My Favorite Movies


  saintboondock1's Rating My Rating
1
Postal (2007,  R)
Postal
good god almighty this film is pure genius...in more ways then any one wants to fucking beleave just oscer worthy in so many ways fucking christ why didnt this get a fucking wide release?! it was just so fucking funny and raised damn good points!!!! WATCH THIS MOVIE LAUGH YOUR ASS OFF AND GET YOUR NUTS OFF BY PLAYING THE GAME!!!!!.... i do it every day postal 2 is a great stress releaver...only problem i had was not enough cat silencer and could of gone...id say....little further....
2
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
Night of the Living Dead
the first true story about politics...and its a horror movie! duane jones says every fucking thing every man was thinking about at that time that didnt care about the color of your skin and he deserved to be the fucking hero romero is a fucking gennius in every way and god bless him for helping the color of your skin not care and if your a hero then your a fucking hero!
3
Dawn of the Dead (1979,  R)
Dawn of the Dead
oh my fucking god i love this movie with every thing in me romero is a fucking icon in my book and i love this movie the whole thought of every thing...the satire...it makes you wonder...fuck i want this to happen!!!!
4
Day of the Dead (1985,  Unrated)
Day of the Dead
it shows you how life would be if you just stop caring about every thing dr logan is fucking awasom and joe pilato? oh my fucking got he just amazing in so many ways! this movie was fucking underrated and didnt deserve it! and as land of the dead it makes me wish the zombie invasion would happen soooo much fucking soooner!
5
Land of the Dead (2005,  R)
Land of the Dead
this....this...was the greatest film that came out that fucking year i wish i could be just like simon baker and robert joy and john leguizamo it was fucking a master peace in every fucking way i mean the way romero looked at the world with just a 15 million budget! it was bettter then so many zombie films out there with a higher! budget! i saw this in theaters 16 times! i did it for romero! it was fucking master peace in so many ways with the actors with the story sure it was to short i would of rather seen it at least 3 hours long but its fucking great great work by KNB FX and in so many ways just great its one of the greatest zombie films ever made and romero deservied more credit for it so if you dont like it FUCK YOU becuase its just genius in so many fucking ways!!
6
Diary of the Dead (2007,  R)
Diary of the Dead
this truly was a new look at every thing it made me think it started at the beganning and i was just woha if i only had a film camera when this happens no its not as gory as the others but its truly great in its own ways and fuck blair witch and FUCK cloverfeild this is the true film that should be in its way its soo theatrical it feels almolst in a way watching a play just fucking great!
7
The Evil Dead (1981,  NC-17)
The Evil Dead
this is one of the greatest fucking movies ever made it insirped me to get into film making i just love it sam raimi...make 4...please!!!!!
8
Evil Dead 2 (1987,  R)
Evil Dead 2
you can call me what ya want but i love the first one more but still sam raimi and bruce campbell = genius and the whole bit with bruce and his own fighting hand come on greatness and then when ash gets his cainsaw hand....im sorry but thats a jack off moment and when you see freddy glove in the back round just like you saw the hills have eyes poster in the back round of the first... makes ya think.... sam raimi vs wes craven....waiting for that math of ash vs freddy would be kick ass.....but back to the film its great in every way the eye gag dan hicks screaming "BOBBY JOE!" its just fucking wonderfulll scott spegail and sam raimi did a great jon on the screepplay fuck yeah
9
Army of Darkness (1993,  R)
Army of Darkness
ok....you cant say you hate this film its impossblie its so much fucking fun its insane bruce rocks as ash the ashole in some many ways plus the whole pit bitch scene is just fucking awsome and when he changes his car into a fucking evil fighting machine?! fucking great it just makes the whole film...."groovey"... and yes the directors cut is better...
10
The Boondock Saints (1999,  R)
The Boondock Saints
the most qotible film in history! also one of the truly best movies ever fucking made pure and simple i am kinda glad it didnt have the huge budget it was ment to have becuase...well...come on...orignaly jake busy was going to be one of the brothers....that bad casting right there..... i think its just pure perfect the way it came out truly the unrated cut just an amazing film in so many ways...and fuck man...cant wait for part 2!!!
11
Braveheart (1995,  R)
Braveheart
FFFFFRRRRREEEEDOM!!!!!!!!...i always run around in my kilt saying that....mel gibson's only good flicks pure greatness
12
To Kill A Mockingbird (1962,  Unrated)
13
Rocky (1976,  PG)
Rocky
anazing film about life and makes you think love it love it love it! sly at his best....well...untill rambo 4
14
Rambo (Rambo IV) (2008,  R)
Rambo (Rambo IV)
awsome movie rambo is just the main fucking badass of icon heros out there and the last 20 or so minutes? WOOOHOOO FUCKING YEAH rambo with a 50 cal machine gun just enilating people!!!!
15
The Dead Next Door (1995,  Unrated)
The Dead Next Door
JR bookwalter's 10 grand epic i LOVE his movies sure they are cheap but they are also great moments and it makes you think "hell...i can and WANT to do this..."
16
Fight Club (1999,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments