My Favorite Movies


  royandcindy1's Rating My Rating
1
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
Night of the Living Dead
The bar by which other films are measured.
2
Halloween (1978,  R)
Halloween
The Classic Horror Film!
3
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
A Nightmare on Elm Street
Incredibly effective film.Craven at his best.
4
The Thing (1982,  R)
The Thing
Incredible Film.Top-Notch Acting,Great story and atmosphere and Botine and Winston outdo themselves.
5
Friday the 13th (1980,  R)
Friday the 13th
The Holy Grail of Slasher flicks.
6
Dèmoni (Demons) (1985,  Unrated)
Dèmoni (Demons)
Classic Italian Horror.Mario would be proud.
7
Malevolence (2004,  R)
8
Night of the Living Dead (1990,  R)
Night of the Living Dead
Savini did a great job.Excellent remake.
9
The Return of the Living Dead (1985,  R)
The Return of the Living Dead
Lots of fun,good gore.An all around good film.
10
Dracula (1931,  Unrated)
11
Dracula (1979,  R)
12
Dracula (1973,  Unrated)
13
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
14
Horror of Dracula (1958,  Unrated)
15
Dracula Has Risen from the Grave (,  G)
16
Taste the Blood of Dracula (1970,  R)
17
The Exorcist (1973,  R)
The Exorcist
One of the scariest films ever made.
18
Frankenstein (1931,  Unrated)
19
The Horror of Frankenstein (1971,  R)
20
The Curse of Frankenstein (1957,  Unrated)
21
Mary Shelley's Frankenstein (1994,  R)
22
The Curse of the Werewolf, (The Wolfman), (The Curse of Siniestro) (1961,  Unrated)
23
An American Werewolf in London (1981,  R)
24
Werewolf of London (Unholy Hour) (1935,  Unrated)
25
Night of the Demons (1998,  R)
26
2001 Maniacs (2005,  R)
27
Cabin Fever (2002,  R)
28
House of 1000 Corpses (2003,  R)
House of 1000 Corpses
A New Classic!
29
Equinox (1992,  R)
30
The Howling (1981,  R)
31
Howling II - Your Sister Is a Werewolf (1985,  R)
32
The Last House on the Left (1972,  Unrated)
33
Wrong Turn (2003,  R)
34
Zombi 2 (Zombie) (Zombie Flesh Eaters) (Zombie 2: The Dead are Among Us)(Island of the Flesh-Eaters) (1980,  R)
35
He Knows You're Alone (Blood Wedding) (1980,  R)
36
Trick or Treat (1986,  R)
37
Black Roses (1988,  R)
38
The Burning (1981,  Unrated)
39
The Tingler (1959,  Unrated)
40
The Abominable Dr. Phibes (1971,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments