My Favorite Movies


  RThornhill's Rating My Rating
1
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
Brilliant, "Mein fuhrer, I can walk!"
2
Double Indemnity (1944,  Unrated)
Double Indemnity
classic noir, Stanwyck and MacMurray sizzle.............
3
North by Northwest (1959,  Unrated)
North by Northwest
"the brook trout is good, it's a little trouty!"
4
Vertigo (1958,  PG)
Vertigo
Just saw this again last night and I have to say it just gets better and better with time. One of my all-time favorites. "Jimmy Stewart with a twist". Highest recommendation!
5
Out of the Past (1947,  Unrated)
Out of the Past
Great movie. Some of the best dialogue I can remember in any film. Highly recommended.
6
Das Leben der Anderen (The Lives of Others) (2006,  R)
Das Leben der Anderen (The Lives of Others)
fantastic from the beginning to the end...
7
The New World (2005,  PG-13)
The New World
Brilliant and beautifully done. Malick does more with less and lets the thoughts of the participants and their surroundings tell the story. Highly Recommended.
8
Casablanca (1943,  Unrated)
Casablanca
"We'll always have Paris".....truely an all-time classic.
9
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long)
A beautiful and romantic epic.........
10
Jungfrukällan (The Virgin Spring) (1960,  Unrated)
Jungfrukällan (The Virgin Spring)
Beautiful and brutal. Enjoyed the spiritual questions it raises. Highly recommended.
11
Saving Private Ryan (1998,  R)
Saving Private Ryan
Powerful, poignant....to me this is a Spielberg masterpiece.
12
The Notebook (2004,  PG-13)
The Notebook
Emotionally charged and very satisfying to watch....A great movie with a great message. Highly recommended.
13
Sunset Boulevard (Sunset Blvd.) (1950,  Unrated)
Sunset Boulevard (Sunset Blvd.)
Another classic from the wonderful Billy Wilder.
14
Memento (2000,  R)
Memento
loved the non-linear storyline.
15
The Unbearable Lightness of Being (1988,  R)
The Unbearable Lightness of Being
Fantastic, romantic, tragic...and more. Highly recommended.
16
Chinatown (1974,  R)
Chinatown
Polanski, Dunaway and Nicholson team up in a definitive classic.
17
The Godfather (1972,  R)
The Godfather
Fantastic. Loved seeing this eye opening milestone in filmmaking when it was first released. A must see!
18
The Godfather, Part II (1974,  R)
The Godfather, Part II
almost as good as the original, and that's saying alot! highly recommended.
19
No Country for Old Men (2007,  R)
No Country for Old Men
Wasn't surprised that this tale of fate garnered alot of academy awards, including Best Picture. Excellent ending. Highly recommended.
20
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
THE Star Wars movie....hands down!
21
The Deer Hunter (1978,  R)
The Deer Hunter
Terrific Vietnam war film which follows the similar/different paths of three friends.... Outstanding performances all around. A must see!
22
Dogville (2003,  R)
Dogville
Gritty, brutal and moving......a fantastic film..Highly recommended.
23
Dial M for Murder (1954,  PG)
Dial M for Murder
Fantastic, even saw it in 3-D, one of Hitchcock's masterpieces.....Highly recommended.
24
L.A. Confidential (1997,  R)
L.A. Confidential
Great cast, writing, direction....perfection!
25
Mary Poppins (1964,  G)
Mary Poppins
Fantastic, saw this twice in the theatre when I was a wee lad..........
26
Out of Africa (1985,  PG)
Out of Africa
All all-time favorite in the romantic epic category. Streep and Redford are great. Beautiful to look at too! Thumbs up.
27
The Pianist (2002,  R)
The Pianist
One of my alltime favorite films. No complaints about this one. Highly recommended.
28
Raging Bull (1980,  R)
Raging Bull
How did Scorsese not win an Oscar for this?
29
The Third Man (1949,  Unrated)
The Third Man
Great cinematography, great cast, great acting. To put it simply.......it's great!
30
The Usual Suspects (1995,  R)
The Usual Suspects
Fantastic crime drama. Can't think of any movies with a better ending. Highly recommended.
31
The Wizard of Oz (1939,  G)
The Wizard of Oz
charming, scary and groundbreaking....definitely a classic!
32
Sideways (2004,  R)
Sideways
An alltime favorite comedy of mine. Just a fantastic film. Lots of laughs. Exceptional writing. Big thumbs up!
33
The King and I (1956,  G)
The King and I
Terrific musical with some wonderful songs. A tremendous vehicle for Brynner.
34
West Side Story (1961,  Unrated)
West Side Story
Shakespeare, Sondheim and Bernstein.... If you haven't already seen it you should rent it "tonight!".....
35
The Seventh Seal (Det Sjunde inseglet) (1957,  Unrated)
The Seventh Seal (Det Sjunde inseglet)
This Bergman classic is a new favorite of mine. I especially enjoyed the knight's confession scene. Highly recommended.
36
Rear Window (1954,  PG)
Rear Window
Yes, awesome is the word... One of my top tier Hitchcock films... Highly Recommended.
37
Amadeus (1984,  R)
Amadeus
F. Murray is simply mesmerizing in this. A must see!
38
Diabolique (Les Diaboliques) (1955,  Unrated)
Diabolique (Les Diaboliques)
Very rarely does a film billed as "suspenseful as Hitchcock" live up to it's billing. This is the rare exception. Wonderfully done. Highly recommended.
39
L' Homme du Train (The Man on the Train) (2002,  R)
L' Homme du Train (The Man on the Train)
Really interesting character, dialoque driven movie about two very different men and what occurs when their lives intersect. Highly recommended.
40
De Zaak Alzheimer (The Memory of a Killer) (The Alzheimer Case) (2005,  R)
De Zaak Alzheimer (The Memory of a Killer) (The Alzheimer Case)
Unforgettable!
41
Jeremiah Johnson (1972,  PG)
Jeremiah Johnson
Terrific western starring RR. Great supporting cast and beatutiful landscapes as well. thumbs up!
42
The English Patient (1996,  R)
The English Patient
If you love romantic epics, this is the movie for you! Highly recommended.

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. flixsterman
    flixsterman posted 30 days ago

    I've seen all but 10 of these and they're all AT LEAST 4 stars. Makes me anxious to check out the ten I've missed. Great list :)