My Favorite Movies


  1. Royyy
  2. Josif

Give list a short description

  Royyy's Rating My Rating
1
Ghost World (2001,  R)
2
The Truman Show (1998,  PG)
3
Misery (1990,  R)
4
American Beauty (1999,  R)
5
Contact (1997,  PG)
6
Gattaca (1997,  PG-13)
7
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
8
Go (1999,  R)
9
Mysterious Skin (2005,  NC-17)
10
11:14 (2003,  R)
11
East Is East (1999,  R)
12
Evil (Ondskan) (2006,  G)
13
Fine Dead Girls (Fine mrtve djevojke) (2002,  Unrated)
14
Madagascar (2005,  PG)
15
The Constant Gardener (2005,  R)
16
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
17
Super Size Me (2004,  PG-13)
18
Soylent Green (1973,  PG)
19
The Village (2004,  PG-13)
20
The Ring (2002,  PG-13)
21
Mars Attacks! (1996,  PG-13)
22
Paper Moon (1973,  PG)
23
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
24
Hearts in Atlantis (2001,  PG-13)
25
Gremlins (1984,  PG)
26
Aliens (1986,  R)
27
Mean Creek (2004,  R)
28
The Hole (2001,  R)
29
The Life of David Gale (2003,  R)
30
The Magdalene Sisters (2003,  R)
31
Starship Troopers (1997,  R)
32
JFK (1991,  R)
33
Wallace & Gromit in Three Amazing Adventures (,  Unrated)
34
Saw (2004,  R)
35
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
36
Transamerica (2005,  R)
37
Lilya 4-Ever (Lilja 4-ever) (2003,  R)
38
Dead End (2003,  R)
39
Hard Candy (2006,  R)
40
The Lovers of the Arctic Circle (Los Amantes del Círculo Polar) (The Lovers from the North Pole) (1998,  R)
41
Jalla! Jalla! (The Best Man's Wedding) (2001,  Unrated)
42
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
43
Loose Change 2nd Edition (2006,  Unrated)
44
American Psycho II: All American Girl (2002,  R)
45
Janice Beard 45 wpm (2008,  Unrated)
46
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
47
Spoorloos (The Vanishing) (1988,  Unrated)
48
Hoodwinked (2005,  PG)
49
Panic Room (2002,  R)
50
Sicko (2007,  PG-13)
51
Pleasantville (1998,  PG-13)
52
Art School Confidential (2006,  R)
53
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
54
Mississippi Burning (1988,  R)
55
Gorillas in the Mist: The Story of Dian Fossey (1988,  PG-13)
56
Gremlins 2 - The New Batch (1990,  PG-13)
57
The Faculty (1998,  R)
58
Waiting (2005,  R)
59
Drop Dead Gorgeous (1999,  PG-13)
60
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
61
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
62
Small Soldiers (1998,  PG-13)
63
Back to the Future (1985,  PG)
64
Alien 3 (1992,  R)
65
Alien Resurrection (1997,  R)
66
Mean Girls (2004,  PG-13)
67
The Last King of Scotland (2006,  R)
68
Final Destination 2 (2003,  R)
69
Final Destination (2000,  R)
70
Death Becomes Her (1992,  PG-13)
71
Crimen ferpecto (El Crimen Perfecto) (2005,  Unrated)
72
The Crimson Rivers (Les Rivières pourpres) (2001,  R)
73
Cypher (2002,  R)
74
The Rules of Attraction (2002,  R)
75
The Tunnel (Der Tunnel) (2001,  Unrated)
76
Bend It Like Beckham (2003,  PG-13)
77
Wrong Turn (2003,  R)
78
Wolf Creek (2005,  R)
79
Stigmata (1999,  R)
80
Cube 2 - Hypercube (2003,  R)
81
Dog Soldiers (2002,  R)
82
Sphere (1998,  PG-13)
83
Half Light (2005,  R)
84
The Thirteenth Floor (1999,  R)
85
High Tension (Switchblade Romance) (2004,  R)
86
Zeitgeist: The Movie (2007,  Unrated)
87
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
88
The Dead Girl (2006,  R)
89
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
90
The Terminator (1984,  R)
91
Tadpole (2002,  PG-13)
92
The Great Dictator (1940,  G)
93
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
94
Girl, Interrupted (1999,  R)
95
Bowling for Columbine (2002,  R)
96
Cube (1998,  R)
97
Alien (1979,  R)
98
Phone Booth (2003,  R)
99
My Life Without Me (2003,  R)
100
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
101
Death and the Maiden (1995,  R)
102
Das Experiment (The Experiment) (2001,  R)
103
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
104
Hitler: The Rise of Evil (,  PG-13)
105
Skipped Parts (2000,  R)
106
Private Parts (1997,  R)
107
Witness for the Prosecution (1957,  Unrated)
108
Anatomy of a Murder (1959,  R)
109
Requiem for a Dream (2000,  R)
110
The Young Poisoner's Handbook (1995,  R)
111
The Triplets of Belleville (Les Triplettes de Belleville, Belleville Rendez-vous) (2003,  PG-13)
112
Jurassic Park (1993,  PG-13)
113
Osmosis Jones (2001,  PG)
114
My Cousin Vinny (1992,  R)
115
101 Reykjavík (2001,  Unrated)
116
Casanova (2005,  R)
117
Interstate 60 (,  R)
118
Population 436 (2006,  R)
119
Forrest Gump (1994,  PG-13)
120
A Very Long Engagement (Un long dimanche de fiançailles) (2004,  R)
121
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
122
Harvie Krumpet (2004,  Unrated)
123
Teeth (2007,  R)
124
[Rec] (2007,  R)
125
La Comunidad (Common Wealth) (2000,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments