Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  sakura20181's Rating My Rating
1
The Notebook (2004,  PG-13)
The Notebook
seriously one of the most romantic stories of all time. PLUS they are dating in real life...all the cuter..seriously awesome movie.. ^_^
2
Clue (1985,  PG)
Clue
humor wise, one of, IF NOT, the funniest movie ive ever seen. no matter how many times you watch it, it gets funnier and funnier as time goes by! LOL LOVE it! :D
3
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
i like harry potter. so shut up.
4
Undiscovered (2005,  PG-13)
Undiscovered
not many people liked it, but i thought it was a great story..ashlee wasnt a bad actress i thought...i know i know SHOCKING! lol
5
John Tucker Must Die (2006,  PG-13)
John Tucker Must Die
freakin CUTE and FUNNY and awesome as hell. all girls should own it.
6
The Mummy (1999,  PG-13)
The Mummy
idk! i just like it ok! it never bores me...
7
When a Stranger Calls (2006,  PG-13)
When a Stranger Calls
LOVED it.
8
The Grudge (2004,  PG-13)
The Grudge
IDK, i mean its a decent movie..ive seen it a lot, and no matter what if i wanna have a movie on its usually the one i throw on..LOL..
9
Pulse (2006,  PG-13)
10
Stay Alive (2006,  PG-13)
11
Silent Hill (2006,  R)
Silent Hill
probably one of the only people that liked it. it scared the crap out of me.
12
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
13
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
14
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
Bridget Jones's Diary
MY type of classic!
15
Clueless (1995,  PG-13)
16
Fantastic Four (2005,  PG-13)
Fantastic Four
i loved this. i thought it was cute, and the fire dude is sexy..:P
17
Pride and Prejudice (,  Unrated)
Pride and Prejudice
If i could give this 10 i would. Its not for everyone, but if you got 14 hours or so to spare and wqanna watch the story as it was meant to be shown. watch this..its friggen AWESOME. <3
18
Sense and Sensibility (1995,  PG)
19
Emma (1996,  PG)
20
View from the Top (2003,  PG-13)
View from the Top
LOVED it.."you know what's bullshit, EYE EXAMS! EYE EXAMS! EYE EXAMS!" freakin awesome.
21
Little Women (1994,  PG)
22
Cardcaptor Sakura - The Movie 2 - The Sealed Card (2000,  Unrated)
Cardcaptor Sakura - The Movie 2 - The Sealed Card
very cute. and ccs too! yay!!
23
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone)
goood stuffff!!
24
Circle of Friends (1994,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments