My Favorite Movies
My favorite movies all the time.
| Rosepetal75's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Transformers (2007, PG-13) |
|
| 2 |
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007, PG) |
|
| 3 |
Fantastic Four (2005, PG-13)
A brilliant Scientist Reed Richards (Ioan Gruffudd) is convinced the clouds evolution triggered by cosmic energy in space is going to pass near Earth. Reed & Benjamin "Ben" Grimms (Michael Chiklis) reunited with Chief Genetics Researcher named Susan "Sue" Storm (Jessica Alba) & her brother named Johnny Storm (Chris Evans) are astronauts begin to mutate with their strange powers: Reed transformed into Mr. Fantastic to able to stretch like rubber; Susan transformed into Invisible Girl can become invisible (by bending light around objects) & angered can create force fields; Johnny transformed into Human Torch can engulf in supernova-like (reddish-orange flame) fire up to to able to fly & Ben is transformed into a large, rock-like creature called "The Thing" with superhuman strength to become Fantastic Four. |
|
| 4 |
Ghost Rider (2007, PG-13) |
|
| 5 |
Knight Rider 2010 (1994, Unrated) |
|
| 6 |
Knight Rider: The Movie (1985, Unrated)
Bllionaire Wilton Knight rescues police detective named Michael Long (David Hasselhoff) allows him to change his name from Michael Long to his new identity from plastic surgery as Michael Knight. Michael Knight rides in Pontiac Trans Am talking car named Knight Industries Two Thousand (KITT) controlled by computer program. |
|
| 7 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983, PG) |
|
| 8 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977, PG)
Ben Kenobi is Obi-Wan (Alec Guinness) tells Luke Skywalker (Mark Hamill) about his association with Luke's father named Anakin Skywalker isa a Jedi turned to evil was betrayed & murdered by Darth Vader. Han (Harrison Ford), Luke & Chewbacca (Peter Mayhew) rescue Princess Leia (Carrie Fisher). Luke fires a successful shot which destroys the Death Star seconds before it fires on the rebel base. |
|
| 9 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980, PG) |
|
| 10 |
Rainbow Brite and the Star Stealer (1985, G)
Rainbow Brite (Bettina Bush) & her magical horse Starlite (Andre Stojka) meets with Stormy (Marissa Mendenhall) controls Winter Season with her horse Skydancer to battle her for control over season to head off to Earth to meet up with Brian (Scott Menville) is the only boy can see Rainbow Brite & Starlite to return to Rainbowland. |
|
| 11 |
My Little Pony: The Movie (1986, G)
The Little Ponies are preparing a festival to celebrate the first day of Spring at Dream Castle @ Ponyland. 1 of the Baby Pony Dancers named Baby Lickety-Split (Alice Playten) ruins whole performance is scolded by Buttons (Sheryl Bernstein) & the other Baby Ponies. Lickety-Split packs her things to runaway @ Lullabye Nursery with Spike the baby dragon (Charles Adler) is going with her to keep his eyes on her to leaves behind a note for the other My Little Ponies. |
|
| 12 |
The Care Bears Movie (1985, G)
Care Bears meet Kim (Cree Summer) & Jason (Sunny Besen Thrasher) are siblings stop caring since their parents died. Tenderheart Bear finds another child in need help - a lonely boy named Nicholas the young apprentice (Mickey Rooney) has never had friends @ Amusement Park with a world-famous magician named "The Great Fetuccini. The Care Bears are working on new invention: Rainbow Rescue Beam, a heart-shaped portal which can send any Bear to Earth and back to the sky instantly in Hall of Hearts. Care Bears, Kim & Jason land in strange new land: the Forest of Feelings as they meet the rest of the Care Bear Cousins? Cozy Heart Penguin, Lotsa Heart Elephant, Swift Heart Rabbit & Bright Heart Raccoon among others. |
|
| 13 |
Care Bears Movie II: A New Generation (, G)
True Heart Bear and Noble Heart Horse are caretakers of the young Care Bears and Care Bear Cousins aboard the Cloud Clipper. They move the Cubs to two new places: growing up, the Bears will reside in Care-a-lot and the Cousins will live in the Forest of Feelings. True Heart Bear with stowaway Swift Heart Rabbit inside her bag invites Dawn and John to come and take care of the babies back at the Kingdom of Caring to baby-sit the orphan Cubs. |
|
| 14 |
The Country Bears (2002, G)
A young bear named Beary Barrington (Haley Joel Osment) raised by a human family: The Barrington. Beary meets up with the Country Bears to helps the Country Bears reunite for one final concert. The Bears are reading Beary's essay wrote about them decide to do the concert to save Country Bear Hall without Beary who brought them back together used to perform. The Caretaker Big Al reveals everyone they're @ the backfield with massive amount of people rush in the Country Bear Hall. The Country Bears perform the concert with Beary as the band member. |
|
| 15 |
The Bad News Bears Go To Japan (1978, PG) |
|
| 16 |
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005, PG)
The Pevensie children, Peter, Susan, Edmund and Lucy are evacuated from Finchley, London, to the country home of Professor Kirke during the Blitz in 1940. Lucy discovers a wardrobe & enters a fantasy world called Narnia to spends several hours in the home of the faun, Mr. Tumnus (James McAvoy). The Pevensie siblings step into Narnia to meet Aslan (Liam Neeson). The Pevensies become Kings and Queens & stay in Narnia until they are older where they find the lamppost and the wardrobe and go back to England, where they magically appear as children again. |
|
| 17 |
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (2008, PG) |
|
| 18 |
Go Figure (2005, Unrated)
Katelyn Kingsford (Jordan Hineson) is living in double life is a figure skater & Girls' hockey player. When her favorite coach, Natasha Goberman (Cristine Rose) coaches her at an academy school. Katelyn has to hide a.k.a a twirl girl. Katelyn meets her role model Kristi (Kristi Yamaguchi), at a practice. Katelyn turns out to be a great hockey player & figure skater as the same day. |
|
| 19 |
Now You See It... (2005, G) |
|
| 20 |
Wendy Wu: Homecoming Warrior (2006, PG)
Wendy Wu (Brenda Song) is by a visit from a young Chinese monk Shen (Shin Koyamada). Shen claims Wendy is the reincarnation of a powerful female Yin warrior as she's only person can prevent an ancient evil spirit: Yan-Lo from destroying the world. Wendy's Grandma Wu's (Tsai Chin) mother is the last Yin Warrior. |
|
| 21 |
Air Bud (1997, PG) |
|
| 22 |
The Santa Clause (1994, PG)
Scott Calvin (Tim Allen) is a divorced father with his son, Charlie (Eric Lloyd) to their final stop is the North Pole. The head elf, Bernard (David Krumholtz), shows him an inscription on the card whoever wears the suit assumes the identity of Santa Claus. Laura is finally realize Scott is a new Santa Claus. Bernard (David Krumholtz) presents Charlie with a magical snowglobe so, Charlie can summon Santa any time Charlie needs his dad in Santa Clause suit. |
|
| 23 |
Underclassman (2005, PG-13)
23-year old undercover cop named Tracy 'Tre' Stokes (Nick Cannon) goes to Westbury High to figure out the death of a student named Warren Williams (Ryan Beil) where he befriends Rob Donovan (Shawn Ashmore) blackmailed by Headmaster Felix Powers (Hugh Bonneville). Tre takes Spanish Class in Karen Lopez's (Roselyn Sanchez) class. |
|
| 24 |
Read it and Weep (2006, Unrated)
Jamie Bartlett (Kay Panabaker) has 3 best friends: Connor Kennedy (Jason Dolley), Lindsay (Marquise Brown), & Harmony (Alexandra Krosney). Connor wrote poetry. The rest of high school students discovered based on the books: Jamie's more negative feeliness including Connor at school dance. Jamgs towards the school. Jamie is a apologizes in front of everybody forgiveness. |
|
| 25 |
Raise Your Voice (2004, PG)
Theresa "Terri" Fletcher (Hilary Duff) loves to sing. Terri buys both tickets with her older brother Paul Fletcher (Jason Ritter) to see Canadian band Three Days Grace in concert one night because he is grounded. Terri gives up her scholarship when her mom Francis (Rita Wilson) achieved her dreams for going to Los Angeles music school that Paul wants her to go becuase was the one who made her admissions DVD. Terri's friendship with a fellow student Jay Corgan (Oliver James) has a mutual crush on her to begin dating. Terri composes with Jay over her grieving her death of her brother Paul to sing:"Someone's Watching Over Me". Terri's friend: Denise Gilmore (Terri's friend) is the winner of the scholarship. |
|
| 26 |
Rodgers & Hammerstein - The Sound of Movies (1996, Unrated)
Maria (Julie Andrews) is studying to become a nun sent from her abbey to be the governess to seven children of a widower naval commander, Captain Georg Ritter von Trapp. (Christopher Plummer). The von Trapp children: Liesl (16) (Charmian Carr), Friedrich (14) (Nicholas Hammond), Louisa (13) (Heather Menzies), Kurt (11) (Duane Chase), Brigitta (10) (Angela Cartwright), Marta (7) (Debbie Turner), & Gretl (5) (Kym Karath). The Captain & Maria reveal their feelings for each other and finally wed. |
|
| 27 |
Rodgers & Hammerstein's Cinderella (1997, G) |
|
| 28 |
Rudyard Kipling's The Jungle Book (1994, PG)
5 years old Mowgli (Sean Naegeli) becomes close friends with 5 years old British girl named Katherine Anne "Kitty" Brydon (Joanna Wolff). Shere Khan kills Mowgli's father. Mowgli is befriended by the animals in the jungle. Mowgli (Jason Lee Scott) encounters Kitty (Lena Headey) still lives in India with her father named Colonel Geoffrey Brydon (Sam Neill). Kitty & Mowgli recognize each other to falls in love to protect Kitty. Mowgli is reunited with Kitty kiss underneath a waterfall. |
|
| 29 |
Crazy Moon (1986, PG-13) |
|
| 30 |
Win A Date With Tad Hamilton! (2004, PG-13) |
|
| 31 |
101 Dalmatians (One Hundred and One Dalmatians) (1961, G)
A male Dalmatian named Pongo lives in a London bachelor flat with his owner: a professional songwriter named Roger Radcliffe. Roger spends his days writing music, Pongo is bored with bachelor life and decides to find a wife for his pet & a mate for himself. Pongo sees a beautiful female Dalmatian, Perdita & her "pet", Anita heading to Regent's Park to lead Roger to the park to meet up with them. Pongo's efforts pay off as Roger and Anita fall in love along with him & Perdita. |
|
| 32 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006, PG-13)
Elizabeth Swann (Keira Knightley) & Will Turner (Orlando Bloom) are about to be married. Jack reveals the compass' secret to Elizabeth at the pier. Will has escaped the Flying Dutchman with help from his father named "Bootstrap Bill" Turner (Stellan Skarsgård). Tia Dalma (Naomie Harris) sends them on a journey to World's End to rescue Captain Jack will need a captain is Captain Barbossa (Geoffrey Rush). |
|
| 33 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13)
Governor Weatherby Swann (Jonathan Pryce) & his 12 year old daughter named Elizabeth Swann (Lucinda Dryzek) sail to Port Royal, Jamaica. HMS Dauntless encounters a shipwreck with a sole survivor, the young Will Turner (Dylan Smith) to find & hides a gold medallion she found around the unconscious Will's neck, fearing he would be accused of piracy. Young Elizabeth glimpses a ghostly pirate ship, (the Black Pearl) is disappearing into the mist. |
|
| 34 |
Three Amigos! (1986, PG)
In the year 1916, three prissy silent film: "Three Amigos" western films actors are fired & later, they receive a plea from the villagers of Santo Poco have been under siege from the notorious villain El Guapo. A leader of the Amigos named Lucky Day (Steve Martin), the dimmest of the three Amigos & a pianist named Dusty Bottoms (Chase Chase), & a former child star & a genuine quick-draw artist named Ned Nederlander (Martin Short) are the 3 amigos. |
|
| 35 |
The Santa Clause 3: The Escape Clause (2006, G)
Santa (Tim Allen) takes a quick break to give Lucy Miller (Liliana Mumy) a tour: Workshop & Hall of Snow globes. Santa gives Lucy a magical snow globe shows her hugging a snowman, which turns pink because her hugs are so filled with love to give Jack Frost (Martin Short) one of her heart-warming hugs to change his clothes and hair from icy to normal. |
|
| 36 |
Save the Last Dance 2 (2006, PG-13) |
|
| 37 |
My Little Pony - A Very Minty Christmas (2007, Unrated)
Minty & Thistle Whistle (Tabitha St. Germain) worries without the Crystal Candy Cane tree topper guides Santa Claus to the Ponyville, Christmas won't come this year. Minty tries to save Christmas so, Minty & Thistle Whistle head to the North Pole to set things right. |
|
| 38 |
Air Bud - Golden Receiver (1998, G)
Teenager Josh Framm (Kevin Zegers) is angry @ his mom Jackie Framm (Cynthia Stevenson) is dating Veterinarian Patrick Sullivan (Gregory Harrison). Josh discovers Buddy has an uncanny ability to play football. It is up to Patrick Sullivan to help Josh get his dog back as they bond together. Josh becomes comfortable with Sullivan's intimate relationship with his mother. |
|
| 39 |
Air Bud - World Pup (2000, G)
Teenager Josh Framm's mother named Jackie (Cynthia Stevenson) has just married her veterinarian boyfriend named Patrick Sullivan. Josh and his best friend; Tom are just make a school's soccer team. Josh meets Emma has a golden retriever named Molly has puppies with Josh's basketball and football-playing dog, Buddy. They discovered Buddy has the uncanny ability to play soccer. |
|
| 40 |
Air Bud Spikes Back (2003, G) |
|
| 41 |
Air Bud - Seventh Inning Fetch (2001, G) |
|
| 42 |
Air Buddies (2006, PG) |
|
| 43 |
Masters of the Universe (1987, PG)
He=Man/Adam Prince (Dolph Lundgren) reveals that the Eternians are descendants of Earthlings, NASA space probe, & US flag being found in the vaults of Castle Grayskull. The Sorceress of Castle Grayskull (Christina Pickles) is now Skeletor's prisoner is drain her lifeform. Gwildor opens a portal to Earth, allowing He-Man and his friends named Duncan/Man-At-Arms (Jon Cypher) & Teela (Chelsea Field) to escape to search misplaced key is discovered by a pair of teenagers named Julie (Courteney Cox) and Kevin (Robert Duncan McNeill). |
|
| 44 |
High School Musical (2006, Unrated)
East High Basketball star Troy Bolton (Zac Efron) & math-whiz Gabriella Montez (Vanessa Anne Hudgens) meet at New Year's Eve party at Ski Lodge over Christmas Break take part in a karaoke contest and sing ("Start of Something New"). Troy sees Gabriella in homeroom to make sure its her on his cellphone. Troy & Gabriella see each other again to sign-up sheet for the winter musical auditions. |
|
| 45 |
High School Musical 2 (2007, G)
Kelsi Nielsen (Olesya Rulin) writes a ballad for Troy Bolton (Zac Efron) & Gabriella Montez (Vanessa Anne Hudgens) inspired by their relationship to sing "You Are the Music in Me. Troy sings a song "Everyday" with Gabriella is revealed from behind the Wildcats. Troy & Gabriella finally share their first kiss ("You Are the Music in Me"). |
|
| 46 |
Superman Returns (2006, PG-13) |
|
| 47 |
The Black Stallion Returns (1983, PG)
Alec Ramsey (Kelly Reno) didn't want to lose his best friend: the Black saved his life goes after his horse & stowing away in a plane in Sahara. Alec meets Raj (Vincent Spano) learns his stallion will probably appear in "The Great Race," on the truck. Ishak plans to race the stallion in the "Great Race" with his Granddaughter Tabari (Jodi Thelen) is a jockey. Ishak & his people find them when Alec is allowed to ride The Black in the race. |
|
| 48 |
The Black Stallion (1979, G)
Alec Ramsey (Kelly Reno) is aboard the steamer Drake off the coast of North Africa with his father (Hoyt Axton) when he sees a wild black stallion. Alec's father shows Alec his winnings from a card game & gives him a pocket knife & a small statue of Bucephalus, & tells the story of how Alexander the Great became Bucephalus' master. Alec named the black horse named Black. Alec finds the stallion in the barn of a retired racehorse jockey named Henry Dailey (Nickey Rooney) spent all night catching the Blackto stay at the barn. Henry teaches Alec how to be a jockey when the black enters the racetrack with his speed. |
|
| 49 |
K-911 (1999, PG-13) |
|
| 50 |
K-9 (1989, PG-13) |
|
| 51 |
Encino Man (1992, PG)
Dave fell for the girl named Robyn Sweeney (Megan Ward) & he knew her when he was little. Dave Morgan (Sean Astin) & Stoney Brown (Pauly Shore) to digging in Dave's backyard to make a swimming pool to find a block of ice containing the caveman by using heaters to thaw the caveman comes to life has melted to find cave paintings on the furniture & follow the footprints to Dave's room start fire. Dave & Stoney named him Linkavitch Chomofsky (Brendan Fraser). Link & Stoney discover muddy prints on the patio door follow the footprints to the bathroom to find cavewoman in bathing. Link & cavewoman are reunited. |
|
| 52 |
Cannon Movie Tales: Snow White (1988, PG)
A young Snow White (Nicolas Stapleton) is living with her father: The King (Tony Sheldon) since she lost her mother: The Good Queen (Dorit Adi) . Snow White (Sarah Patterson) runs away into the forest from her Stepmother: The wicked Queen (Diana Riggs) to find refuge with seven kindly dwarves is still alive. Snow White is awaken by a handsome prince (James Ian Wright). |
|
| 53 |
Cannon Movie Tales: Beauty and the Beast (1987, G) |
|
| 54 |
Cannon Movie Tales: The Frog Prince (1988, G) |
|
| 55 |
Drumline (2002, PG-13)
Devon Miles (Nick Cannon) graduated from high school in New York City heads to Atlanta, Georgia to attend the fictional Atlanta A&T University invited to attend on full scholarship by Dr. Lee (Orlando Jones) is a head of the marching band at A&T. Devon romance an upperclassman dancer named Laila (Zoe Saldana). |
|
| 56 |
Snow Queen (2002, Unrated)
Gerda (Chelsea Hobbs) and Kai (Jeremy Guilbaut) are open romantically attached to each other instead being best friends. Kai helped Gerda find new purpose in life that she sets out to rescue him with he is kidnapped by the Snow Queen (Brenda Fonda). The Snow Queen refers to Gerda and Kai's relationship as "true love". |
|
| 57 |
Twin Dragons (1999, PG-13) |
|
| 58 |
Rumble in the Bronx (Hung faan aau) (1996, R) |
|
| 59 |
The Tuxedo (2002, PG-13)
Jimmy Tong (Jackie Chan) is a taxi driver turned into a personal chauffeur with a wealthy Clark Devlin is a spy. Jimmy wears tuxedo is a gadget capable of granting its wearer special abilities (including martial arts, the ability to dance, active camouflage, and being able to walk on walls). He joins genius scientist named Delilah Blaine (Jennifer Love Hewitt). Del falls in love with him and they go for coffee. |
|
| 60 |
Pixel Perfect (2004, Unrated)
The Zetta Bytes - Samantha's (Leah Pipes) band. Her bandmates: Rachel (Porsha Coleman) & Cindy (Tania Gunadi). Samantha's friend Roscoe (Ricky Ullman) uses his knowledge of technology designed by his father to create a holographic lead singer, Loretta Modern (Spencer Redford). , Roscoe discovers his feelings for Samantha. Samantha sings as the lead singer of the band Zetta Bytes. Samantha & Roscoe are now dating. |
|
| 61 |
Earthsea (2004, Unrated) |
|
| 62 |
Sheena (1984, PG)
Sheena (Tanya Roberts) is the Queen of the Jungle with the secret of telepathic communication with the animals. A reporter Vic Casey (Ted Wass) & his cameraman Fletch Agronsky (Donovan Scott) are in Tigora to do a story on the former football player: King Jabalani (Clifton Jones) is killed rescue by Sheena and her animal friends: an elephant named "Chango", a zebra named "Marika", & a chimpanzee named "Tiki". |
|
| 63 |
Over the Top (1987, PG)
A trucker named Lincoln Hawk (Sylvester Stallone) is an Arm Wrestler to rebuild his life with his wife named Christina Marie Cutler-Hawk (Susan Blakely) is very ill to ask him to pick their son named Michael Cutler-Hawk (David Mendenhall) up from military school . Lincoln competes in the world arm wrestling competition at Las Vegas Hilton in hope is to win the grand prize: a new semi-truck & start his own independent rucking business: Hawk & Son. |
|
| 64 |
Head Over Heels (2001, PG-13) |
|
| 65 |
Get Over It (2001, PG-13)
A popular high school basketball star named Berke Landers (Ben Foster) is dumped by his long life girlfriend named Allison McAllister (Melissa Sagemiller) with help from his best friend named Felix Woods' (Colin Hanks) sister named Kelly Woods (Kirsten Dunst ) into the school's spring musical: Shakespeare's "A Midsummer Night's Dream". Berke get over Allison but he falls for Kelly. |
|
| 66 |
He-Man and She-Ra: A Christmas Special (1985, Unrated)
Its Prince Adam & Princess Adora's birthday on Eternia. Orko meets 2 children named Miguel & Alisha had gone out to get their family's Christmas are lost. Orko brings them into the crashed Sky Spy where they explain Christmas to him. |
|
| 67 |
Sleepover (2004, PG)
Julie Corky (Alexa Vega) is having a sleepover with her bestfriends: Hannah Carlson (Mika Boorem) is her supporter, Farrah James (Scout Taylor-Compton), & Yancy Williams( Kallie Flynn Childress). Julie has crush on/could meet Steve Phillips (Sean Faris) try to win Steve's attention who thinks Julie is goregous. They'll enter into an all-night scavenger hunt against the popular clique in their school: Stacie Blake (Sara Paxton), Liiz Daniels (Brie Larson), Molly (Katija Pevec), & Jenna Allen (Eileen April Boylan) until 1 of them got a crown by Steve Phillips is Julie Corky. |
|
| 68 |
Finding Neverland (2004, PG)
Scottish writer J. M. Barrie's (Johnny Depp) platonic relationship with Sylvia Llewelyn Davies (Kate Winlet) & her sons: George (Nick Roud), John "Jack" (Joe Prospero), Peter (Freddie Highmore), Michael (Luke Spill), & Nicholas "Nico" (not in the movie) in Kensington Gardens. J.M. Barrie's wife Mary divorced him to spend with the Llewelyn Davies family. Producer Charles Frohman (Dustin Hoffman) agrees to do Peter Pan for upper-class theatergoers with Mr. Barrie. |
|
| 69 |
Music and Lyrics (2006, PG-13) |
|
| 70 |
Daredevil (2003, PG-13)
Matthew "Matt" Murdock (Ben Affleck) works as an attorney by day & secret identity as Daredevil at night. Reporter Ben Urich (Joe Pantoliano) has been investigating Daredevil to find a clue is Murdock's vigilante aka Daredevil. Matt meets Elektra Natchios (Jennifer Garner) trained in martial arts in costume as Elektra. |
|
| 71 |
Elektra (2005, PG-13) |
|
| 72 |
Scooby-Doo (2002, PG)
Mystery Inc. is arging when they splits up as Shaggy (Matthew Lillard) & Scooby (Neil Fnning) take care of Mystery Machine. They're reunited to invited @ Spooky Island, a "frightfully" popular theme park owned by Emile Mondavarious (Rowan Atkinson) Shaggy falls for a girl named Mary Jane (Isla Fisher). Daphne (Sarah Michelle Gellar) discovers an odd item called the Daemon Ritus?; a magical artifact that absorbs energy, particularly souls will exposed to sunlight. The gangs are go on investigation something going on the Spooky Island. Velma & Fred discover that Mondavarious is a robot is actually Scooby's nephew, Scrappy-Doo, who is the 'real' main villain wants to get revenge on Mystery Inc.. who abandoned him in 1988. |
|
| 73 |
Charlie and the Chocolate Factory (2005, PG)
There's Golden Tickets on five chocolate bars are wrapped with other bars in a chocolate factory & sent out by trucks across the world. Charlie Bucket (Freddie Highmore) lives in a small shack with his parents named Mrs. Bucket (Helena Bonham Carter) & Mr. Bucket (Noah Taylor) & four grandparents: Joe (David Kelly) & Josephine (Eileen Essell)/ George (David Morris) & Georgina (Liz Smith). Willy Wonka (Johnny Depp) has announced five Golden Tickets have been placed in five Wonka Bars worldwide when 5 lucky tickets finders will give will be given a full tour of the factory with 1 parent when 1 of 5 ticket-holders will be given a special prize at the end of the tour. Charlie finds a ten-pound Note in the snow to decide to buy a chocolate bar it the fifth golden ticket. There's only 5 golden tickets finders: 1. a gluttonous German boy named Augustus Gloop (Philip Wiegratz), 2. a spoiled rich girl named Veruca Salt (Julia Winter), 3. a competitive girl named Violet Beauregarde (AnnaSophia Robb), 4. Mike Teavee (Jordan Fry), 5. a soft-spoken & optimistic boy named Charlie Bucket (Freddie Higmhore). Willy Wonka invites Charlie to come live in the factory and work with him but Charlie refuses the offer while he lives with his family & his 4 Grandparents. Willy realizes the value of family with his father named Dr. Wilbur Wonka (Christopher Lee) learns to accept his son. Charlie's house & family are relocated to the factory's Chocolate Room with Willy Wonka has a family to have dinner together in the chocolate factory inside the shack house. |
|
| 74 |
Scooby-Doo 2 - Monsters Unleashed (2004, PG)
Mystery, Inc. - Freddie Jones (Freddie Prinze Jr.), Daphne Blake (Sarah Michelle Gellar), Velma Dinkley (Linda Cardellini), Norville "Shaggy" Rogers (Matthew Lillard), & Scooby-Doo (voice by Neil Fanning) are attending Coolsonian Criminology Museum Grand Opening in Coolsville. Velma has a crush on the hunk museum curator Patrick Wisely (Seth Green) & Patick has a crush on Velma, too. They will find a clue to solve. A news reporter Heather Jasper Howe (Alicia Silverstone) is always accompanied by her cameraman Ned & she is actually Jonathan Jacobo (Tim Blake Nelson) in disguise. The Mystery Inc. gang is attending a Faux Ghost - A nightclub. |
|
| 75 |
The Breakfast Club (1985, R)
Claire Standish (Molly Ringwald) (16) - The Princess , Andrew Clark (Emilio Estevez) (21) - The Athlete, Brian Johnson (Anthony Michael Hall) (16) - The Brain, John Bender (Judd Nelson) (24) - The Criminal, Allison Reynolds (Ally Sheedy) (21) - The Basket Case are the breakfast club. Brian writes essay assigned he signs the essay as "The Breakfast Club" & leaves it at the table for Mr. Vernon to read when they leave. |
|
| 76 |
Trojan War (2004, PG-13) |
|
| 77 |
Sixteen Candles (1984, PG)
A high school sophomore Samantha "Sam" Baker (Molly Ringwald) is awkward to get through the day of her sixteenth birthday when her entire family forgets Sam's birthday because her older sister, Ginny (Blanche Baker) is getting married with the very popular & very attractive senior, Jake Ryan (Michael Schoeffling). Sam & Ted the Geek (Anthony Michael Hall) talks to Sam confesses her love for Jake (Michael Schoeffling). Jake drives to the church just in time to meet an incredulous Sam after her sister's wedding to share their firstkiss over a birthday cake with 16 candles. |
|
| 78 |
Weird Science (1985, PG-13)
Two teenage nerds, Gary (Anthony Michael Hall) and Wyatt (Ilan Mitchell-Smith) can't get to meet the girls on their own age. They use a computer to design to create a computer simulation the perfect woman named "Lisa" (Kelly LeBrock) by using her magic powers. They're on the path to a relationship with two cute girls : Debbie (Suzanne Snyder) & Hilly (Judie Aronson) their own age. |
|
| 79 |
The Dead Zone (2002, R)
Small-town teacher Johnny Smith (Anthony Michael Hall) is involved in a car accident to leave him comatose for six years in Cleaver, Maine. Johnny is awaken & having visions of the past & future triggered by touching items or people. Johnny is using his abilities to help solve crimes unused "dead zone" of his brain to attempt to compensate for the impaired function of the portions injured in the accident. Johnny learns his fiancee: Sarah Bracknell-Bannerman (Nicole DeBoer) gave birth to his son: JJ Bannerman in the interim following the accident, but has since married another man named Walt Bannerman (Chris Bruno). |
|
| 80 |
Teenage Mutant Ninja Turtles III (1993, PG) |
|
| 81 |
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie (1990, PG) |
|
| 82 |
Teenage Mutant Ninja Turtles II - The Secret of the Ooze (1991, PG) |
|
| 83 |
American Ninja (1985, R)
Pvt. Joe Armstrong (Michael Dudikoff) is quiet American Ninja with a mysterious past suffers from amnesia. Joe finds a PFC stationed in the Philippines. Joe and his platoon are ambushed by Filipino guerrillas. Colonel William T. Hickock's (Guich Koock) beautiful daughter, Patricia Hickock (Judie Aronson). Joe is found by Shinyuki (John Fujioka) trained Joe to be a ninja. |
|
| 84 |
American Ninja 2: The Confrontation (1987, R) |
|
| 85 |
Back to the Future (1985, PG) |
|
| 86 |
Back to the Future Part II (1989, PG) |
|
| 87 |
Back to the Future Part III (1990, PG) |
|
| 88 |
3 Ninjas Kick Back (1994, PG) |
|
| 89 |
3 Ninjas - High Noon on Mega Mountain (1998, PG)
iI's up to the three ninjas: Rocky (Mathew Botuchis), Colt (Michael O' Laskey III), Tum- Tum (James Paul Roeske II) with their new neighbor computer whiz named Amanda (Chelsey Earlywine) are visiting Mega Mountain amusement park to save the day with a help of retired TV hero named Dave Dragon (Hulk Hogan) from an army of ninjas led by evil Medusa, (Lori Anderson) & Lothar Zogg (Jim varney) want to take over the park to hold random of the owner of theme park. Rocky saved his girlfriend named Jennifer (Lindsay Felton). |
|
| 90 |
3 Ninjas Knuckle Up (1995, PG-13) |
|
| 91 |
3 Ninjas (1992, PG)
Samuel Douglas Jr. (Michael Treanor), Jeffrey Douglas (Max Elliott Slade) & Michael Douglas (Chad Power) visit their Japanese grandfather, Mori Tanaka (Victor Wong) is highly skilled in the fields of Martial Arts and Ninjutsu to train the boys his techniques. Mori presents the boys' ninja names: Samuel Jr. is Rocky wears green, Jeffrey is Colt wears blue, & Michael is Tum-Tum wears gold. |
|
| 92 |
Dinotopia: Quest for the Ruby Sunstone (2005, Unrated)
12 years old Kex Bradley (Alec Medlock) stowaway in a lifeboat with Mara (Tara Strong) to see the world being washed overboard on Dinotopia. They befriend a young dinosaur "26" (Alyssa Milano). They have to stop Ogthar in time to save Dinotopia from a dark power of ruby sunstone can endanger all of Dinotopia. |
|
| 93 |
Lost and Found (1999, PG-13) |
|
| 94 |
PCU (1993, PG-13) |
|
| 95 |
Zenon: Z3 (2004, Unrated) |
|
| 96 |
Zenon: The Zequel (2001, Unrated) |
|
| 97 |
Zenon: Girl of the 21st Century (1999, Unrated)
13 years old Zenon Kar (Kirsten Storms) lives in a space station with her family and friends in the year 2049. Zenon has a a crush on Gregory (Gregory Smith) saved her in a Physical Education class where Zenon falls into a swimming pool who can't swim. Zenon races in tome to save her space station home from shutdown. |
|
| 98 |
Peggy Sue Got Married (1986, PG-13)
Peggy Sue Bodell (Kathleen Turner) sets off for her 25-year high school reunion with her daughter (Helen Hunt) & her husband, Charlie (Nicolas Cage). Peggy Sue with her old friends (Joan Allen and Catherine Hicks) back in 1960s. Charlie tells Peggy Sue that he loves her & he gives her the locket . Peggy Sue & Charlie kiss to make love is getting pregnant & marrying Charlie. Peggy Sue is transported back to the present day to wakes up in a hospital. |
|
| 99 |
Garfield: A Tail of Two Kitties (2006, PG) |
|
| 100 |
A Far Off Place (1993, PG) |
|
| 101 |
Project X (1987, PG) |
|
| 102 |
Twister (1996, PG-13) |
|
| 103 |
Lassie (1994, PG)
A little girl named Jennifer Turner (Brittany Boyd) watches "Lassie" on television. The Turner Family relocated from Baltimore, Maryland to Franklin Falls, Virgina. Steve Turner (Jon Tenney) & his second wife, Laura (Helen Slater) are driving to farm country in the middle of the traffic accident with the owner of a beautiful, very clean collie has just been killed is happened to be Matt & Jennifer's Grandpa Collins. Matthew "Matt" Turner (Thomas Guiry) befriends the famous collie named Lassie owned by his mom; Ann Collins. |
|
| 104 |
Love Wrecked (2005, PG) |
|
| 105 |
What a Girl Wants (2003, PG)
A young American girl named Daphne Reynolds (Amanda Bynes) with her Bohemian mother Libby (Kelly Preston). Daphne's dreams of her meeting her father named Henry Dashwood (Colin Firth) never known since 17 years ago in London to the daughter he never knew existed. Daphne meets a charming and society-savvy local musician named Ian (James Oliver). Henry goes to find her with Ian back home. Daphne's mother; Libby is getting married to her father; Henry Dashwood. Daphne becomes Ian's girlfriend to attending Oxford University. They move into Henry's house. |
|
| 106 |
Casper (1995, PG) |
|
| 107 |
Night of the Twisters (1996, Unrated) |
|
| 108 |
Casper - A Spirited Beginning (1997, PG) |
|
| 109 |
Kate & Leopold (2001, PG-13)
Duke of Albany Leopold Alexis Elijah Walker Gareth Thomas Mountbatten (Hugh Jackman) is an inventor of the elevator like his contemporaries Thomas Edison and George Westinghouse. Leopold follows Stuart to Brooklyn Bridge. Leopold awakens in 21st century Manhattan, New York. Leopold meets Kate McKay (Meg Ryan) & befriend Kate's brother named Charlie (Breckin Meyer). Kate choose between the current time and job or the 19th century with Leopold. |
|
| 110 |
Someone Like You (2001, PG-13) |
|
| 111 |
Sense and Sensibility (1995, PG) |
|
| 112 |
Nine Months (1995, PG-13) |
|
| 113 |
Dirty Dancing (1987, PG-13) |
|
| 114 |
The Fantasticks (1995, PG)
Amos Babcock Bellamy (Joel Grey) & Ben Hucklebee (Brad Sullivan) get their respective children Luisa (Jean Louisa Kelly) & Matt (Joey McIntyre) to fall in love resist their fathers' interference. Henry Albertson (Barnard Hughes) & his mute sidekick Mortimer (Teller) arrange Matt to rescue Luisa. Matt & Luisa are together their more mature understanding love. |
|
| 115 |
The NeverEnding Story II - The Next Chapter (1991, PG)
Bastian Bux (Jonathan Brandis) flees from his problems to an old bookstore to picking up the NeverEnding Story book when he hears the Childlike Empress (Alexandra Johnes) tell him to save Fantasia reunites with Atreyu (Kenny Morrison). Bastian's father named Barney Bux (John Wesley Shipp) is outlooking for his son finds the NeverEnding Story book is surprised to see his son's exploits unfolded on the page as Bastian returns home safely. |
|
| 116 |
Ladybugs (1992, PG-13)
Chester (Rodney Dangerfield) coaches the girls' soccer team called the Ladybugs are sponsored by his boss' company alongside Assistant Coach Julie Benson (Jackee Harry) & his boss' daughter named Kimberly (Vinessa Shaw). Chester is engaged to Bess (Ilene Graff) has a son named Matthew (Jonathan Brandis) from a previous marriage. Matthew falls for Kimberly when he sees her persuades him to dress like a girl under the name Martha to play on the team. Martha's secret identity is a boy named Matthew. Matthew & Kimberly start dating. |
|
| 117 |
Sidekicks (1993, PG) |
|
| 118 |
Prince and the Pauper (2009, Unrated) |
|
| 119 |
Camp Nowhere (1994, PG)
