My Favorite Movies


  RON399464977's Rating My Rating
1
Below (2002,  R)
Below
loved it
2
The Boondock Saints (1999,  R)
The Boondock Saints
great movie
3
The Departed (2006,  R)
The Departed
jack nicholson at his best
4
Braveheart (1995,  R)
Braveheart
good movie
5
Gladiator (2000,  R)
Gladiator
loved it,russell crowe superb
6
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
loved it
7
The Green Mile (1999,  R)
The Green Mile
excellent movie
8
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
Bruce Almighty
loved it
9
The Hitman (1991,  R)
The Hitman
great for guns @ cursing and soundtrack
10
Dragon Wars (D-War) (War of the Dragons) (2007,  PG-13)
Dragon Wars (D-War) (War of the Dragons)
great special effects only,rest of the movie sucked.
11
The Dark Knight (2008,  PG-13)
The Dark Knight
heath was outstanding as the joker(why so serious)
12
Reign of Fire (2002,  PG-13)
Reign of Fire
good movie
13
Ghost Ship (2002,  R)
Ghost Ship
loved it
14
3:10 to Yuma (2007,  R)
3:10 to Yuma
loved it,russell crowe superb again
15
WALL-E (2008,  G)
WALL-E
loved it,great cgi
16
When Trumpets Fade (1998,  R)
When Trumpets Fade
good movie
17
Godzilla (1998,  PG-13)
Godzilla
i liked it (sorry)
18
Tombstone (1993,  R)
Tombstone
val kilmer's movie,(i'm your huckleberry)
19
The Peacemaker (1997,  R)
The Peacemaker
thinking person's thriller
20
Running Scared (1986,  R)
Running Scared
funny movie
21
Out of Sight (1998,  R)
Out of Sight
great movie
22
3000 Miles to Graceland (2001,  R)
3000 Miles to Graceland
liked it
23
Used Cars (1980,  R)
Used Cars
crazy movie
24
The Thing (1982,  R)
The Thing
freaky
25
Alien Resurrection (1997,  R)
Alien Resurrection
liked it better than its prequels
26
Saving Private Ryan (1998,  R)
Saving Private Ryan
excellent movie,tom hanks superb
27
U-571 (2000,  PG-13)
U-571
liked it
28
Light Sleeper (1992,  R)
Light Sleeper
liked it,loved the music sound track
29
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
loved it
30
Léon (The Professional) (1994,  R)
Léon (The Professional)
liked it, gary oldman superb
31
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
Meet Joe Black
liked it
32
State of Grace (1990,  R)
State of Grace
liked it
33
Legends of the Fall (1994,  R)
Legends of the Fall
liked it
34
Broken Arrow (1996,  R)
Broken Arrow
fun movie
35
Silverado (1985,  PG-13)
Silverado
underrated western
36
Michael (1996,  PG)
Michael
loved it
37
Just Like Heaven (2005,  PG-13)
Just Like Heaven
liked it
38
Benny & Joon (1993,  PG)
Benny & Joon
funny movie
39
The Transporter (2002,  PG-13)
The Transporter
best of the 3
40
Convoy (1978,  PG)
Convoy
great popcorn movie,great sountrack
41
The Rock (1996,  R)
The Rock
liked it
42
Runaway Jury (2003,  PG-13)
Runaway Jury
good movie,great soundtrack
43
The Hunt for Red October (1990,  PG)
The Hunt for Red October
great movie
44
Behind Enemy Lines (2001,  PG-13)
Behind Enemy Lines
love it,great special effects
45
Crimson Tide (1995,  R)
Crimson Tide
great movie,great soundtrack
46
The Quick and the Dead (1995,  R)
The Quick and the Dead
popcorn goody,gene hackman superb (welcome back killer)
47
L.A. Confidential (1997,  R)
L.A. Confidential
great movie
48
Virtuosity (1995,  R)
Virtuosity
fun movie,russell crowe superb again
49
Master and Commander: The Far Side of the World (2003,  PG-13)
Master and Commander: The Far Side of the World
good movie
50
Mystery, Alaska (1999,  R)
Mystery, Alaska
fun movie
51
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
Pearl Harbor
great special effects,rest of the movie so so
52
Extreme Prejudice (1987,  R)
Extreme Prejudice
great shoot em up flick
53
Black Hawk Down (2001,  R)
Black Hawk Down
good movie
54
Tales from the Crypt: Demon Knight (1995,  R)
Tales from the Crypt: Demon Knight
loved it, billy zane rocked
55
Dreamcatcher (2003,  R)
Dreamcatcher
freaky,great special effects damian lewis is a trip in this movie.
56
What Dreams May Come (1998,  PG-13)
What Dreams May Come
bring me the kleenex box please
57
A.I. Artificial Intelligence (2001,  PG-13)
A.I. Artificial Intelligence
you cry too much for a tough guy
58
To Dance with the White Dog (1993,  Unrated)
To Dance with the White Dog
kleenex box please,cry baby i know
59
Grosse Pointe Blank (1997,  R)
Grosse Pointe Blank
loved it, dan aykroyd is superb
60
Pistol Whipped (2008,  R)
Pistol Whipped
movie ok,soundtrack excellent
61
Office Space (1999,  R)
Office Space
funny movie,ron livingston is superb
62
Crank (2006,  R)
Crank
truly funny wacked out flick
63
White Line Fever (1975,  PG)
White Line Fever
The Blue Mule
64
Last Man Standing (1996,  R)
Last Man Standing
twin .45's need we say more
65
The Marine (2006,  PG-13)
The Marine
fun movie
66
Heat (1995,  R)
Heat
great movie,but ultra violent,hide kiddies
67
Hanover Street (1979,  PG)
Hanover Street
tissues please.
68
The Black Hole (1979,  PG)
The Black Hole
great special effects,soundtrack
69
Red Dawn (1984,  PG-13)
Red Dawn
sorry i liked it
70
Six Days, Seven Nights (1998,  PG-13)
Six Days, Seven Nights
sorry i liked it
71
Die Hard (1988,  R)
Die Hard
the best of them all
72
The Patriot (2000,  R)
The Patriot
great movie"give me the horseblanket"
73
Secondhand Lions (2003,  PG)
Secondhand Lions
great movie
74
Cyberjack (Virtual Assassin) (1995,  R)
Cyberjack (Virtual Assassin)
movie so so,soundtrack excellent
75
Platoon Leader (1988,  R)
Platoon Leader
good movie,great effects,sound effects
76
City of Angels (1998,  PG-13)
City of Angels
kleenex please
77
The Hidden (1987,  R)
The Hidden
great shoot em up movie, great sound effects,hide kiddies.
78
Practical Magic (1998,  PG-13)
Practical Magic
I liked it,great soundtrack
79
Insomnia (2002,  R)
Insomnia
good movie, robin williams superb.
80
Big Trouble in Little China (1986,  PG-13)
Big Trouble in Little China
great shoot em up flick,great sound effects.
81
Open Range (2003,  R)
Open Range
underrated western
82
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
Beetle Juice (Beetlejuice)
funny,weird
83
What's Up, Doc? (1972,  G)
What's Up, Doc?
funny funny movie
84
G.I. Jane (1997,  R)
G.I. Jane
good movie
85
The Long Riders (1980,  R)
The Long Riders
great movie.
86
The Missouri Breaks (1976,  PG)
The Missouri Breaks
good movie.
87
Public Enemies (2009,  R)
Public Enemies
now i understand why critics were giving it a hard time,mm decided to direct this film not in a sterilized neat feel. but in a gritty choppy first person account like you were there feel. some very well known actors like johnny depp,christian bale, stephen lang who always turns in a solid performance. it was worthy effort for an updated version from the original with warren oates.
88
Independence Day (1996,  PG-13)
Independence Day
great movie, great cast,great effects, judd hirsh steals the movie.
89
Casino Royale (2006,  PG-13)
Casino Royale
great action,great chris cornell theme song.
90
The X-Files - Fight the Future (1998,  PG-13)
The X-Files - Fight the Future
it was good,special effects great.
91
The Crow (1994,  R)
The Crow
the one,the only.
92
Midnight Crossing (1988,  R)
93
Air Force One (1997,  R)
Air Force One
good movie,Gary Oldman great as usual.
94
Hitman (2007,  R)
Hitman
slow in spots but twin .45's make up for it.
95
Men in Black II (2002,  PG-13)
Men in Black II
cute
96
The English Patient (1996,  R)
The English Patient
great movie
97
District 9 (2009,  R)
District 9
It is a good movie with great special effects,lacking a little front story of the aliens arrival and subsequencial inprisonment. still worth the money. Also if sqeamish or easily sickened this is not the movie for you. Pretty graphic scenes but not as extreme as the movie Dream Catcher was.
98
The Untouchables (1987,  R)
The Untouchables
good movie,soundtrack to the film was excellent.
99
Last of the Dogmen (1995,  PG)
Last of the Dogmen
liked it.
100
Jackals (American Justice) (1986,  R)
Jackals (American Justice)
great visual of what an M-16 can do. woo hoo.
101
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
Live Free or Die Hard
good movie, scary thought though this could happen in real life.
102
War of the Worlds (2005,  PG-13)
War of the Worlds
good movie inspite of tom cruise.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments