Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. rubee122
  2. Ruby

Give list a short description

  rubee122's Rating My Rating
1
Apocalypto (2006,  R)
Apocalypto 4.5 Stars
Love the action
Click to Rate
2
Mystic River (2003,  R)
Mystic River 3.5 Stars
read the book first, liked the moviel
Click to Rate
3
The Score (2001,  R)
Click to Rate
4
The Color Purple (1985,  PG-13)
Click to Rate
5
Misery (1990,  R)
Misery 4.5 Stars
Love Kathy Bates in this movie.
Click to Rate
6
Pinky (1949,  Unrated)
Click to Rate
7
Damage (1993,  R)
Damage 4.0 Stars
one of the best movies of love and betrayal, one of Jeremy Irons best performance
Click to Rate
8
A Bronx Tale (1993,  R)
A Bronx Tale 3.5 Stars
This is Robert DeNiro's first directorial. It was very good with some heavy hitters actors coming to the aid of his first directing effort.
Click to Rate
9
Alexander (2004,  R)
Click to Rate
10
28 Weeks Later... (2007,  R)
Click to Rate
11
28 Days Later (2002,  R)
Click to Rate
12
A Simple Plan (1998,  R)
Click to Rate
13
Fargo (1996,  R)
Click to Rate
14
The Others (2001,  PG-13)
The Others 5.0 Stars
Great movie, it had me fooled that is for sure
Click to Rate
15
Pulp Fiction (1994,  R)
Click to Rate
16
Dog Soldiers (2002,  R)
Click to Rate
17
Beverly Hills Cop (1984,  R)
Click to Rate
18
The Terminator (1984,  R)
Click to Rate
19
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
Click to Rate
20
Terminator 3 - Rise of the Machines (2003,  R)
Click to Rate
21
Troy (2004,  R)
Click to Rate
22
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
Click to Rate
23
Reindeer Games (Deception) (2000,  R)
Click to Rate
24
Gladiator (1992,  R)
Click to Rate
25
King Arthur (2004,  PG-13)
Click to Rate
26
The Serpent and the Rainbow (1987,  R)
Click to Rate
27
Lackawanna Blues (2005,  Unrated)
Click to Rate
28
Waiting to Exhale (1995,  R)
Click to Rate
29
The Bodyguard (1992,  R)
The Bodyguard 3.5 Stars
great music and plot wasnt too bad, at the end the longest kiss I've seen in a movie
Click to Rate
30
Something New (2006,  PG-13)
Something New 3.5 Stars
Enjoyed this film even though kinda corny at the end but great sparks flying all over the place between these 2 people. It's about a woman realizing she must love who she wants no matter what friends and family have to say. It's a cute love story.
Click to Rate
31
Kiss The Girls (1997,  R)
Click to Rate
32
Seven (Se7en) (1995,  R)
Click to Rate
33
The Usual Suspects (1995,  R)
Click to Rate
34
Wrong Turn (2003,  R)
Click to Rate
35
Imitation of Life (1959,  Unrated)
Imitation of Life 5.0 Stars
Get out your tissue, the story line about jealousy, love, devotion and discontentment and sorrows of life.
Click to Rate
36
Manhunter (1986,  R)
Click to Rate
37
To Live and Die in L.A. (1985,  R)
Click to Rate
38
True Romance (1993,  R)
Click to Rate
39
Corrina, Corrina (1994,  PG)
Corrina, Corrina 3.5 Stars
Sweet Love Story
Click to Rate
40
Play Misty for Me (1971,  R)
Click to Rate
41
Dirty Harry (1971,  R)
Dirty Harry 4.0 Stars
Love Clint Eastwood
Click to Rate
42
The Departed (2006,  R)
Click to Rate
43
House of Sand and Fog (2003,  R)
House of Sand and Fog 3.5 Stars
A great film about human nature
Click to Rate
44
Sexy Beast (2000,  R)
Sexy Beast 3.5 Stars
It gets better and better as the story goes along
Click to Rate
45
One False Move (1991,  R)
One False Move 3.5 Stars
A surprisingly well written and acted movie. Carl Franklin directed this movie and since then I have been a fan of his directing. I wish he would do more.
Click to Rate
46
House On Haunted Hill (1959,  Unrated)
Click to Rate
47
What Ever Happened to Baby Jane? (1962,  Unrated)
Click to Rate
48
Suspiria (1977,  Unrated)
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments