My Favorite Movies

  ryuhayabusa10183's Rating My Rating
1
Street Fighter Alpha - The Movie (2000,  Unrated)
Street Fighter Alpha - The Movie 4.5 Stars
great story of Ryu's of dark side
Click to Rate
2
Vampire Hunter D (1993,  Unrated)
Vampire Hunter D 5.0 Stars
THE BEST VAMPIRE ANIME horror MOVIE
Click to Rate
3
Street Fighter Alpha - Generations (2005,  Unrated)
Street Fighter Alpha - Generations 4.5 Stars
this prequel is to short and is more like sequel
Click to Rate
4
Final Fantasy VII - Advent Children (2005,  PG-13)
Final Fantasy VII - Advent Children 4.5 Stars
excellent movie but i like the japanese version with subtitles and i also owned this movie
Click to Rate
5
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
Night of the Living Dead 4.5 Stars
very cool movie i love it
Click to Rate
6
Dawn of the Dead (1978,  R)
Dawn of the Dead 4.5 Stars
best zombie movie ever
Click to Rate
7
Be Cool (2005,  PG-13)
Be Cool 4.5 Stars
i love this movie its very funnie and i own it and have it
Click to Rate
8
Head of State (2003,  PG-13)
Head of State 4.5 Stars
this movie crack me up lol and i love it and i watch it all over again lol
Click to Rate
9
Spawn (1997,  R)
Spawn 5.0 Stars
spawn was ok they're making a second movie soon they're still having copyrights stuff going to make the second movie
Click to Rate
10
Black Hawk Down (2001,  R)
Black Hawk Down 5.0 Stars
i gave this movie 5 stars cuz i love the action and how they make this movie about the real ture events that happened in that country and how many people died in that war zone
Click to Rate
11
Saving Private Ryan (1998,  R)
Saving Private Ryan 4.5 Stars
best war movie and actin
Click to Rate
12
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
Click to Rate
13
The Terminator (1984,  R)
Click to Rate
14
American Ninja (1985,  R)
Click to Rate
15
Grindhouse (,  Unrated)
Grindhouse 5.0 Stars
this is the best movies i ever seen in theathers its worth watching and i'm a fan of both directors it has everything that i dreamed of two movies showing after one another just like back in tha day and the ladies of grind house are so damn sexy. damn i wish i could go to a drive in theather's but the drive in's in vegas are like way far away to my house i love this movie go and see it for some of y'all haven't.
Click to Rate
16
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers (1989,  R)
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers 3.0 Stars
this movie was ok why they made another halloween, halloween curse of michale myers and they call it curse of michale myers i hope the new version of halloween 07 going to excellent than the others. and donald pleasance character died in halloween 5 what the hel is he doing in halloween 6?
Click to Rate
17
Troy (2004,  R)
Troy 3.5 Stars
a cool movie but not as cool as 300, 300 is way better than troy
Click to Rate
18
Saw II (2005,  R)
Click to Rate
19
Resident Evil: Extinction (2007,  R)
Resident Evil: Extinction 5.0 Stars
i love this movie i wish the story was longer and put some new characters like chris redfield and i like the guy who played albert wesker he is a very good actor they should do a code veronica movie. and my favorite villian is the tyrant.
Click to Rate
20
The Lost Boys (1987,  R)
The Lost Boys 4.0 Stars
best actin by keifer sutherland
Click to Rate
21
Saw III (2006,  R)
Click to Rate
22
Street Fighter II: The Animated Movie (1994,  Unrated)
Street Fighter II: The Animated Movie 4.5 Stars
BEST ANIMATED MOVIE
Click to Rate
23
28 Days Later (2002,  R)
Click to Rate
24
28 Weeks Later... (2007,  R)
Click to Rate
25
Resident Evil (2002,  R)
Resident Evil 5.0 Stars
i love this movie
Click to Rate
26
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
Click to Rate
27
Shaun of the Dead (2004,  R)
Click to Rate
28
Assault on Precinct 13 (2005,  R)
Click to Rate
29
Rush Hour 3 (2007,  PG-13)
Rush Hour 3 4.5 Stars
hella funnie this sucks that this is the last movie of them :(
Click to Rate
30
Above the Rim (1994,  R)
Above the Rim 5.0 Stars
i love pac in this film also in juice and gridlock and also gang related and also poetic justice and his a very good actor, rap artist and a good person to his friends and family R.I.P. pac
Click to Rate
31
Poetic Justice (1993,  R)
Poetic Justice 5.0 Stars
this is one of the best movies i've seen and 2pac and janet jackson are very good in this movie
Click to Rate
32
Halloween (2007) (2007,  R)
Halloween (2007) 4.0 Stars
this version is way better than the oringnal i love the this movie can't wait to watch it again on dvd when it comes out malcom mcdowell who played dr loomis was awful tho i like donald pleasant better as dr loomis since donald pleasant isn't alive anymore. or
Click to Rate
33
Saw (2004,  R)
Saw 5.0 Stars
the craziest movie i ever seen
Click to Rate
34
Tupac - Resurrection (2003,  R)
Tupac - Resurrection 5.0 Stars
this is the best documentary of his life you will be miss and read his book the rose that grew from concrete very excellent book of his poetry
Click to Rate
35
Ninja Scroll (1996,  Unrated)
Ninja Scroll 4.5 Stars
i love this movie and I have this on umd video the best jaapanese anime i saw this movie in the 90's when i first saw this movie it really blew mind away it's about an evil ninja caln leader who wants revegne for this one guy name jubei also a ninja great anime film glad i have this movie and watch it again.
Click to Rate

Comments (0)

Post a comment

Recent Comments