Morris "Mud" Himmel (Jonathan Jackson) has a problem when his parents want to send him away to summer camp. Morris hatches a plan to trick all the parents into sending them to a camp of his own design together with his friends would actually be a parent-free paradise with Dennis Van Welker (Christopher Lloyd) is helping them. |
|
| 120 |
The NeverEnding Story (1984, PG)
A young boy named Bastian (Barret Oliver) is a frequent daydreamer since his mother (Helena Michell) died so, his father named Barney Bux (Gerald McRaney) is raising Bastian alone. Bastian meets Mr. Koreander to ask to read the book ("The Neverending Story"). Falkor & Atreyu (Noah Hathaway) are flying around with the guide of the Auryn to fly back to the Ivory Tower omes face to face with The Childlike Empress (Tami Stronach). |
|
| 121 |
The NeverEnding Story III - Escape From Fantasia (1994, G)
Bastian Balthazar Bux's (Jason James Richter) father named Barney Bux (Kevin McNulty) married again to Jane (Tracey Ellis) has a daughter named Nicole (Melody Kay). Bastian flees to the library is surprised to find Mr. Koreander & read the Neverending Story. Bastian arrives in Fantasia is reunited old friends Falkor, the gnomes: Engywook & Urgl, & Rockbiter Junior. The Fantasians are sent back to Fantasia is restored to its former magnifience. Bastian returns the Neverending Story to Mr. Koreander tells him the story is not over yet. |
|
| 122 |
Labyrinth (1986, PG)
15 years old Sarah Williams (Jennifer Connelly) babysits her infant half-brother named Toby Williams (Toby Froud) when she realizes her treasured teddy bear, Lancelot is missing in her room to storming into Toby's room to find Lancelot to shout at Toby. Sarah enters her infant half brother; Toby's room to find he's vanished. The barn owl transforms into Jareth, the King of Goblins (David Bowie) tells her he has taken Sarah's baby as she had beseeches. Jareth gives Sarah 13 hours to solve his great maze, called the Labyrinth to find Toby if Sarah fails so, Jareth will change Toby into Goblin. |
|
| 123 |
Seven Minutes in Heaven (1986, PG) |
|
| 124 |
Hulk (2003, PG-13)
A genetics researcher David Banner (Nick Nolte) tries to improve his experiments for human DNA to attempt to find a cure for his son: Bruce's condition. A brilliant researcher Bruce Banner (Eric Bana) graduated at the University of California, Berkeley with Bruce's ex-girlfriend/co-researcher Betty Ross (Jennifer Connelly). |
|
| 125 |
That Thing You Do! (1996, PG)
Drummer Guy Patterson (Tom Everett Scott) is asked by Jimmy Mattingly (Johnathon Schaech) & Lenny Haise (Steve Zahn) to fill in in their unnamed band for their regular drummer Chad (Giovanni Ribisi) had broken arm from leap-frogging over a parking meter: New Teen Sensations call: The Wonders in 1960s: Guy, Jimmy, Lenny, & T.B Player (Ethan Embry) with Jimmy's girlfriend named Faye Dolan (Liv Tyler) is a costume mistress from Erie, Pennsylvania with the band's manager named Mr. White (Tom Hanks). Guy & Faye declare their love to plan to get married to raise 4 children to move to Washington where they found music conservatory that Guy teaches Jazz Composition. |
|
| 126 |
Dirty Dancing - Havana Nights (2004, PG-13)
Eighteen year old Katey Miller (Romola Garai) is Shy & intelligent to moves from United States to Havana, Cuba with her parents in November 1958 just before the Revolution. Kately falls in love with a Waiter named Javier Suarez (Diego Luna) is a a talented club dancer in the titular Cuban style in a Havana nightclub the pair practice their Salsa dance routine in preparation for a prestigious national dance competition. |
|
| 127 |
Strictly Ballroom (1992, PG)
Australian ballroom dancer, Scott Hastings (Paul Mercurio) omes from a family with a history of ballroom dancing & has been training since childhood. His dancing partner Liz leaves him & finds a new dancing partner, & love, with the plain & ordinary dancing student Fran (Tara Morice). Scott & Fran dance the Paso Doble & they learned from Fran's Father and Grandmother. |
|
| 128 |
Iron Eagle (1986, PG-13)
A teenage boy named Doug Masters (Jason Gerick) plans on the mission to rescue his father Colonel Ted Masters (Tim Thomerson) is in Arab Country with help of retired officer named Charles 'Chappy' Sinclair (Louis Gossett Jr.) with his friends: Reggie (Larry B. Scott), Tony (Jerry Levine), Milo (Robbie Rist), Hazel (Jacque Lynn Colton), Joenie (Shawnee Smith), & other 3s as they use how to fly F-16 jet. |
|
| 129 |
Iron Eagle II (1988, PG)
US Air Force pilot, Captain Matt Cooper, (Mark Humphrey) & his friend;Doug Masters (Jason Gedrick). Chappy Sinclair(Louis Gossett Jr.) is called to gather together a mixed Soviet/U.S. strike force to cooperate is only the most minor of his problems as he discovers someone in the Pentagon is actively sabotaging his mission. |
|
| 130 |
White Fang (1991, PG) |
|
| 131 |
White Fang 2: Myth of the White Wolf (1994, PG) |
|
| 132 |
Date with an Angel (1987, PG)
Jim Sanders (Michael Knight) is about to marry Patty Winston (Phoebe Cates) is the daughter of Jim's boss @ a cosmetics company. Jim wakes up to see a bright light illuminating from his apartment's swimming pool & discovers the angel (Emmanuelle Béart) knocked unconscious after her wings were clipped by a satellite. Angel is actually saves Jim is returned to earth as a normal human being & she kisses him. |
|
| 133 |
Gremlins (1984, PG)
An invento rRandall "Randy" Peltzer (Hoyt Axton) from Kingston Falls to travels to Chinatown in New York City to sell his inventions & pick up a present for his son Billy. A young Chinese boy (John Louie) takes Rand to his grandfather named Mr. Wing (Keye Luke) 's small shop. Mr. Wing's grandson warns Randy: 1) one must not near bright light [sunlight can kill him], 2) one must not get water on him, 3) one must never feed it after midnight. Randy names the creature "Gizmo" bring him home to his son; Billy (Zach Galligan). Billy takes Gizmo to Dorry's Tavern to recover Kate (Phoebe Cates) has been bartending that night. Mr. Wing returns to collect Gizmo when Billy will be ready for Gizmo 1 day. |
|
| 134 |
Gremlins 2 - The New Batch (1990, PG-13)
Billy's father Randy Peltzer (Hoyt Axton) had acquired Gizmo (Howie Mandel). Billy (Zach Galligan) was informed of the "rules" regarding on Gizmo: 1) keep away from any bright light [sunlight], 2) never get them wet, 3) never feed them after midnight. Gizmo was exposed from water fountain to multiplied a new 1s ate after midnight to morphed into dark green reptilian monsters with sharp teeth & claws called Gremlins. |
|
| 135 |
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005, PG-13)
Harry Potter (Daniel Radcliffe), Hermione Granger (Emma Watson) & Ron Weasley (Rupert Grint) enter their fourth year at Hogwarts school arrive at Hogwarts to find out the school will be hosting a legendary event called; " the Triwizard Tournament". |
|
| 136 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004, PG)
Harry Potter (Daniel Radcliffe) journeys to Hogwarts with his best friends Ron Wesley (Rupert Grint) & Hermione Granger (Emma Watson) on the train of Hogwarts Express. |
|
| 137 |
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002, PG)
When Harry Potter (Daniel Radcliffe) is locked in his room during the visit by an encounter: The house elf - Dobby warns him not to go back to Hogwarts? Harry has never used Floo Powder is accidentally pronounces "Diagon Alley" as "diagonally", landing himself in Knockturn Alley. Hagrid leads Harry to Diagon Alley to reunite him with the Weasleys and Hermione Granger. |
|
| 138 |
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007, PG-13)
Harry Potter (Daniel Radcliffe) & his cousin Dudley Dursley are attacked by two Dementors but Harry manages to drive the Dementors off with a Patronus charm. |
|
| 139 |
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001, PG)
11 year old boy named Harry Potter (Daniel Radcliffe) is living with his negligent relatives, the Dursleys is invited to start attending Hogwarts School of Witchcraft & Wizardry. Harry learns from a mysterious stranger named Rubeus Hagrid (Robbie Coltrane) is actually a wizard on his 11th birthday is a famous in the wizardry world for surviving an attack by the evil dark Lord Voldemort , when Harry was only a year old. Voldemort killed Harry's parents but his attack on Harry failed, leaving onlya lightning bolt scar on Harry's forehead. Harry meets his new friends: Ronald "Ron" Weasley (Rupert Grint) & Hermione Granger (Emma Watson) on the train @ Hogwarts Express on Platform 9 3/4. |
|
| 140 |
Spider-Man (2002, PG-13)
Peter Parker (Tobey Maguire), Harry Osborne (James Franco) , & Mary Jane Watson (Kirsten Dunst) visit a genetics laboratory with their high school classmates. Peter is bitten on the hand by a genetically engineered super-spider as he finds impaired vision has improved and that his body has metamorphosized into a more muscular physique. Peter becomes Spider-Man to fight villains. |
|
| 141 |
Majo no takkyûbin (Kiki's Delivery Service) (1989, G) |
|
| 142 |
The Princess & the Barrio Boy (She's In Love) (2001, Unrated) |
|
| 143 |
Eight Below (2006, PG)
Jerry Shepard (Paul Walker) is a guide at an Antarctica research base with the National Science Foundation in 1993. UCLA professor Dr. Davis McClaren (Bruce Greenwood) arrives at the Antarctica Research Base & presses Shepard to take him to Mount Melbourne. |
|
| 144 |
Fever Pitch (The Perfect Catch) (2005, PG-13)
7 year old Ben Wrightman (Jason Spevack) is going to a Red Sox game with his Uncle Carl to became a die-hard Red Sox fan. A school teacher Ben Wrightman (Jimmy Fallon) meets a professionally successful workaholic executive Lindsey Meeks (Drew Barrymore) to become attracted to him because his ability to show a passionate commitment to something. Ben & Lindsay continue to attend the games together. |
|
| 145 |
The Musketeer (2001, PG-13) |
|
| 146 |
De Tre Musketerer (The Three Musketeers) (2005, Unrated) |
|
| 147 |
Over the Hedge (2006, PG)
RJ the Raccoon (Bruce Willis) meets turtle Verne (Gary Shandling), Hammy the hyperactive squirrel; Stella the skunk; Ozzie the opossum and his daughter Heather and porcupines Lou, his wife Penny, and their young off-spring Spike, Bucky, and Quillo awakens from hibernation with a community of forager. |
|
| 148 |
Anastasia (1997, G)
Dowager Empress Marie Feodorovna (Angela Lansbury) gives her granddaughter, 8 years old Grand Duchess Anastasia (Kirsten Dunst), a music box and a necklace reading "Together in Paris" which serves as its key. Dimitri (John Cusack) decide to find a missing Princess Anastasia when a young woman named Anya (Meg Ryan) has suffered amnesia and has no recollection of the first eight years of her life. Anya is actually Anastasia. They share their first kiss to begin their life together. |
|
| 149 |
License to Drive (1988, PG-13)
16 year old teenager named Les Anderson (Corey Haim) tries to get his driving license. Lester has crush on popular & attractive girl named Mercedes Lane (Heather Graham). Les lies to his parents: Mr. & Mrs. Anderson (Richard Masur & Carol Kane) & friends: Dean (Corey Field) & Charles (Michael Manasseri) his failing his driving test to convince them to pass the test was issued a state driver's license so, Les' sister named Natalie Anderson (Nina Siemaszko) has pass the driving test than her brother Les. Les sneaks his out of the house with his grandfather's Grandpa Anderson (Parley Baer) prized Cadillac with Mercedes. |
|
| 150 |
Kazaam (1996, PG) |
|
| 151 |
Nanny McPhee (2006, PG)
A widower & undertaker 41 year old Cedric Brown (Colin Firth) has 7 children: 11 year old Simon (Thomas Sangster), 10 year old Tora (Eliza Bennett), 9 year old Lily (Jennifer Rae Daykin), 8 year old Eric (Raphael Coleman), 7 year old Sebastian (Sam Honywood), 5 year old Chrissy (Holly Gibbs) & 1 year old Agatha "Aggie" (Hebe Barnes & Zinnia Barnes) are cared for and loved by the scullery maid named Evangeline (Kelly Macdonald). A government nanny: Nanny McPhee (Emma Thompson) comes to help with discipline & a little magic teaches the children a lesson: discipline, manners & the consequences of their actions. |
|
| 152 |
Lost in Space (1998, PG-13)
A Scientist Professor John Robinson (William Hurt) on the Jupiter Mission will lead his family [Scientist Professor Maureen Robinson (Mimi Rogers), to the habitable planet Alpha Prime with Major Don West (Matt LeBlanc), Dr. Judy Robinson (Heather Graham), Penny Robinson (Lacey Chabert) & Will Robinson (Jack Johnson)]. The Jupiter 2 is equipped with a hyperdrive that allows faster-than-light travel. |
|
| 153 |
The Dukes of Hazzard: Hazzard in Hollywood (2000, Unrated) |
|
| 154 |
The Dukes of Hazzard (2005, PG-13)
The Duke cousins, Bo Duke (Seann William Scott) & Luke Duke (Johnny Knoxville) get caught by delivering their Uncle Jesse's moonshine in their bright orange 1969 Dodge Charger (nicknamed The General Lee) in Hazzard County, Georgia to delivered to to a client to protect their cousin Daisy's (Jessica Simpson) honor. Daisy discovers Boss Hogg is bribing the best racing driver, Billy Prickett (James Roday) is from Hazzard. Daisy walks into Enos's office in a bikini take advantage his attraction to Daisy when Enos tells Daisy they're at the farm holding Uncle Jesse hostage. |
|
| 155 |
The Dukes of Hazzard: Reunion! (1997, PG) |
|
| 156 |
Garfield - The Movie (2004, PG)
Garfield is a fat lazy cat (voiced by Billy Murray) catches up with mouse named Louis (voiced by Nick Cannon). He loves lasagna. Jon checked on Dr. Liz Wilson (Jennifer Love Hewitt) is a Veterinarian. when he had crush on Liz Wilson during high school. Liz gives Jon the dog named Odie. Jon & Liz begin thier relationship & share their first passionate kiss. |
|
| 157 |
Batman Begins (2005, PG-13)
8 years old Bruce Wayne (Gus Lewis) falls into a cave encounters a swarm of bats while he plays with his childhood sweetheart: 8 years old Rachel Dawes (Emma Lockhart). His parents: Thomas (Linus Roache) & Martha (Sara Stewart) Wayne are both killed in a robbery by mugger named Joe Chill (Richard Brake) outside of the theater. Rachel & her mom have leftout behind Bruce & Alfred Pennyworth (Michael Caines). Bruce Wayne returns to a Gotham City to seek from help from his childhood sweetheart: Assistant D.A. Rachel Dawes (Katie Holmes). Bruce acquired his help with a former board member Lucius Fox (Morgan Freeman) @ The secret Training Academy called; Liberty," when Bruce dons a new Batman costume with armored suit & drives a prototype armored car to become Batman. Bruce Wayne/Batman prepares to battles a new villains: Dr. Jonathan Crane/Scarecrow (Cillian Murphy) & Ra's al Ghul/Henri Ducard (Liam Neeson). Bat-Signal is used by the Gotham City Police Department. Rachel discovered Bruce is Batman while she's talking to Batman on top of the building. |
|
| 158 |
Batman (1989, PG-13)
Reporter Alexander Knox (Robert Wuhl) & a Photo-Journalist Vicki Vale (Kim Basinger) investigate the truth about a shadowy vigilante figure dress like a bat aka Batman. Bruce Wayne/Batman (Michael Keaton) prepares for action to battle a new villain: Jack Napier/The Joker (Jack Nicholson). Jack Napier falls into a vat of toxic waste: his skin bleached white & his hair dyed green to become The Joker. |
|
| 159 |
Batman Returns (1992, PG-13) |
|
| 160 |
Batman & Robin (1997, PG-13)
Bruce Wayne/Batman (George Clooney) receives a call from Commissioner Gordon (Pat Hingle) to inform him about a new villain: "Mr. Freeze" (Arnold Schwarzenegger & Richard "Dick" Grayson/Robin (Chris O'Donnell) are prepare for action. A Botanist Dr. Pamela Isely/Poison Ivy (Uma Thurman) is working under Dr. Jason Woodrue (John Glover) "Bane" (Jeep Swenson). Alfred Pennyworth's (Michael Gough) Niece, Barbara Wilson/Batgirl (Alicia Silverstone) at Wayne Manor. Alfred was very close to Barbara's mother, Margaret nicknamed "Peg" to knows the location of the Batcave. |
|
| 161 |
Batman Forever (1995, PG-13)
Bruce Wayne/Batman (Val Kilmer) is prepare for action to battle villains: a former District Attorney Harvey Dent/Two-Face (Tommy Lee Jones) & Edward Nygma/The Riddler (Jim Carrey) is a researcher at Wayne Enterprises. Bruce & Psychiatrist Dr. Chase Meridian (Nicole Kidman) go to the circus: The acrobatic family called; "The Flying Graysons". Dick (Chris O'Donnell) discovers Two-Face has killed his entire family to allows him to stay @ Wayne Manor. Dick discovers Wayne's secret identity as Batman to become crimefighter's partner alter-ego Robin for suggestion of Butler Alfred Pennyworth (Michael Gough). |
|
| 162 |
Herbie: Fully Loaded (2005, G)
Herbie was a famous racing car aka "The Love Bug." Maggie Peyton (Lindsay Lohan) watched by her father Ray Peyton Sr. (Michael Keaton), owner of the Peyton Racing Team founded by Maggie's Grandfather with Maggie's brother Ray Parker Jr. (Breckin Meyer). Maggie meets Kevin (Justin Long) is a mechanic during her street races. |
|
| 163 |
Judge Dredd (1995, R) |
|
| 164 |
Big Fat Liar (2002, PG) |
|
| 165 |
Two Ninas (1999, R) |
|
| 166 |
The Wizard of Oz (1939, G)
14 year old girl Dorothy Gale (Judy Garland) lives with Aunt Em (Clara Blandick), Uncle Henry (Charley Grapewin), simple-minded Hunk (Ray Bolger), blustery-but-timid Zeke (Bert Lahr), & would-be engineer Hickory (Jack Haley). Dorothy encounters Professor Marvel (Frank Morgan). Dorothy is discover the house has been caught up in the twister the bedroom window when she sees several people fly by, including Miss Elmira Gulch (Margaret Hamilton) transforms into a frightening witch. Dorothy finds a magical fantasyland in a village & parkland of unearthly beauty. Glinda, the Good Witch of the North (Billie Burke) informs Dorothy is in Munchkinland has killed the ruby-slippered Wicked Witch of the East (Margaret Hamilton) by "dropping a house" on her. Glinda transfers the powerful ruby slippers from the dead witch onto Dorothy's feet. The dead Wicked Witch of the East''s sister:the Wicked Witch of the West (Margaret Hamilton) appears in a blaze of fire & smoke in Munchkinland. Glinda advises Dorothy seeks to help from mysterious Wizard of Oz in the Emerald City in her quest to return home to Kansas by following the yellow brick road & never remove the ruby slippers. |
|
| 167 |
Prisoner of Zenda, Inc. (1996, PG) |
|
| 168 |
The Incredibles (2004, PG)
Mr. Incredible/Bob Parr (Craig T. Nelson) and Elastigirl/Helen Parr (Holly Hunter) have married and settled into relatively normal lives. They have three kids, Violet Parr (Sarah Vowell) has the power of invisiblity and the ability to throw out force fields, Dashiell Robert Parr("Dash") has super speed (Spencer Fox) and baby Jack-Jack Parr (Eli Fucile) has multiple powers. The kids have superpowers like their parents. They team up with Lucius Best/Frozone (Ssamuel L. Jackson). |
|
| 169 |
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002, PG-13) |
|
| 170 |
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001, PG-13) |
|
| 171 |
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003, PG-13)
Sam (Sean Astins) reveals the Ring from his pocket to return it to Frodo (Elijah Wood) begin the long trek across Mordor to Mount Doom. Sam urges Frodo to cast the ring into the fire succumbs to its power and places it on his finger suddenly disappearing from sight. Four hobbits in honor their bravery to Middle-earth return to the Shire as heroes. Frodo had finished writing the story of the Lord of the Rings exhausted from his quest as the Ring-bearer to decide to leave Middle-earth for the Grey Havens with Gandalf the White (Ian McKellen), Bilbo (Ian Holm), Elrond (Hugo Weaving), & Galadriel (Cate Blanchett). Frodo departs into the sunset. Frodo leaves his story to Sam. |
|
| 172 |
Spymate (2006, PG)
A super-spy primate named Minkey & his partner Mike Muggins (Chris Potter) were the two best spies in the business. Mike had a Daughter named Amelia (Emma Roberts) has invented a revolutionary oxygen iodide laser drill. Mike & Minkey partner up for their most important mission ever: saving Amelia from evil Dr. Farley (Richard Kind). |
|
| 173 |
Days of Thunder (1990, R) |
|
| 174 |
Tiger Cruise (2004, PG) |
|
| 175 |
Zoom (2001, PG) |
|
| 176 |
The Three Musketeers (1973, PG) |
|
| 177 |
MVP: Most Valuable Primate (2000, PG)
A three-year-old chimpanzee Cousin Skeeter is involving in sign languages. Dr. Kendall (Lomax Study) is accidentally sent Jack the Chimp (Bernie, Mack, and Louie) to end up in Canada. Jack befriends a lonely teenager named Steven Westover (Kevin Zeger) & his deaf sister, Tara (Jamie Renee Smith). Jack has an uncanny ability to play the sport of hockey to joins Steven's junior league hockey team. |
|
| 178 |
Best of the Best 2 (1993, R) |












































































































































































