My Favorite Movies
Just a list of some of my favorite movies, although I like some betters then others.
| SaintFrancisofAssisi's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001, PG-13) |
|
| 2 |
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002, PG-13)
While at Catholic Girl's Camp this year I was introduced to some interesting and rather revealing insights into this movie. I still love watching certain parts of it, that I don't think will change readily, but if you really examine the books and the movies side by side, you'll find them to be quite different. Sr. Philomena remarked that the movies were what appealed to people these days, there were many battle scenes, and the women had low cut dresses. She informed me, for I had forgotten, that a battle in one of the movies took several scenes, whereas it was only one or two pages in the books. Tolkien was a strong Roman Catholic, and I highly doubt he would be compliant with the way the movies were filmed or some of the costumes. Further words to follow. |
|
| 3 |
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003, PG-13) |
|
| 4 |
The Princess Bride (1987, PG)
I remember watching this as a little girl and being infatuated with it. The charm wore off as I grew older; but every now and then I enjoy seeing it again. |
|
| 5 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
| 6 |
The Scarlet Pimpernel (1982, Unrated) |
|
| 7 |
Ella Enchanted (2004, PG) |
|
| 8 |
Peter Pan (2003, PG) |
|
| 9 |
Iron Will (1994, PG) |
|
| 10 |
Ice Princess (2005, G) |
|
| 11 |
The Incredibles (2004, PG) |
|
| 12 |
Rigoletto (1993, Unrated) |
|
| 13 |
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005, PG) |
|
| 14 |
The Adventures of Robin Hood (1938, PG) |
|
| 15 |
Ever After - A Cinderella Story (1998, PG-13) |
|
| 16 |
The Mark of Zorro (1940, Unrated) |
|
| 17 |
Walking Across Egypt (2008, PG-13) |
|
| 18 |
Wild Hearts Can't Be Broken (1991, Unrated) |
|
| 19 |
Dudley Do-Right (1999, PG) |
|
| 20 |
Hidalgo (2004, PG-13) |
|
| 21 |
Tuck Everlasting (2002, PG) |
|
| 22 |
Pride and Prejudice (2005, PG) |
|
| 23 |
Hoot (2006, PG) |
|
| 24 |
Eight Below (2006, PG) |
|
| 25 |
A Boyfriend for Christmas (2004, Unrated) |
|
| 26 |
Flipper (1996, PG) |
|
| 27 |
The Phantom of the Opera (2004, PG-13) |
|
| 28 |
Captain Blood (1935, Unrated) |
|
| 29 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006, PG-13) |
|
| 30 |
Superman (1978, PG) |
|
| 31 |
Superman II (1981, PG) |
|
| 32 |
Babes in Toyland (March of the Wooden Soldiers) (1934, Unrated) |
|
| 33 |
In This House of Brede (1975, Unrated) |
|
| 34 |
A Connecticut Yankee in King Arthur's Court (1949, Unrated) |
|
| 35 |
The Prince and the Pauper (1937, Unrated) |
|
| 36 |
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005, PG-13) |
|
| 37 |
The Scarlet and the Black (The Vatican Pimpernel) (1983, Unrated) |
|
| 38 |
Dodge City (1939, Unrated) |
|
| 39 |
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002, PG) |
|
| 40 |
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999, PG) |
|
| 41 |
The Inheritance (1997, Unrated) |
|
| 42 |
Eragon (2006, PG) |
|
| 43 |
Love's Enduring Promise (2004, Unrated) |
|
| 44 |
Sense and Sensibility (1995, PG) |
|
| 45 |
North & South (, Unrated) |
|
| 46 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977, PG) |
|
| 47 |
The Black Swan (1942, Unrated) |
|
| 48 |
Spider-Man (2002, PG-13) |
|
| 49 |
Princess of Thieves (2001, Unrated) |
|
| 50 |
Son of Fury: The Story of Benjamin Blake (1942, Unrated) |
|
| 51 |
Daniel Deronda (2002, Unrated) |
|
| 52 |
Becoming Jane (2007, PG) |
|
| 53 |
Snowbound: The Jim and Jennifer Stolpa Story (1994, Unrated) |
|
| 54 |
The Fugitive (1993, PG-13) |
|
| 55 |
Prince of Foxes (1949, Unrated) |
|
| 56 |
Master and Commander: The Far Side of the World (2003, PG-13) |
|
| 57 |
Poseidon (2006, PG-13) |
|
| 58 |
Miss Potter (2007, PG) |
|
| 59 |
The Towering Inferno (1974, PG) |
|
| 60 |
National Treasure (2004, PG) |
|
| 61 |
A Walk to Remember (2002, PG) |
|
| 62 |
Arsenic and Old Lace (1944, Unrated) |
|
| 63 |
Shattered Glass (2003, PG-13) |
|
| 64 |
Night at the Museum (2006, PG) |
|
| 65 |
Mr. Deeds Goes to Town (1936, Unrated) |
|
| 66 |
Charge of the Light Brigade (1936) (1936, Unrated) |
|
| 67 |
The Sixth Sense (1999, PG-13) |
|
| 68 |
Stranded (2001, Unrated) |
|
| 69 |
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007, PG) |
|
| 70 |
Enchanted (2007, PG) |
|
| 71 |
Young Sherlock Holmes (1985, PG-13)
'The game is afoot!' |
|
| 72 |
Therese (2004, PG) |
|
| 73 |
Snow White: The Fairest of Them All (2002, Unrated) |






































































