My Favorite Movies


  SAiNT241166630's Rating My Rating
1
Alpha Dog (2007,  R)
2
Batman Begins (2005,  PG-13)
3
The Dark Knight (2008,  PG-13)
4
Batman Gotham Knight (2008,  Unrated)
5
Big (1988,  PG)
6
Braveheart (1995,  R)
7
Cloverfield (2008,  PG-13)
8
Coming to America (1988,  R)
9
Constantine (2005,  R)
10
Cool Hand Luke (1967,  Unrated)
11
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Pių) (1965,  R)
12
High Plains Drifter (1973,  R)
13
Joe Kidd (1972,  PG)
14
Two Mules For Sister Sara (1970,  PG)
15
Every Which Way But Loose (1978,  PG)
16
Honkytonk Man (1982,  PG)
17
Dirty Harry (1971,  R)
18
Play Misty for Me (1971,  R)
19
The Eiger Sanction (1975,  R)
20
Coogan's Bluff (1968,  R)
21
The Curious Case of Benjamin Button (2008,  PG-13)
22
Dazed and Confused (1993,  R)
23
The Departed (2006,  R)
24
The Descent (2006,  R)
25
The Devil's Advocate (1997,  R)
26
Domino (2005,  R)
27
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
28
Encino Man (1992,  PG)
29
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
30
Fight Club (1999,  R)
31
Forrest Gump (1994,  PG-13)
32
Ghost Rider (2007,  PG-13)
33
The Goonies (1985,  PG)
34
Hancock (2008,  PG-13)
35
Higher Learning (1994,  R)
36
Hooper (1978,  PG)
37
Hot Rod (2007,  PG-13)
38
Interview with the Vampire (1994,  R)
39
Kindergarten Cop (1990,  PG-13)
40
Made (2001,  R)
41
Menace II Society (1993,  R)
42
Mr. Bean's Holiday (2007,  G)
43
Mystic River (2003,  R)
44
Nacho Libre (2006,  PG)
45
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
46
Office Space (1999,  R)
47
Pineapple Express (2008,  R)
48
Pulp Fiction (1994,  R)
49
Rambo (1986,  Unrated)
50
The Rules of Attraction (2002,  R)
51
The Salton Sea (2002,  R)
52
School of Rock (2003,  PG-13)
53
The Shawshank Redemption (1994,  R)
54
Sin City (2005,  R)
55
Speed Racer (2008,  PG)
56
Stand by Me (1986,  R)
57
Superbad (2007,  R)
58
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
59
300 (2007,  R)
60
Thursday (1998,  R)
61
The Toy (1982,  PG)
62
Unbreakable (2000,  PG-13)
63
V for Vendetta (2006,  R)
64
The Way of the Gun (2000,  R)
65
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
66
We Were Soldiers (2002,  R)
67
What Dreams May Come (1998,  PG-13)
68
Who Framed Roger Rabbit (1988,  PG)
69
Vanilla Sky (2001,  R)
70
The Usual Suspects (1995,  R)
71
The Basketball Diaries (1995,  R)
72
The Incredible Hulk (2008,  PG-13)
73
Down and Out in Beverly Hills (1986,  R)
74
Righteous Kill (2008,  R)
75
88 Minutes (2008,  R)
76
Clash of the Titans (1981,  PG)
77
Death Race (2008,  R)
78
Easy Rider (1969,  R)
79
City of Ember (2008,  PG)
80
Tropic Thunder (2008,  R)
81
Awake (2007,  R)
82
The Fountain (2006,  PG-13)
83
Lucky Number Slevin (2006,  R)
84
Orgazmo (1998,  NC-17)
85
The Rocker (2008,  PG-13)
86
Lakeview Terrace (2008,  PG-13)
87
The Shining (1980,  R)
88
Twins (1988,  PG)
89
Midnight Run (1988,  R)
90
They Live (1988,  R)
91
The Tao of Steve (2000,  R)
92
Gleaming the Cube (1989,  PG-13)
93
License to Drive (1988,  PG-13)
94
Dream a Little Dream (1989,  PG-13)
95
A Perfect World (1993,  PG-13)
96
Three O'Clock High (1987,  PG-13)
97
The Perfect Score (2004,  PG-13)
98
The Graduate (1967,  PG)
99
Top Gun (1986,  PG)
100
Days of Thunder (1990,  R)
101
Mad Max (1979,  R)
102
Layer Cake (2005,  R)
103
2046 (2005,  R)
104
A Clockwork Orange (1971,  R)
105
Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969,  PG)
106
Broken English (2007,  PG-13)
107
My Name Is Nobody (Il mio nome č Nessuno) (1973,  PG)
108
Annie Hall (1977,  PG)
109
The Brown Bunny (2003,  Unrated)
110
Hud (1963,  Unrated)
111
North by Northwest (1959,  Unrated)
112
Moonstruck (1987,  PG)
113
Romancing the Stone (1984,  PG)
114
The Towering Inferno (1974,  PG)
115
The Flats (2002,  PG)
116
Fanboys (2008,  PG-13)
117
The Cincinnati Kid (1965,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments