My Favorite Movies


  SadisticMinister's Rating My Rating
1
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
The Royal Tenenbaums
This could be the best film ever made. Didn´t like it at all first, but it just grew on me.
2
Fyra Nyanser av Brunt (Four Shades of Brown) (2004,  Unrated)
Fyra Nyanser av Brunt (Four Shades of Brown)
Dark, Kicka-ass movie from swedens greatest humor-collective.
3
Flickering Lights (2001,  Unrated)
Flickering Lights
A warm beatiful story about four gangsters from Kopenhagen who end up in a old house on their way to Barcelona. One by one they find themself and try to turn their lifes around... But their past is just around the corner.
A proof that the danish is europes best moviemakers.
4
Black Cat, White Cat (,  R)
5
Battle Royale (Batoru Rowaiaru) (2001,  Unrated)
Battle Royale (Batoru Rowaiaru)
The story of a japanese school-class that is put on an island, with various weapons. Last one alive wins. Let the games begin.
6
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
Cidade de Deus, (City of God)
A wonderful story about some kids from Rio. It dosent get more gangsta than this.
7
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi)
Miyazakis best movie. A real fairytale.
8
Zeitgeist: The Movie (2007,  Unrated)
Zeitgeist: The Movie
One of the most important films ever made!
9
Slim Sussie (Smala Sussie) (2003,  Unrated)
Slim Sussie (Smala Sussie)
Pulp Fiction meets swedish rednecks. Could be one of the best swedish movies ever.
10
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
On my top 5 for sure.
11
The Triplets of Belleville (Les Triplettes de Belleville, Belleville Rendez-vous) (2003,  PG-13)
The Triplets of Belleville (Les Triplettes de Belleville, Belleville Rendez-vous)
Not much talk.... But it´s one hell of a ride.
12
Bowling for Columbine (2002,  R)
Bowling for Columbine
The best documentary ever... Dont play with guns kids!!
13
Monday (2000,  Unrated)
Monday
A man wakes up in a strange hotel-room on monday morning. He dosent have a memory since friday, but slowly it all starts to come back. This guy knows how to party.
14
The Usual Suspects (1995,  R)
The Usual Suspects
Twists and turns, when a gimp tells the story of Keyser Söze.
15
Once Were Warriors (1994,  R)
Once Were Warriors
Temurea Morrison makes a wonderful performance as Jake Heke, a family man that rather sits down at the local bar, or beats his wife than beeing a good father.
16
Ed Wood (1994,  R)
Ed Wood
A celebration to the worst director in history. Johnny Depp at his best, with a super cast on his side.
17
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
If you like romance and silly musicals, this would be perfect for u.
18
Pulp Fiction (1994,  R)
Pulp Fiction
The movie that turned everything upsidedown.. Awsome.
19
Full Metal Jacket (1987,  R)
Full Metal Jacket
The first half of the film is just heartbreaking. Private Gomer Pyle/Vincent D'Onofrio is tormented by R. Lee Ermey. See it. Probably the best vitnam-war movie ever made.
20
Casino (1995,  R)
Casino
Martin Scorsese, Robert De Niro and Joe Pesci. Do you need anything else?
21
Hair (1979,  PG)
Hair
Hippies everywhere!! Let the sun shine in!
22
Aliens (1986,  R)
Aliens
Terrifying.. The best out of the four Alien movies. Remember: They mostly come at night, mostly.
23
Äppelkriget (The Apple War) (1971,  Unrated)
Äppelkriget (The Apple War)
The only movie that makes me feel proud to be swedish.
24
Rushmore (1998,  R)
Rushmore
Great love/hate friendship between Jason Schwartzman and bill Murray.
25
The Truman Show (1998,  PG)
The Truman Show
I sometimes walk around and wonder if im not in a secret reality-show as well.
26
Blazing Saddles (1974,  R)
Blazing Saddles
Mel Brooks best film by far.
27
Lethal Weapon (1987,  R)
Lethal Weapon
The Best Action Movie Ever Made.
28
The Exorcist (1973,  R)
The Exorcist
Till the best horror-film ever made. Ever.
29
The Life Aquatic with Steve Zissou (2004,  R)
The Life Aquatic with Steve Zissou
It just gets better and better.
30
Blood In, Blood Out (Bound by Honor) (1993,  R)
Blood In, Blood Out (Bound by Honor)
The story of three cusins in east Los Angeles. Vatos Locos for ever carnal.
31
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
32
Platoon (1986,  R)
Platoon
They are not just fighting Charlie.
33
The Fisher King (1991,  R)
The Fisher King
Sad, dark, warm and brilliant.
34
My Name Is Nobody (Il mio nome č Nessuno) (1973,  PG)
My Name Is Nobody (Il mio nome č Nessuno)
Nobody is the coolset guy in the whole wide world. Fuck Clint...
35
Trainspotting (1996,  R)
Trainspotting
Choose Life. Choose a job. Choose a career. Choose a family. Choose a fucking big television, choose washing machines, cars, compact disc players and electrical tin openers. Choose good health, low cholesterol, and dental insurance. Choose fixed interest mortgage repayments. Choose a starter home. Choose your friends. Choose leisurewear and matching luggage. Choose a three-piece suite on hire purchase in a range of fucking fabrics. Choose DIY and wondering who the fuck you are on Sunday night. Choose sitting on that couch watching mind-numbing, spirit-crushing game shows, stuffing fucking junk food into your mouth. Choose rotting away at the end of it all, pissing your last in a miserable home, nothing more than an embarrassment to the selfish, fucked up brats you spawned to replace yourselves. Choose your future. Choose life... But why would I want to do a thing like that? I chose not to choose life. I chose somethin' else. And the reasons? There are no reasons. Who needs reasons when you've got heroin?
36
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Forrest Gump
You just have to love this idiot.
37
Apocalypse Now (1979,  R)
Apocalypse Now
See it, belive it.
38
Braveheart (1995,  R)
Braveheart
Violence, romance and a touch of dark humor here and there. Brilliant!!
39
They Call Me Trinity (Lo chiamavano Trinitŕ) (1970,  G)
40
Unforgiven (1992,  R)
41
Mulholland Drive (2001,  R)
Mulholland Drive
Strange, twisted movied, that you think you have worked out until half-way trogh, then it turns.
Wich way it turns?
Straight in to the subconscious.
42
Silverado (1985,  PG-13)
43
Blood Diamond (2006,  R)
44
Dead Man (1995,  R)
Dead Man
Black and white, mellow western drama with Johnny Depp in the leading role and an amazing soundtrack from Neil Young. Not something for everybody, but for a selctive few this could be your new favourite.
45
Groundhog Day (1993,  PG)
Groundhog Day
What would you do if you had to re-live the same day over and over again?
46
The Holy Mountain (1973,  R)
The Holy Mountain
Just Fuckin' Awesome!
Alejandro jodorowsky plays with symbols in a way that makes him uniqe.
A perfect movie that criticize's our society. This movie is more important than ever.
47
Crna macka, beli macor (Black Cat, White Cat) (1999,  R)
Crna macka, beli macor (Black Cat, White Cat)
Crazy gypsys. I just love this one. It makes me happy. Involving arranged marriages, train robberies, old maffiosos with nothing but gold to chew their food with and an amazing soundtrack.
48
This Is Spinal Tap (1984,  R)
49
12 Angry Men (Twelve Angry Men) (1957,  Unrated)
12 Angry Men (Twelve Angry Men)
Constantly interesting.
50
Plötsligt i Vinslöv (1999,  Unrated)
Plötsligt i Vinslöv
Awesome!!!
51
The Bridge on the River Kwai (1957,  PG)
The Bridge on the River Kwai
Just excellent.
52
The Great Silence (Il Grande silenzio) (1968,  Unrated)
The Great Silence (Il Grande silenzio)
Superb western, with a really interesting ending.
Try to get hold of an original italian version, since the english dubbing can be a bit off.
53
The King of Kong: A Fistful of Quarters (2007,  PG-13)
The King of Kong: A Fistful of Quarters
Billy Mitchell is a dick.
I belived this to be a mockumentary at first.
Which only makes it all so much better.
54
Bad Boy Bubby (1993,  Unrated)
Bad Boy Bubby
A disturbed film, but in a nice way.
55
Film, film, film (1970,  Unrated)
Film, film, film
How a film is made.
56
Salaam Bombay! (1988,  Unrated)
Salaam Bombay!
Gripping.
I will see this many more times.
57
Vanishing Point (1971,  R)
Vanishing Point
Kowalski is my f-in hero.
Now I see where they got most of Dirty Mary, Crazy Larry from.
58
Almost Famous (2000,  R)
Almost Famous
Fantastic!
59
Keoma (Django's Great Return) (The Violent Breed) (1976,  Unrated)
Keoma (Django's Great Return) (The Violent Breed)
That was so awesome I almost came in my pants.
No seriously. This is so fuckin' good I don't even know how to express myself.
Half-breed Keoma returns to his ghostly desert hometown to settle the score with his mothers killers and his half-brothers.
Earie, spooky soundtrack, sand blowing in your face(or was that just the drugs?) and raw violence til the sun come up.
Franco Nero is my hero!
60
Man on the Moon (1999,  R)
Man on the Moon
Didn´t like this one at first, but I saw it over and over again anyway. Now I concider this to be one of Jim Careys best films.
61
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas
Johnny Depp and Benicio Deltoro in their sickest and most twisted parts yet.
62
Little Miss Sunshine (2006,  R)
Little Miss Sunshine
This is one of the best films of 2006! Dark comedy at it's best.
63
The Secret of NIMH (1982,  G)
The Secret of NIMH
This is whitout a doubt my favourite animated movie. A beatiful story about Mrs. Brisby, a widow with to many burdens on her shoulders.
64
GoodFellas (1990,  R)
GoodFellas
I think this is Martin Scorsese´s best film.
65
Shogun Assassin (1980,  R)
Shogun Assassin
Bloody as hell.
66
The Prestige (2006,  PG-13)
The Prestige
The best movie of 2006 period
67
Two-Lane Blacktop (1971,  R)
Two-Lane Blacktop
Nice slow pace.
68
Gayniggers from Outer Space (1992,  Unrated)
Gayniggers from Outer Space
The characters names are the best part.
It is very low-budget, and could have been so much better than this.
69
Hot Rod (2007,  PG-13)
Hot Rod
I don't know how to describe this film.
I had the same sensation the first time I watched Napoleon Dynamite.
70
El Topo (1970,  Unrated)
El Topo
One of the coolest western-film's ever.
71
The Shawshank Redemption (1994,  R)
The Shawshank Redemption
The best adaption of all of Stephen Kings novels.
72
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
Jim Carrey and Kate Winslet is brilliant in this twisted love-story. Can u erase the one you love?
73
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) (1968,  PG-13)
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West)
Classic western. Rough men and cold women.
74
In Bruges (2008,  R)
In Bruges
In my book, this is as good as it gets.
I love the pitch-black humor.
75
Dirty Mary Crazy Larry (1974,  PG)
Dirty Mary Crazy Larry
Great car-chase film.
76
Harold and Maude (1971,  PG)
Harold and Maude
I love it!!
77
The Evil Dead (1981,  NC-17)
The Evil Dead
So wonderfully gory. I held the sequel as the better one for a long time, but now, when im older and wiser I realise that this kicks as with most horror-films.
78
Suspiria (1977,  R)
Suspiria
Italian horror at it's best.
79
The Third Man (1949,  Unrated)
The Third Man
Fantastic!!

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. movieguyryan
    movieguyryan posted 123 days ago

    haha, love the review for Forrest Gum.
    "You just have to love this idiot."