My Favorite Movies
| Romanabunny's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001, PG-13) |
|
| 2 |
A Walk on the Moon (1999, R) |
|
| 3 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
| 4 |
What's Eating Gilbert Grape (1993, PG-13) |
|
| 5 |
A Perfect Murder (1998, R) |
|
| 6 |
Eastern Promises (2007, R) |
|
| 7 |
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007, R) |
|
| 8 |
Dead Man Walking (1995, R) |
|
| 9 |
Dead Man (1995, R) |
|
| 10 |
Fear and Loathing in Las Vegas (1998, R) |
|
| 11 |
Sleepy Hollow (1999, R) |
|
| 12 |
Benny & Joon (1993, PG) |
|
| 13 |
Stepmom (1998, PG-13) |
|
| 14 |
Little Women (1994, PG) |
|
| 15 |
Lorenzo's Oil (1992, PG-13) |
|
| 16 |
The Hunger (1983, R) |
|
| 17 |
Bull Durham (1988, R) |
|
| 18 |
The Devil's Advocate (1997, R) |
|
| 19 |
Elizabethtown (2005, PG-13) |
|
| 20 |
The Client (1994, PG-13) |
|
| 21 |
The Witches of Eastwick (1987, R) |
|
| 22 |
The Road (2009, R) |
|
| 23 |
Monster (2003, R) |
|
| 24 |
Sweet November (2001, PG-13) |
|
| 25 |
The Cider House Rules (1999, PG-13) |
|
| 26 |
The Astronaut's Wife (1999, R) |
|
| 27 |
Head in the Clouds (2004, R) |
|
| 28 |
Ten Inch Hero (2007, Unrated) |
|
| 29 |
The Plight of Clownana (2004, Unrated) |
|
| 30 |
Watchmen (2009, R) |
|
| 31 |
P.S. I Love You (2007, PG-13) |
|
| 32 |
The Accidental Husband (2009, PG-13) |
|
| 33 |
Taking Woodstock (2009, R) |
|
| 34 |
X-Men Origins - Wolverine (2009, PG-13) |
|
| 35 |
Moulin Rouge! (2001, PG-13) |
|
| 36 |
Practical Magic (1998, PG-13) |
|
| 37 |
The Hours (2002, PG-13) |
|
| 38 |
To Die For (1995, R) |
|
| 39 |
The Crow (1994, R) |
|
| 40 |
Showdown in Little Tokyo (1991, R) |
|
| 41 |
Rapid Fire (1992, R) |
|
| 42 |
Laser Mission (Soldier of Fortune) (1997, R) |
|
| 43 |
Long zai jiang hu (Legacy of Rage) (1989, R) |
|
| 44 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 45 |
Seven (Se7en) (1995, R) |
|
| 46 |
Interview with the Vampire (1994, R) |
|
| 47 |
Legends of the Fall (1994, R) |
|
| 48 |
Thelma & Louise (1991, R) |
|
| 49 |
True Romance (1993, R) |
|
| 50 |
Sleepers (1996, R) |
|
| 51 |
A River Runs Through It (1992, PG) |
|
| 52 |
The Devil's Own (1997, R) |
|
| 53 |
Robin Hood: Prince of Thieves (1991, PG-13) |
|
| 54 |
Heathers (1988, R) |
|
| 55 |
Very Bad Things (1998, R) |
|
| 56 |
Pump up the Volume (1990, R) |
|
| 57 |
Murder in the First (1994, R) |
|
| 58 |
Untamed Heart (1993, PG-13) |
|
| 59 |
Bed of Roses (1995, PG) |
|
| 60 |
Wedding Crashers (2005, R) |
|
| 61 |
Batman Returns (1992, PG-13) |
|
| 62 |
The Deer Hunter (1978, R) |
|
| 63 |
The Prophecy (1995, R) |
|
| 64 |
Love Actually (2003, R) |
|
| 65 |
Dogma (1999, R) |
|
| 66 |
Michael Collins (1996, R) |
|
| 67 |
Winter Guest (1997, R) |
|
| 68 |
Schindler's List (1993, R) |
|
| 69 |
Kinsey (2004, R) |
|
| 70 |
Breakfast on Pluto (2005, R) |
|
| 71 |
Les Miserables (1998, PG-13) |
|
| 72 |
Rob Roy (1995, R) |
|
| 73 |
The Mission (1986, PG) |
|
| 74 |
Queen of the Damned (2002, R) |
|
| 75 |
About Adam (2000, R) |
|
| 76 |
Shooting Fish (1998, PG) |
|
| 77 |
Resurrection Man (1998, R) |
|
| 78 |
The Usual Suspects (1995, R) |
|
| 79 |
End of Days (1999, R) |
|
| 80 |
Stigmata (1999, R) |
|
| 81 |
Spider (2002, R) |
|
| 82 |
Prince of Jutland (Royal Deceit) (1994, R) |
|
| 83 |
Smilla's Sense of Snow (1997, R) |
|
| 84 |
Defence of the Realm (Defense of the Realm) (1985, PG) |
|
| 85 |
28 Days Later (2003, R) |
|
| 86 |
The Wind That Shakes the Barley (2007, Unrated) |
|
| 87 |
Intermission (2003, R) |
|
| 88 |
Disco Pigs (2003, Unrated) |
|
| 89 |
On the Edge (2001, R) |
|
| 90 |
Braveheart (1995, R)
being Scottish makes me want to hate this so much, with it's terrible accents, stereotypical bullshitand its perdictable but annoying desecration of historical facts... but its beautifully shot and the characters are well constructed, makes me want to go bash some English folk, and kill Robert the Bruce, but it's lucky for me that I'm anti-violence. Sophie Marceaux(sp?)'s princess and Murran are beautiful. Gore and crazy Irishmen... cool. |
|
| 91 |
In Bruges (2008, R) |
|
| 92 |
Harrison's Flowers (2002, R) |
|
| 93 |
The General (1998, R) |
|
| 94 |
Black Hawk Down (2001, R) |
|
| 95 |
The Calcium Kid (2004, Unrated) |
|
| 96 |
The Shining (1980, R) |
|
| 97 |
A Clockwork Orange (1971, R) |
|
| 98 |
The Ninth Gate (1999, R) |
|
| 99 |
Rosemary's Baby (1968, R) |
|
| 100 |
Suspiria (1977, R) |
|
| 101 |
Opera (1987, Unrated) |
|
| 102 |
Ted Bundy (2002, R) |
|
| 103 |
300 (2007, R) |
|
| 104 |
RocknRolla (2008, R) |
|
| 105 |
The Phantom of the Opera (2004, PG-13) |
|
| 106 |
Dracula 2000 (2000, R) |
|
| 107 |
Dear Frankie (2005, PG-13) |
|
| 108 |
Shooters (2000, R) |
|
| 109 |
Watchmen: Tales of the Black Freighter and Under the Hood (2009, R) |
|
| 110 |
Bram Stoker's Dracula (1992, R) |
|
| 111 |
Withnail and I (1987, R) |
|
| 112 |
The Serpent's Kiss (1997, R) |
|
| 113 |
Wah-Wah (2006, R) |
|
| 114 |
How To Get Ahead in Advertising (1989, R) |
|
| 115 |
Jack and Sarah (1996, PG) |
|
| 116 |
Out of Africa (1985, PG) |
|
| 117 |
Kramer vs. Kramer (1979, PG) |
|
| 118 |
Sophie's Choice (1982, R) |
|
| 119 |
Silkwood (1983, R) |
|
| 120 |
The Velveteen Rabbit (2009, G) |
|
| 121 |
GoodFellas (1990, R) |
|
| 122 |
Taxi Driver (1976, R) |
|
| 123 |
The Untouchables (1987, R) |
|
| 124 |
Cape Fear (1991, R) |
|
| 125 |
Love in the Time of Cholera (2007, R) |
|
| 126 |
No Country for Old Men (2007, R) |
|
| 127 |
Coyote Ugly (2000, PG-13) |
|
| 128 |
The Cooler (2003, R) |
|
| 129 |
Stone of Destiny (2008, PG) |
|
| 130 |
On a Clear Day (2006, PG-13) |
|
| 131 |
High Voltage (1997, R) |
|
| 132 |
Hostile Intent (1997, R) |
|
| 133 |
Nightbreed (1990, R) |
|
| 134 |
Head Above Water (1996, R) |
|
| 135 |
Bliss (1997, R) |
|
| 136 |
My Big Fat Greek Wedding (2002, PG) |
|
| 137 |
Serendipity (2001, PG-13) |
|
| 138 |
Laurel Canyon (2003, R) |
|
| 139 |
Knocked Up (2007, R) |
|
| 140 |
27 Dresses (2008, PG-13) |
|
| 141 |
Valentine (2001, R) |
|
| 142 |
Trainspotting (1996, R) |
|
| 143 |
A Life Less Ordinary (1997, R) |
|
| 144 |
Shallow Grave (1995, R) |
|
| 145 |
Velvet Goldmine (1998, R) |
|
| 146 |
The Pillow Book (1997, NC-17) |
|
| 147 |
Rogue Trader (1999, R) |
|
| 148 |
Titus (1999, R) |
|
| 149 |
The Dark Knight (2008, PG-13) |
|
| 150 |
American Psycho (2000, R) |
|
| 151 |
Equilibrium (2002, R) |
|
| 152 |
The Machinist (2004, R) |
|
| 153 |
Empire of the Sun (1987, PG) |
|
| 154 |
Newsies (1992, PG) |
|
| 155 |
All The Little Animals (1999, R) |
|
| 156 |
Metroland (1999, R) |
|
| 157 |
Public Enemies (2009, R) |
|
| 158 |
Evelyn (2002, PG) |
|
| 159 |
Under the Tuscan Sun (2003, PG-13) |
|
| 160 |
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005, PG-13) |
|
| 161 |
Twilight (2008, PG-13) |
|
| 162 |
How To Be (2008, Unrated) |
|
| 163 |
Little Children (2006, R) |
|
| 164 |
Defiance (2009, R) |
|
| 165 |
Sliding Doors (1998, R) |
|
| 166 |
Sylvia (2003, R) |
|
| 167 |
The Last King of Scotland (2006, R) |
|
| 168 |
Bright Young Things (2003, R) |
|
| 169 |
Starter for Ten (Starter for 10) (2006, PG-13) |
|
| 170 |
Four Weddings and a Funeral (1994, R) |
|
| 171 |
Watership Down (1979, Unrated) |
|
| 172 |
Ravenous (1999, R) |
|
| 173 |
Plunkett & Macleane (1999, R) |
|
| 174 |
Ever After - A Cinderella Story (1998, PG-13) |
|
| 175 |
Karla (2006, R) |
|
| 176 |
Manhunter (1986, R) |













































































































































































