My Favorite Movies


  1. rylanjp
  2. Rylan

Give list a short description

  rylanjp's Rating My Rating
1
Fight Club (1999,  R)
Fight Club
pro my fav movie
2
Sin City (2005,  R)
Sin City
brilliant!
3
Domino (2005,  R)
Domino
amazing 1 of my fav films
4
The Boondock Saints (1999,  R)
The Boondock Saints
fantatic 1 of the best movies ever
5
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
6
Titanic (1997,  PG-13)
Titanic
1 of my fav movies
7
Battle Royale (Batoru Rowaiaru) (2001,  Unrated)
Battle Royale (Batoru Rowaiaru)
bloody as hell 1 of my fav films
8
Snatch. (2001,  R)
9
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
Dirty Dancing
sensual!
10
Little Nicky (2000,  PG-13)
Little Nicky
1 of my fav movies
11
The Mask (1994,  PG-13)
12
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
Dodgeball - A True Underdog Story
loved it really funny!
13
Casino Royale (2006,  PG-13)
Casino Royale
Totally mind-blowing 1 of the best bond movies
14
The Blues Brothers (1980,  R)
The Blues Brothers
a classic!!!
15
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
the most funny,grows,racist and just plain wrong movie i have ever seen!
16
Super Troopers (2001,  R)
17
Shin seiki Evangelion Gekijô-ban: Air/Magokoro wo, kimi ni (Neon Genesis Evangelion: The End of Eva (1997,  Unrated)
18
Forrest Gump (1994,  PG-13)
19
Beauty and the Beast (1991,  G)
20
The Green Mile (1999,  R)
21
Beerfest (2006,  R)
Beerfest
hilarious! funny as super troopers!
22
Pitch Black (2000,  R)
Pitch Black
unbelievable
23
The Devil's Rejects (2005,  R)
The Devil's Rejects
Top Notch horror flick! even better then the house of a 1000 corpses!
24
Saved! (2004,  PG-13)
25
V for Vendetta (2006,  R)
V for Vendetta
Utterly Spectacular!
26
The Animatrix (2003,  Unrated)
The Animatrix
absolutely brilliant!
27
Die Nacht der lebenden Loser (Night of the Living Dorks) (2006,  Unrated)
Die Nacht der lebenden Loser (Night of the Living Dorks)
1 of the funniest movies seen in a long time like brain mixed with teen flick brilliant!
28
Roman Holiday (1953,  Unrated)
Roman Holiday
a classic!!
29
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) (2007,  R)
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror)
totally blow me away!!!! best horror flick ever seen! a must see for any horror fans!
30
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth)
unbelievable! an original, blod and unique film a must see!
31
Le Pacte des loups (Brotherhood of the Wolf) (2001,  R)
Le Pacte des loups (Brotherhood of the Wolf)
great film full of action and adventure
32
Shortbus (2006,  Unrated)
Shortbus
really refreshing great film
33
Tank Girl (1995,  R)
Tank Girl
i love this movie!
34
Batoru rowaiaru II: Chinkonka (Battle Royale II) (2003,  Unrated)
Batoru rowaiaru II: Chinkonka (Battle Royale II)
very diffrent from the first but just as good!
35
Hot Fuzz (2007,  R)
Hot Fuzz
A comedy classic! as good as Shaun of the Dead!
36
Shaun of the Dead (2004,  R)
Shaun of the Dead
1 of my fav horror movies
37
Sixteen Candles (1984,  PG)
Sixteen Candles
1 of my fav 80s teen films
38
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
was bloody, disturbing, gruesome...and I loved every minute of it!
39
25th Hour (2002,  R)
25th Hour
fantastic! I highly recommend 25th Hour, not just for the brilliant story, but for the emphatic feelings the film imparts on the viewer.
40
Predator (1987,  R)
Predator
great action thriller. Arnold at his peak!
41
Every Which Way But Loose (1978,  PG)
Every Which Way But Loose
a really fun film full of laughs
42
The Holiday (2006,  PG-13)
The Holiday
brilliant!
43
Three Kings (1999,  R)
44
The African Queen (1951,  Unrated)
45
The Crow (1994,  R)
46
Accepted (2006,  PG-13)
Accepted
a good laugh
47
Ghost Rider (2007,  PG-13)
Ghost Rider
really awesome!
48
Tenacious D in: The Pick of Destiny (2006,  R)
Tenacious D in: The Pick of Destiny
a hell of a good rockin time
49
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
Cidade de Deus, (City of God)
The City of God is a marvel, and a highly recommended film to watch, but not recommended for the over-sensitive or easily distressed.
50
Get Smart (2008,  PG-13)
Get Smart
an instant classic
51
The Dark Knight (2008,  PG-13)
The Dark Knight
Quite simply, the best possible sequel that could've been given.
52
The Shawshank Redemption (1994,  R)
The Shawshank Redemption
a powerful, poignant, thought-provoking, challenging film like no other.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments