
Elle veut le chaos (2008,  Unrated)
172
Oscar: The Color of Destiny (Oscar. Una pasion surrealista) (2008,  Unrated)
173
High School Musical (2006,  Unrated)
174
Friday Night Lights (2004,  PG-13)
175
American Psycho (2000,  R)
176
Beverly Hills Cop III (1994,  R)
177
Glory Road (2006,  PG)
178
Cold Mountain (2003,  R)
179
Stealth (2005,  PG-13)
180
High School Musical 2 (2007,  G)
181
Brick (2006,  R)
182
American Graffiti (1973,  PG)
183
Sling Blade (1997,  R)
184
An Unfinished Life (2005,  PG-13)
185
Alive (1993,  R)
186
Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy (2004,  Unrated)
187
Kaubôi Bibappu: Tengoku no Tobira (Cowboy Bebop the Movie: Knockin' on Heaven's Door) (2003,  R)
188
The Deep End (2001,  R)
189
Wonderland (2003,  R)
190
Nicotina (2004,  R)
191
Session 9 (2001,  R)
192
Halloweentown High (Halloweentown III) (2004,  Unrated)
193
Underworld: The Rise of the Lycans (2009,  R)
194
War of the Worlds (2005,  PG-13)
195
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
196
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
197
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
198
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
199
10,000 B.C. (2008,  PG-13)
200
Ocean's Thirteen (2007,  PG-13)
201
Mr. Deeds (2002,  PG-13)
202
Directors: Steven Spielberg (2000,  Unrated)
203
Steven Wright: When the Leaves Blow Away (2007,  Unrated)
204
American Boy: A Profile of: Steven Prince (1978,  Unrated)
205
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
206
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
207
Jurassic Park (1993,  PG-13)
208
Ghost Rider (2007,  PG-13)
209
Daredevil (2003,  PG-13)
210
Saving Private Ryan (1998,  R)
211
Jaws (1975,  PG)
212
Drillbit Taylor (2008,  PG-13)
213
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
214
The Terminal (2004,  PG-13)
215
Hook (1991,  PG)
216
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
217
Underworld: Evolution (2006,  R)
218
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
219
The Scorpion King (2002,  PG-13)
220
The Lost World - Jurassic Park (1997,  PG-13)
221
Without A Paddle (2004,  PG-13)
222
Che: Part One (The Argentine) (2009,  R)
223
The Onion Movie (2008,  Unrated)
224
Good (2008,  Unrated)
225
Center Stage: Turn It Up (2008,  PG-13)
226
The Escapist (2008,  Unrated)
227
The Girlfriend Experience (2009,  R)
228
Little Nicky (2000,  PG-13)
229
Largo Winch (2008,  Unrated)
230
Pistol Whipped (2008,  R)
231
The Deal (2008,  R)
232
Journey to the Center of the Earth (TV) (2008,  PG)
233
Trailer Park of Terror (2008,  R)
234
Against the Dark (2009,  Unrated)
235
His Name Was Jason: 30 Years of Friday the 13th (2009,  Unrated)
236
Kill Switch (2008,  R)
237
Mum & Dad (2008,  Unrated)
238
From Within (2009,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments