Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  RyaAKAAkariAKAwakkaw's Rating My Rating
1
Back to the Future (1985,  PG)
2
The Beach (2000,  R)
3
The Adventures of Ford Fairlane (1990,  R)
4
Stand by Me (1986,  R)
5
The Goonies (1985,  PG)
6
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
7
Mission To Mars (2000,  PG)
8
Red Planet (2000,  PG-13)
9
Friday the 13th (1980,  R)
10
28 Days Later (2003,  R)
11
Vanilla Sky (2001,  R)
12
The Salton Sea (2002,  R)
13
Yellow Submarine (1968,  G)
14
Men in Black (1997,  PG-13)
15
Freaked (1993,  PG-13)
16
The Virgin Suicides (2000,  R)
17
Blow (2001,  R)
18
Dazed and Confused (1993,  R)
19
Fight Club (1999,  R)
20
All Dogs Go To Heaven (1989,  G)
21
Hook (1991,  PG)
22
Love Actually (2003,  R)
23
You've Got Mail (1998,  PG)
24
The Notebook (2004,  PG-13)
25
Black Hawk Down (2001,  R)
26
Lost In Translation (2003,  R)
27
Broken Flowers (2005,  R)
28
Adaptation (2002,  R)
29
Spun (2003,  R)
30
Around the Fire (1998,  R)
31
Thumb Wars (1999,  Unrated)
32
Thumbtanic (1999,  Unrated)
33
Frankenthumb (2002,  Unrated)
34
The Godthumb (2002,  Unrated)
35
Slackers (2002,  R)
36
The War (1994,  PG-13)
37
Freddy Got Fingered (2001,  R)
38
Big Fish (2003,  PG-13)
39
Clerks (1994,  R)
40
Mallrats (1995,  R)
41
Chasing Amy (1997,  R)
42
Dogma (1999,  R)
43
Jay and Silent Bob Strike Back (2001,  R)
44
Spy Hard (1996,  PG-13)
45
The Mask (1994,  PG-13)
46
Spies Like Us (1985,  PG)
47
Enemy at the Gates (2001,  R)
48
Cast Away (2000,  PG-13)
49
Stargate (1994,  PG-13)
50
Forrest Gump (1994,  PG-13)
51
What Dreams May Come (1998,  PG-13)
52
Beverly Hills Ninja (1997,  PG-13)
53
Tommy Boy (1995,  PG-13)
54
Bean (1997,  PG-13)
55
Idle Hands (1999,  R)
56
Cruel Intentions (1999,  R)
57
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
58
Jaws (1975,  PG)
59
Shag (1989,  PG)
60
Saving Private Ryan (1998,  R)
61
The Sandlot (1993,  PG)
62
Meet the Parents (2000,  PG-13)
63
Can't Hardly Wait (1998,  PG-13)
64
Lake Placid (1999,  R)
65
Road Trip (2000,  R)
66
Down with Love (2003,  PG-13)
67
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
68
The Skateboard Kid (1993,  PG)
69
The Matrix (1999,  R)
70
Tom and Huck (1995,  PG)
71
Masterminds (1997,  PG-13)
72
Boogie Nights (1997,  R)
73
Timeline (2003,  PG-13)
74
Blankman (1994,  PG-13)
75
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
76
Radar Men from the Moon (1952,  Unrated)
77
This Island Earth (1955,  Unrated)
78
Toy Story (1995,  G)
79
Ray (2004,  PG-13)
80
Signs (2002,  PG-13)
81
The Patriot (2000,  R)
82
The Terminal (2004,  PG-13)
83
Free Willy (1993,  PG)
84
Fluke (1995,  PG)
85
Scary Movie (2000,  R)
86
Adventures in Babysitting (1987,  PG-13)
87
Lady and the Tramp (1955,  G)
88
Wild America (1997,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments