My Favorite Movies


  RulingSquirrel's Rating My Rating
1
Batman Begins (2005,  PG-13)
Click to Rate
2
Excalibur (1981,  R)
Click to Rate
3
Empire Records (1995,  PG-13)
Click to Rate
4
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
Click to Rate
5
BASEketball (1998,  R)
Click to Rate
6
Bandits (2001,  PG-13)
Click to Rate
7
Bad Santa (2003,  R)
Click to Rate
8
Army of Darkness (1992,  R)
Click to Rate
9
40 Days and 40 Nights (2002,  R)
Click to Rate
10
28 Days Later (2002,  R)
Click to Rate
11
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
Click to Rate
12
Zoolander (2001,  PG-13)
Click to Rate
13
Young Frankenstein (1974,  PG)
Click to Rate
14
X-Men (2000,  PG-13)
Click to Rate
15
Waterworld (1995,  PG-13)
Click to Rate
16
V for Vendetta (2006,  R)
Click to Rate
17
The Usual Suspects (1995,  R)
Click to Rate
18
Transformers (2007,  PG-13)
Click to Rate
19
Serenity (2005,  PG-13)
Click to Rate
20
Reservoir Dogs (1992,  R)
Click to Rate
21
The Postman (1997,  R)
Click to Rate
22
Office Space (1999,  R)
Click to Rate
23
No Escape (Escape from Absolom) (1994,  R)
Click to Rate
24
50 First Dates (2004,  PG-13)
Click to Rate
25
Labyrinth (1986,  PG)
Click to Rate
26
Krull (1983,  PG)
Click to Rate
27
Jurassic Park (1993,  PG-13)
Click to Rate
28
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
Click to Rate
29
Gattaca (1997,  PG-13)
Click to Rate
30
Fight Club (1999,  R)
Click to Rate
31
eXistenZ (1999,  R)
Click to Rate
32
Dark City (1997,  R)
Click to Rate
33
Children of Men (2006,  R)
Click to Rate
34
Blade Runner (1982,  R)
Click to Rate
35
Aliens (1986,  R)
Click to Rate
36
The Incredibles (2004,  PG)
Click to Rate
37
Sin City (2005,  R)
Click to Rate
38
Braveheart (1995,  R)
Click to Rate
39
The Matrix (1999,  R)
Click to Rate
40
Finding Nemo (2003,  G)
Click to Rate
41
Spider-Man (2002,  PG-13)
Click to Rate
42
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
Click to Rate
43
WALL-E (2008,  G)
Click to Rate
44
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
Click to Rate
45
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
Click to Rate
46
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
Click to Rate
47
28 Weeks Later... (2007,  R)
Click to Rate
48
X2 (2003,  PG-13)
Click to Rate
49
Idiocracy (2005,  R)
Click to Rate
50
The Incredible Hulk (2008,  PG-13)
Click to Rate
51
Hancock (2008,  PG-13)
Click to Rate
52
Gone in 60 Seconds (2000,  PG-13)
Click to Rate
53
Ghostbusters (1984,  PG)
Click to Rate
54