| |
SageSlowdive's Rating |
My Rating |
| 1 |
My FAVORITE film of all time. An excellent film all around.
|
|
| 2 |
The perfect film. Such a treasure.
|
|
| 3 |
The most brutally honest, excellent teen movie in history.
|
|
| 4 |
An absolutly excellent film.
|
|
| 5 |
Absolutly terrifying!
They don't make them like this anymore!
|
|
| 6 |
It takes time to love it, but it's wonderful!!
|
|
| 7 |
An absolute funny comedy!!
Recommend!!
|
|
| 8 |
A movie I can watch over and over again.
|
|
| 9 |
The perfect film when you are looking for racism.
|
|
| 10 |
One of the greatest movies ever made.
|
|
| 11 |
True suspense starring an excellent young Jodie Foster.
|
|
| 12 |
A very excellent tale of a real life serial killer.
Charlize Theron delievers the GREATEST Oscar winning performance....ever.
|
|
| 13 |
Extremely funny!
|
|
| 14 |
Absolutly terrifying and fun!
|
|
| 15 |
Brilliant comedy!
|
|
| 16 |
Brillantly creepy, while adding a monster in.
Excellent.
|
|
| 17 |
Kids
(1995, NC-17)
One of the most important films ever made.
|
|
| 18 |
Get out the weed and Jack Daniels!!
|
|
| 19 |
Save Me
(2007, Unrated)
One of the best gay movies I've ever seen. Judith Light is Oscar worthy.
|
|
| 20 |
Brillant movie. Ann Noland deserved the Oscar in 1974.
|
|
| 21 |
Excellent movie with underlaying humor!!!
|
|
| 22 |
An absolutly brillant piece of work!
|
|
| 23 |
L.I.E.
(2001, NC-17)
Brillant, brilliant, brilliant!!
Brian Cox is phemonel!
|
|
| 24 |
Could be the best movie ever made.
|
|
| 25 |
I loved it. Surreal, bizarre, and brillant.
|
|
| 26 |
Excellent sexual drama.
|
|
| 27 |
Excellent coming of age story.
|
|
| 28 |
Frightening drama that will haunt you for days...
|
|
| 29 |
Talky and excellent!
|
|
| 30 |
A surreal masterpiece.
|
|
| 31 |
To see a brilliant different movie, this is it.
|
|
| 32 |
Brillant!
|
|
| 33 |
A brilliant masterpiece.
|
|
| 34 |
A great movie!
|
|
| 35 |
A very good movie about teenage love and senior geritol.
|
|
| 36 |
A brilliant drama.
|
|
| 37 |
Very good comedy!
|
|
| 38 |
Excellet coming of age teen story.
|
|
| 39 |
Beautiful, sad movie.
|
|
| 40 |
One of the best movies I've ever seen.
|
|
| 41 |
Loved it!
|
|
| 42 |
Beautiful movie.
|
|
| 43 |
Caged
(1950, Unrated)
Amazing movie. Hope Emerson will never leave your mind.....
She deserved the Oscar.
|
|
| 44 |
One of the best films ever made.
|
|
| 45 |
You want Drama? This IS DRAMA!
|
|
| 46 |
You can literally feel the hearbreak in this movie....Amazing.
|
|
| 47 |
Another amazing Tennessee Williams drama!
|
|
| 48 |
Faces
(1968, PG-13)
Very amazing classic movie.
|
|
| 49 |
Amazing movie, with a Oscar worthy performance from Williams.
|
|
| 50 |
Very good comedy.
|
|
| 51 |
One of the most perfect movies...ever.
|
|
| 52 |
Amazing amazing movie.
|
|
| 53 |
Beautiful, amazing movie.
|
|
| 54 |
An excellent 60 minutes.
|
|
| 55 |
A true, entertaining classic.
|
|
| 56 |
A horror's wet dream!
|
|
| 57 |
Very good war film.
|
|
| 58 |
Love this movie.
|
|
| 59 |
Heartwreching, beautiful film.
|
|
| 60 |
Like it or not, this is a classic!
|
|
| 61 |
One of the best movies ever made.
|
|
| 62 |
Horrifying and great! I love Robert Houston!
|
|
| 63 |
Sexual harrowing tale that leaves you speechless....
|
|
| 64 |
Amazing, raw, beautiful film.
|
|
| 65 |
A beautiful, yet funny, wonderful film.
|
|
| 66 |
A terrifying yet politcally conscious, brilliant film.
|
|
| 67 |
One of the best movies Ive ever seen.
|
|
| 68 |
Excellent. Just excellent.
|
|
| 69 |
A ride of a movie. Excellent drama.
|
|
| 70 |
Wonderful and excellent drama.
|
|
| 71 |
Excellent racism drama.
|
|
| 72 |
Freaks
(1932, Unrated)
Excellent film.
|
|
| 73 |
Loved it.
|
|
| 74 |
My favorite musical.
|
|
| 75 |
Amazing, amazing film.
|
|
| 76 |
Great film.
|
|
| 77 |
Pretty good.
|
|
| 78 |
Excellent.
|
|
| 79 |
Terrifying.
|
|
| 80 |
Terrific.
|
|
| 81 |
A brilliant masterpiece!
|
|
| 82 |
Excellent. All you idiots should see this.
|
|
| 83 |
Scariest movie....
|
|
| 84 |
Very good romance.
|
|
| 85 |
Very enjoyable film. Jackson is great.
|
|
| 86 |
Extremely good drama.
|
|
| 87 |
Brilliant and terrifying.
|
|
| 88 |
|
|
| 89 |
Putting logic aside, this is a good movie.
|
|
| 90 |
Creeeeepy.
|
|
| 91 |
Okay movie, I guess.
|
|
| 92 |
This is hounded as the worst film in the series, but I love it. It's got mystery and finally resounds itself at the end.
|
|
| 93 |
Okay, for what it's worth.
|
|
| 94 |
Cheesy, but good.
|
|
| 95 |
Pretty good.
|
|
| 96 |
A very good sequel that still scares!
|
|
| 97 |
Brillant drama.
|
|
| 98 |
Terrifying.
|
|
| 99 |
It's a good movie.
|
|
| 100 |
The best sequel.
|
|
| 101 |
Brilliant movie.
|
|
| 102 |
Eh, could have been better.
|
|
| 103 |
Has it's problams, but still pretty good.
|
|
| 104 |
Great movie!
|
|
| 105 |
Great movie.
|
|
| 106 |
Beautiful.
|
|
| 107 |
I absolutly love this movie!
|
|
| 108 |
Heartbreaking film.....Booth is excellent.
|
|
| 109 |
Great Tennessee Williams!!
|
|
| 110 |
Excellent Movie!!
Wendy Hiller is fantastic!!
|
|
| 111 |
Hud
(1963, Unrated)
One of the best movies I've ever seen.
|
|
| 112 |
It may be just about 4 drunken people, but it's a excellent film with some of the best acting, ever!
|
|
| 113 |
Excellent film.
|
|
| 114 |
My favorite, melodrama is the extreme.
|
|
| 115 |
Excellent drama. Heartbreaking.
|
|
| 116 |
Amazing, amazing movie.
|
|
| 117 |
Brilliant drama/horror film.
|
|
| 118 |
Excellent.
|
|
| 119 |
Brilliant.
|
|
| 120 |
Terrfying.
|
|
| 121 |
Brilliantly scary.
|
|
| 122 |
Arty, sexy, lovely.
|
|
| 123 |
Revenge, baby, revenge.
|
|
| 124 |
A brilliant revoultionary film.
|
|
| 125 |
Terrifying.
|
|
| 126 |
Excellent movie!
|
|
| 127 |
Wanda
(1971, PG)
A beautiful tale of lonliness and desperation.
|
|
| 128 |
Brilliant.
|
|
| 129 |
Disturbing on every level, but damn good.
|
|
| 130 |
Amazing movie.
|
|
| 131 |
Huffman deserved the Oscar for the great drama.
|
|
| 132 |
Very disturbing and good.
|
|
| 133 |
Incrediblely good.
|
|
| 134 |
Great musical!!
|
|
| 135 |
Great film.
|
|
| 136 |
Incredible.
|
|
| 137 |
Brilliant!
|
|
| 138 |
Incredibly good.
|
|
| 139 |
GREAT!
|
|
| 140 |
Great film.
|
|
| 141 |
Incredible.
|
|
| 142 |
Great film.
|
|
| 143 |
Brilliant.
|
|
| 144 |
Loved it.
|
|
| 145 |
Amazing.
|
|
| 146 |
A heartbreaking, yet wonderful film about 3 World War II veterens and the world around them when they come home.
|
|
| 147 |
Dracula
(1931, Unrated)
Very great film.
|
|
| 148 |
Amazing.
|
|
| 149 |
Beautiful movie.
|
|
| 150 |
Minelli excels wonderfully in this great musical/drama.
|
|
| 151 |
Brilliant documentary.
|
|
| 152 |
Excellent black comedy.
Absolutly wonderful.
|
|
| 153 |
Great movie!!
|
|
| 154 |
Brilliant.
|
|
| 155 |
A masterpiece....
|
|
| 156 |
|
|
| 157 |
Funny movie!!
|
|
| 158 |
Very good drama.
|
|
| 159 |
Great movie!
|
|
| 160 |
Good melodrama.
|
|
| 161 |
Mitchell deserved his Oscar for playing a hopeless drunk and the movie is great in a western way.
|
|
| 162 |
A brilliant and beautiful masterpiece.
|
|
| 163 |
Everything it's cracked up to be.
|
|
| 164 |
Excellent drama. Brando and Quinn are GREAT!
|
|
| 165 |
Great bio pic. Douglas deserved the Oscar.
|
|
| 166 |
Newman is so hot in this movie, and the movie is great!
|
|
| 167 |
Newman is HOT AS HELL, and the movie is good.
|
|
| 168 |
Albertson and Neal are incredible in this movie.
|
|
| 169 |
Great film, worth watching.
|
|
| 170 |
Very 60s movie that is amazing.
|
|
| 171 |
Very good drama and romance.
|
|
| 172 |
Great movie.
|
|
| 173 |
Excellent movie.
|
|
| 174 |
Amazing and brilliant.
|
|
| 175 |
You laugh, you cry. It's excellent.
|
|
| 176 |
EXCELLENT!
|
|
| 177 |
EERIE. Great!
|
|
| 178 |
Brilliant and heartbreaking film.
|
|
| 179 |
Great drama. MacLaine is great.
|
|
| 180 |
Truly spooky, and the best.
|
|
| 181 |
Depressing and very disturbing. But reminds me of Tennessee Willaims, IN THE EXTREME!!
|
|
| 182 |
Brilliant movie!
|
|
| 183 |
Brilliant and heartwrenching.
|
|
| 184 |
Takes you right back to the 70s!
|
|
| 185 |
A wonderful film. Breslin and Arkin deserved Oscars.
|
|
| 186 |
A wonderful film.
|
|
| 187 |
Very good movie.
|
|
| 188 |
Frightening film featuring an amazing performance from Milland.
|
|
| 189 |
Marty
(1955, Unrated)
sigh...beautiful movie.
|
|
| 190 |
Good movie.
Shirley Jones is excellent!!
|
|
| 191 |
Pretty good thriller.
|
|
| 192 |
Good drama, and Scott is amazing.
|
|
| 193 |
Great drama. Carney is wonderful.
|
|
| 194 |
Absoltutly incredible movie with brillant story and acting.
|
|
| 195 |
Extemely good movie!!
|
|
| 196 |
Excellent.
|
|
| 197 |
Very funny.
|
|
| 198 |
Great drama.
|
|
| 199 |
Hurt is great in this amazing drama.
|
|
| 200 |
Hanks is great in this important movie.
|
|
| 201 |
Brilliant movie, featuring a performance from Hoffman which is one of the best I've ever seen.
|
|
| 202 |
Whitaker is amazing in this great movie.
|
|
| 203 |
Very good film.
|
|
| 204 |
Very good movie
|
|
| 205 |
A WTF movie!
|
|
| 206 |
Brilliant movie!!
|
|
| 207 |
Brilliant!
|
|
| 208 |
Very scary.
|
|
| 209 |
SCARY!
|
|
| 210 |
Brilliant!!
|
|
| 211 |
Great little thriller.
|
|
| 212 |
Very good movie!
|
|
| 213 |
Very great film!
|
|
| 214 |
Great film.
|
|
| 215 |
Extremely good drama.
|
|
| 216 |
Good thriller.
|
|
| 217 |
Very good movie!
|
|
| 218 |
Hilarious!
|
|
| 219 |
Good movie.
|
|
| 220 |
Good movie!!
|
|
| 221 |
A excellent film featuring an incredible performance from Dressler.
|
|
| 222 |
Great classic movie. Hayes is amazing.
|
|
| 223 |
Great movie!!
|
|
| 224 |
Jezebel
(1938, Unrated)
Near perfect.
|
|
| 225 |
Excellent drama.
|
|
| 226 |
De Havilland is excellent in this great drama.
|
|
| 227 |
Pretty good drama and Hayward is fantastic.
|
|
| 228 |
Sophia is GREAT in this great drama.
|
|
| 229 |
A beautiful tale.
Bancroft and Duke, are excellent!
|
|
| 230 |
Darling
(1965, Unrated)
Christie is wonderful in this great movie!
|
|
| 231 |
Perfect musical.
|
|
| 232 |
Great movie. Hepburn is fantastic.
|
|
| 233 |
A wonderful and brillaint drama starring the amazing Maggie.
|
|
| 234 |
A great, amazing drama.
|
|
| 235 |
Very good suspenseful drama.
|
|
| 236 |
Great film!
|
|
| 237 |
Excellent drama.
|
|
| 238 |
Pretty good drama.
|
|
| 239 |
Bergman should have won the Oscar.
|
|
| 240 |
Excellent biopic.
|
|
| 241 |
Field is great!!
|
|
| 242 |
Page DESERVED her Oscar for this heartbreaking drama.
|
|
| 243 |
Near perfect movie featuring some amazing acting.
|
|
| 244 |
Great. Love Cher.
|
|
| 245 |
Foster is incredible in this movie.
|
|
| 246 |
Great drama. Tandy is excellent.
|
|
| 247 |
Thriller at it's best. Bates is perfect.
|
|
| 248 |
A great experience of a movie!
|
|
| 249 |
A wonderful and brilliant road movie.
|
|
| 250 |
Lange is great.
|
|
| 251 |
Montenegro deserved the Oscar.
|
|
| 252 |
|
|
| 253 |
Lane deserved the Oscar.
|
|
| 254 |
Moreno deserved the Oscar.
|
|
| 255 |
Very well calculated film.
|
|
| 256 |
A masterpiece.
Lila Kedrova is phemoneonmal!
|
|
| 257 |
Good movie!
Shelly and Elizabeth are wonderful!
|
|
| 258 |
Near perfect movie.
|
|
| 259 |
Simply amazing....Burns should have won the Oscar.
|
|
| 260 |
Perfect film. Eileen is absolutly excellent!!!
|
|
| 261 |
Exceptional movie!
|
|
| 262 |
Funny and brilliant!
|
|
| 263 |
Absolutly one of my favorite movies!
|
|
| 264 |
Pretty good movie. Winningham deserved the Oscar.
|
|
| 265 |
Good comedy.
|
|
| 266 |
Pretty g00d movie.
|
|
| 267 |
EXCELLENT movie!
|
|
| 268 |
Trash
(1970, Unrated)
Great movie.
|
|
| 269 |
Loved it!!
|
|
| 270 |
Great movie!
|
|
| 271 |
Great movie!
|
|
| 272 |
Dick
(1999, PG-13)
Very funny.
|
|
| 273 |
Very good black film.
|
|
| 274 |
Brilliant.
|
|
| 275 |
Great film!
|
|
| 276 |
A brutul excellent film.
|
|
| 277 |
GREAT movie, and I enjoyed seeing De Niro nude.
|
|
| 278 |
Great movie!
|
|
| 279 |
DeNiro is wonderful.
|
|
| 280 |
Beautiful movie.
|
|
| 281 |
I love it!
|
|
| 282 |
Very good film.
|
|
| 283 |
Funny as hell!
|
|
| 284 |
Great movie!
|
|
| 285 |
Great film.
|
|
| 286 |
Great film.
|
|
| 287 |
Good movie!
|
|
| 288 |
Great movie!!
|
|
| 289 |
I love Rue.
|
|
| 290 |
More drama, then horror, but it's wonderful!
|
|
| 291 |
A truly frightening and beautiful movie.
|
|
| 292 |
Very funny.
|
|
| 293 |
Great film.
|
|
| 294 |
Very good thriller.
|
|
| 295 |
Hatchet face!!
|
|
| 296 |
Great movie!
|
|
| 297 |
Great film!
|
|
| 298 |
Pretty good movie, Hoffman is great.
|
|
| 299 |
Great!
|
|
| 300 |
Great comedy/drama.
|
|
| 301 |
GREAT MOVIE!
|
|
| 302 |
Great movie!
|
|
| 303 |
Lorna
(1964, Unrated)
Beautiful movie.
|
|
| 304 |
Detour
(1945, Unrated)
Excellent movie.
|
|
| 305 |
Pretty good.
|
|
| 306 |
Great film!
|
|
| 307 |
Great film!
|
|
| 308 |
Terrifying.
|
|
| 309 |
Excellent documentary.
|
|
| 310 |
Great film.
|
|
| 311 |
A refreshing film, feauturing some incredible acting, espically from Monqiue, who delievers the best performance of 2009.
|
|
| 312 |
Great movie!
|
|
| 313 |
Great!
|
|
| 314 |
Great film!
|
|
| 315 |
Great film
|
|
| 316 |
Very good film.
|
|
| 317 |
Great!
|
|
| 318 |
Funny!
|
|
| 319 |
Lolita
(1962, Unrated)
Excellent!
|
|
| 320 |
Bizare piece of art.
|
|
| 321 |
Funny!
|
|
| 322 |
Hilarious.
|
|
| 323 |
Very funny!
|
|
| 324 |
An amazing film!
|
|
| 325 |
An excellent sequel!
|
|
| 326 |
Great film.
|
|
| 327 |
Classic childrens film.
|
|
| 328 |
Brillaint.
|
|
| 329 |
Excellent piece of film.
|
|
| 330 |
Very good.
|
|
| 331 |
Very good.
|
|
| 332 |
Masterpiece.
|
|
| 333 |
Great film!
|
|
| 334 |
Great movie!
|
|
| 335 |
GREAT!
|
|
| 336 |
Brilliant movie!!
|
|
| 337 |
Couldn't resist.
|
|
| 338 |
Great film!
|
|
| 339 |
Excellent film!
|
|
| 340 |
Great film!
|
|
| 341 |
Amazing movie.
|
|
| 342 |
Great film!
|
|
| 343 |
Heartbreaking.
|
|
| 344 |
Great film!!
|
|
| 345 |
Great film!
|
|
| 346 |
Perfect.
|
|
| 347 |
Excellent!
|
|
| 348 |
Excellent documentary!
|
|
| 349 |
Excellent!
|
|
| 350 |
Funny movie!
|
|
| 351 |
Great film.
|
|
| 352 |
Good early 80s film.
|
|
| 353 |
Great film!
|
|
| 354 |
Very good film.
|
|
| 355 |
Loved it!!
|
|
| 356 |
Great film!
|
|
| 357 |
Very good film!
|
|
| 358 |
Great film!
|
|
| 359 |
Corman's best film.
|
|
| 360 |
Great.
|
|
| 361 |
Great film!
|
|
| 362 |
Great film!
|
|
| 363 |
Great film!
|
|
| 364 |
Great film!
|
|
| 365 |
Great film!
|
|
| 366 |
Great film!
|
|
| 367 |
Great!
|
|
| 368 |
Very good film!
|
|
| 369 |
Cujo
(1983, R)
Terrifying.
|
|
| 370 |
Great film!
|
|
| 371 |
Great film!
|
|
| 372 |
Great film!
|
|
| 373 |
Very good film.
|
|
| 374 |
Great film.
|
|
| 375 |
Excellent film.
|
|
| 376 |
Great film!!
|
|
| 377 |
Great film!
|
|
| 378 |
Great film!
|
|
| 379 |
Great film!
|
|
| 380 |
Great film!
|
|
| 381 |
Brilliant film.
|
|
| 382 |
Great film.
|
|
| 383 |
Brilliant.
|
|
| 384 |
Great movie!!
|
|
| 385 |
GREAT film.
|
|
| 386 |
Beautiful.
|
|
| 387 |
A truly terrifying movie.
|
|
| 388 |
Great film.
|
|
| 389 |
Great romance film.
|
|
| 390 |
Great film!
|
|
| 391 |
Great film!
|
|
| 392 |
GREAT movie!
|
|
| 393 |
Monika
(1956, Unrated)
Beautiful, brilliant film.
|
|
| 394 |
He's so dreamy in this.
|
|
| 395 |
Brilliant documentary.
|
|
| 396 |
Supurb film!
|
|
| 397 |
Great film!
|
|
| 398 |
Great movie!
|
|
| 399 |
Stanley deserved the Oscar!
|
|
| 400 |
One of the best ever made.
|
|
| 401 |
Great film!
|
|
| 402 |
Great film!
|
|
| 403 |
Incredible film!
|
|
| 404 |
|
|
| 405 |
Brilliant film.
|
|
| 406 |
Great film!
|
|
| 407 |
|
|
| 408 |
Great film!
|
|
| 409 |
Brilliant film!
|
|
| 410 |
Clue
(1985, PG)
Very funny movie.
|
|
| 411 |
Great film.
|
|
| 412 |
Great film!
|
|
| 413 |
Really good movie!
|
|
| 414 |
Brilliant film!
|
|
| 415 |
Very funny.
|
|
| 416 |
Great film.
|
|
| 417 |
Very good movie!
|
|