My Favorite Movies


  Sailornova1's Rating My Rating
1
The Matrix (1999,  R)
The Matrix
Love this story line! It's the sound of inevitability!
2
The Matrix Reloaded (2003,  R)
The Matrix Reloaded
50 or so Smith Clones...enough said!
3
The Matrix Revolutions (2003,  R)
The Matrix Revolutions
Smith in the rain and he wins, too! And they say he wasn't a good guy!
4
The Matrix Revisited (2001,  R)
The Matrix Revisited
Got this in my Ultimate DVD box set! I REALLY love this, you have to see the movies first though to appreciate it!
5
Willard (1971,  PG)
Willard
Ok, so I've seen this movie only twice in my life and boy I wish I had a copy of it! I REALLY want this to be released on DVD!!!
6
Willard (2003,  PG-13)
Willard
This is an updated version, not a remake! It has a different
ending and I think it ended up better than the first! It failed only because they didn't target the right audience! They should have targeted it for fans of the original more!
7
Bartleby (2002,  PG-13)
Bartleby
This is a story about humanity and homeless people in society. A portait of a single man whom nobody understood or seemed to care about...except for one person who is left changed forever by Bartleby proving that each person matters and counts!
8
Saw (short film) (2003,  Unrated)
Saw (short film)
I loved the shocking twist at the end!
Zep rules! Michael Emerson rules!
9
Saw II (2005,  R)
Saw II
I loved the story and way we actually get to see more of the main character this time!
I gotta see part 3!!
10
Saw III (2006,  R)
Saw III
Well done with a twist ending again!
11
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
Spider-Man 2
Dock Ock ROCKS! This is one sequel that surpasses the original!
12
Fright Night (1985,  R)
Fright Night
It's the perfect genre movie!
Rear Window meets vampire movie! The lead playing Charlie
was great and Roddy McDowell was brilliant!
13
Just Visiting (2001,  PG-13)
Just Visiting
I love this! I laughed often and hard! It inspired me to see the original....with French subtitles! It was great but I like this version better!
14
Galaxy Quest (1999,  PG)
Galaxy Quest
Gawd! I LOVE this movie!
NEVER GIVE UP, NEVER SURRENDER!
15
Dawn of the Dead (1979,  R)
Dawn of the Dead
God! I love this movie! They lived in the mall! They OWNED
the mall! The original stores I remember as a kid are in this mall! I'm gonna get me the official t-shirt of this movie I saw online! The scenes where the zombies are walking around and trying to go up the down escalator are just too much when they start announcing store specials!
16
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
17
Dr. Seuss - Green Eggs and Ham (1989,  Unrated)
18
A Muppet Family Christmas (1987,  Unrated)
19
A Charlie Brown Christmas (1965,  Unrated)
20
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
21
Dracula 2000 (2000,  R)
22
Thumbelina (1994,  G)
23
A Charlie Brown Thanksgiving (2003,  Unrated)
24
Brother Bear (2003,  G)
25
Batman Begins (2005,  PG-13)
26
Revolutionary Girl Utena - The Movie (2001,  Unrated)
Revolutionary Girl Utena - The Movie
I want to see the series! This was great!
27
The Prince of Egypt (1998,  PG)
28
The Lion King (1994,  G)
The Lion King
Perfect story! Love Scar! Great villian.
29
The Lion King 2 - Simba's Pride (1998,  G)
30
Ladyhawke (1985,  PG-13)
31
Down Periscope (1996,  PG-13)
32
The Fugitive (1993,  PG-13)
33
Sailor Moon R the Movie: Promise of the Rose (2000,  Unrated)
Sailor Moon R the Movie: Promise of the Rose
The fansub I had was better than this version they cut out the opening animation and the end animation and got rid of the end song! 4 stars for the fansub and 2 and a half for the dub. They also cut an important line when they should NOT have!
34
Sailor Moon Super S the Movie: Black Dream Hole (1995,  Unrated)
Sailor Moon Super S the Movie: Black Dream Hole
the same goes for this movie...fansub is better!
35
Sailor Moon S the Movie: Hearts in Ice (1994,  Unrated)
Sailor Moon S the Movie: Hearts in Ice
The same here, fansub was better!
36
Sailor Moon S (,  Unrated)
37
Sailor Moon SuperS (,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments