My Favorite Movies


  rogersgame's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring
Where it all started! This is a must see for everyone with a imagination, for true fantasy.
2
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Two Towers
This movie will keep your eyes glued to the screen!
3
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King
This had such a great ending * sniff*
4
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
This film had alot of action ,but they cut to many scenes out. They could have followed the book better than they did.I enjoyed it though and I'm waiting for the NEXT!
5
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
So cool! The actors did super in this film. I think this is the one Harry Potter movie that sets up the plot at it's thickest!
6
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
Very thrilling to see all the CG work in this film!
7
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone)
Harry Potter at it's best!
8
Titanic (1997,  PG-13)
Titanic
This movie is for the true ROMANTIC"S at HEART.
9
Troy (2004,  R)
Troy
Troy is very intense in it's battle's though sentimental in other parts.
10
Stay Alive (2006,  PG-13)
Stay Alive
Not a movie for thoughs that are jumpy! Yet its STILL AWESOME.
11
Stick It (2006,  PG-13)
Stick It
This movie is great for thoughs who are defiant of gravity!
12
The Ring (2002,  PG-13)
The Ring
This movie has one of the scarest plots I have ever seen!
13
She's the Man (2006,  PG-13)
She's the Man
LOL! This movie will keep you laughing till you don't know who's ,who.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments