My Favorite Movies
| salome5053's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Notebook (2004, PG-13) |
|
| 2 |
Remember the Titans (2000, PG) |
|
| 3 |
Fracture (2007, R) |
|
| 4 |
Half Nelson (2006, R) |
|
| 5 |
Murder by Numbers (2002, R) |
|
| 6 |
The United States of Leland (2004, R) |
|
| 7 |
The Believer (2002, R) |
|
| 8 |
Stay (2005, R) |
|
| 9 |
The Slaughter Rule (2002, R) |
|
| 10 |
Hamlet (2000, R) |
|
| 11 |
Down to You (2000, PG-13) |
|
| 12 |
10 Things I Hate About You (1999, PG-13) |
|
| 13 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 14 |
Revolutionary Road (2008, R) |
|
| 15 |
O (2001, R) |
|
| 16 |
Conversations With Other Women (2006, R) |
|
| 17 |
Tim Burton's Corpse Bride (2005, PG) |
|
| 18 |
Where the Heart Is (2000, PG-13) |
|
| 19 |
Léon (The Professional) (1994, R) |
|
| 20 |
The Illusionist (2006, PG-13) |
|
| 21 |
The Painted Veil (2006, PG-13) |
|
| 22 |
Three Kings (1999, R) |
|
| 23 |
The Perfect Storm (2000, PG-13) |
|
| 24 |
The Departed (2006, R) |
|
| 25 |
American History X (1998, R) |
|
| 26 |
Spy Game (2001, R) |
|
| 27 |
The Last Castle (2001, R) |
|
| 28 |
All the President's Men (1976, R) |
|
| 29 |
The Way We Were (1973, PG) |
|
| 30 |
Atonement (2007, R) |
|
| 31 |
Domino (2005, R) |
|
| 32 |
The Hole (2001, R) |
|
| 33 |
Bend It Like Beckham (2003, PG-13) |
|
| 34 |
Penelope (2006, PG) |
|
| 35 |
Sweet Home Alabama (2002, PG-13) |
|
| 36 |
Cruel Intentions (1999, R) |
|
| 37 |
Reality Bites (1993, PG-13) |
|
| 38 |
Great Expectations (1998, R) |
|
| 39 |
The Break-Up (2006, PG-13) |
|
| 40 |
Derailed (2005, R) |
|
| 41 |
Inside Man (2006, R) |
|
| 42 |
Closer (2004, R) |
|
| 43 |
Mr. & Mrs. Smith (2005, PG-13) |
|
| 44 |
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004, PG-13) |
|
| 45 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004, R) |
|
| 46 |
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford (2007, R) |
|
| 47 |
Ocean's Thirteen (2007, PG-13) |
|
| 48 |
Ocean's Twelve (2004, PG-13) |
|
| 49 |
The Mexican (2001, R) |
|
| 50 |
Seven (Se7en) (1995, R) |
|
| 51 |
Legends of the Fall (1994, R) |
|
| 52 |
The Royal Tenenbaums (2001, R) |
|
| 53 |
Bounce (2000, PG-13) |
|
| 54 |
Shakespeare in Love (1998, R) |
|
| 55 |
Ocean's Eleven (2001, PG-13) |
|
| 56 |
Sliding Doors (1998, R) |
|
| 57 |
Chasing Liberty (2004, PG-13) |
|
| 58 |
A Walk to Remember (2002, PG) |
|
| 59 |
The Princess Diaries (2001, G) |
|
| 60 |
Because I Said So (2007, PG-13) |
|
| 61 |
America's Sweethearts (2001, PG-13) |
|
| 62 |
Erin Brockovich (2000, R) |
|
| 63 |
Stepmom (1998, PG-13) |
|
| 64 |
Conspiracy Theory (1997, R) |
|
| 65 |
My Best Friend's Wedding (1997, PG-13) |
|
| 66 |
Dying Young (1991, R) |
|
| 67 |
Pretty Woman (1990, R) |
|
| 68 |
The Spirit (2008, PG-13) |
|
| 69 |
A Love Song for Bobby Long (2004, R) |
|
| 70 |
Imagine Me & You (2006, R) |
|
| 71 |
Match Point (2005, R) |
|
| 72 |
Milk (2008, R) |
|
| 73 |
Mystic River (2003, R) |
|
| 74 |
21 Grams (2003, R) |
|
| 75 |
Dead Man Walking (1995, R) |
|
| 76 |
We're No Angels (1989, PG-13) |
|
| 77 |
Mamma Mia! (2008, PG-13) |
|
| 78 |
Prime (2005, PG-13) |
|
| 79 |
The Devil Wears Prada (2006, PG-13) |
|
| 80 |
The Bridges of Madison County (1995, PG-13) |
|
| 81 |
Out of Africa (1985, PG) |
|
| 82 |
Falling in Love (1984, PG-13) |
|
| 83 |
Death Becomes Her (1992, PG-13) |
|
| 84 |
Kramer vs. Kramer (1979, PG) |
|
| 85 |
Casanova (2005, R) |
|
| 86 |
The Dark Knight (2008, PG-13) |
|
| 87 |
Ned Kelly (2004, R) |
|
| 88 |
The Four Feathers (2002, PG-13) |
|
| 89 |
What Happens in Vegas (2008, PG-13) |
|
| 90 |
A Lot Like Love (2005, PG-13) |
|
| 91 |
Just Married (2003, PG-13) |
|
| 92 |
Riding in Cars with Boys (2001, PG-13) |
|
| 93 |
Gossip (1999, R) |
|
| 94 |
Bella Mafia (1997, R) |
|
| 95 |
Onegin (1999, Unrated) |
|
| 96 |
27 Dresses (2008, PG-13) |
|
| 97 |
How to Lose a Guy in 10 Days (2003, PG-13) |
|
| 98 |
EdTV (1999, PG-13) |
|
| 99 |
We Are Marshall (2006, PG) |
|
| 100 |
Vantage Point (2008, PG-13) |
|
| 101 |
Baby Mama (2008, PG-13) |
|
| 102 |
Run Lola Run (Lola rennt) (1999, R) |
|
| 103 |
RocknRolla (2008, R) |
|
| 104 |
Bride Wars (2009, PG) |
|
| 105 |
Coyote Ugly (2000, PG-13) |
|
| 106 |
Step Up 2 the Streets (2008, PG-13) |
|
| 107 |
Save the Last Dance (2001, PG-13) |
|
| 108 |
She's the Man (2006, PG-13) |
|
| 109 |
Stop Loss (2008, R) |
|
| 110 |
A Good Year (2006, PG-13) |
|
| 111 |
Candy (2006, R) |
|
| 112 |
Sydney White (2007, PG-13) |
|
| 113 |
The Sum of All Fears (2002, PG-13) |
|
| 114 |
Serendipity (2001, PG-13) |
|
| 115 |
The Lake House (2006, PG) |
|
| 116 |
When Harry Met Sally (1989, R) |
|
| 117 |
Kill Bill, Volume 2 (2004, R) |
|
| 118 |
Kill Bill: Volume 1 (2003, R) |
|
| 119 |
Sleepless in Seattle (1993, PG) |
|
| 120 |
Sin City (2005, R) |
|
| 121 |
City of Angels (1998, PG-13) |
|
| 122 |
You've Got Mail (1998, PG) |
|
| 123 |
The Good German (2006, R) |
|
| 124 |
The Man Who Cried (2000, R) |
|
| 125 |
The Usual Suspects (1995, R) |
|
| 126 |
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999, R) |
|
| 127 |
Anastasia (1997, G) |
|
| 128 |
Courage Under Fire (1996, R) |
|
| 129 |
The Doors (1991, R) |
|
| 130 |
French Kiss (1995, PG-13) |
|
| 131 |
Walk the Line (2005, PG-13) |
|
| 132 |
Ever After - A Cinderella Story (1998, PG-13) |
|
| 133 |
The Wedding Singer (1997, PG-13) |
|
| 134 |
Scream (1996, R) |
|
| 135 |
I Know What You Did Last Summer (1997, R) |
|
| 136 |
I Still Know What You Did Last Summer (1998, R) |
|
| 137 |
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982, PG) |
|
| 138 |
Almost Famous (2000, R) |
|
| 139 |
Stardust (2007, PG-13) |
|
| 140 |
The Family Stone (2005, PG-13) |
|
| 141 |
It's All About Love (2003, Unrated) |
|
| 142 |
U Turn (1997, R) |
|
| 143 |
Mission Impossible (1996, PG-13) |
|
| 144 |
Mission Impossible 2 (2000, PG-13) |
|
| 145 |
Romeo + Juliet (1996, PG-13) |
|
| 146 |
Interview with the Vampire (1994, R) |
|
| 147 |
The Pursuit of Happyness (2006, PG-13) |
|
| 148 |
Hitch (2005, PG-13) |
|
| 149 |
The Truth About Charlie (2002, PG-13) |
|
| 150 |
Mission: Impossible III (2006, PG-13) |
|
| 151 |
Elizabethtown (2005, PG-13) |
|
| 152 |
The Bourne Identity (2002, PG-13) |
|
| 153 |
The Bourne Supremacy (2004, PG-13) |
|
| 154 |
The Bank Job (2008, R) |
|
| 155 |
The Bourne Ultimatum (2007, PG-13) |
|
| 156 |
The Italian Job (2003, PG-13) |
|
| 157 |
P.S. I Love You (2007, PG-13) |
|
| 158 |
Face/Off (1997, R) |
|
| 159 |
Pleasantville (1998, PG-13) |
|
| 160 |
The Truman Show (1998, PG) |
|
| 161 |
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous (2005, PG-13) |
|
| 162 |
Miss Congeniality (2000, PG-13) |
|
| 163 |
28 Days (2000, PG-13) |
|
| 164 |
Forces of Nature (1999, PG-13) |
|
| 165 |
Schindler's List (1993, R) |
|
| 166 |
The Pianist (2002, R) |
|
| 167 |
In Love and War (1996, PG-13) |
|
| 168 |
While You Were Sleeping (1995, PG) |
|
| 169 |
Practical Magic (1998, PG-13) |
|
| 170 |
Hope Floats (1998, PG-13) |
|
| 171 |
Speed (1994, R) |
|
| 172 |
Gone Baby Gone (2007, R) |
|
| 173 |
Changing Lanes (2002, R) |
|
| 174 |
Jersey Girl (2004, PG-13) |
|
| 175 |
Just Friends (2005, PG-13) |
|
| 176 |
Good Will Hunting (1997, R) |
|
| 177 |
Armageddon (1998, PG-13) |
|
| 178 |
John Tucker Must Die (2006, PG-13) |
|
| 179 |
A Beautiful Mind (2001, PG-13) |
|
| 180 |
Mean Girls (2004, PG-13) |
|
| 181 |
It's a Boy Girl Thing (2006, PG-13) |
|
| 182 |
Rain Man (1988, R) |
|
| 183 |
What's Eating Gilbert Grape (1993, PG-13) |
|
| 184 |
Freaky Friday (2003, PG) |
|
| 185 |
O Brother, Where Art Thou? (2000, PG-13) |
|
| 186 |
Little Miss Sunshine (2006, R) |
|
| 187 |
Juno (2007, PG-13) |
|
| 188 |
Nick and Norah's Infinite Playlist (2008, PG-13) |
|
| 189 |
My Blueberry Nights (2007, PG-13) |
|
| 190 |
Knocked Up (2007, R) |
|
| 191 |
The Da Vinci Code (2006, PG-13) |
|
| 192 |
Road to Perdition (2002, R) |
|
| 193 |
Catch Me If You Can (2002, PG-13) |
|
| 194 |
Cast Away (2000, PG-13) |
|
| 195 |
The Bonfire of the Vanities (1990, R) |
|
| 196 |
The Green Mile (1999, R) |
|
| 197 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 198 |
Saving Private Ryan (1998, R) |
|
| 199 |
Philadelphia (1993, PG-13) |
|
| 200 |
Flags of Our Fathers (2006, R) |
|
| 201 |
Letters from Iwo Jima (2006, R) |
|
| 202 |
The Last Samurai (2003, R) |
|
| 203 |
Enemy at the Gates (2001, R) |
|
| 204 |
The Thin Red Line (1999, R) |
|
| 205 |
The Talented Mr. Ripley (1999, R) |
|
| 206 |
Perfume: The Story of a Murderer (2006, R) |
|
| 207 |
Music From Another Room (1997, PG-13) |
|
| 208 |
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007, R) |
|
| 209 |
Gattaca (1997, PG-13) |
|
| 210 |
The Fifth Element (1997, PG-13) |
|
| 211 |
The Gift (2000, R) |
|
| 212 |
The Black Dahlia (2006, R) |
|
| 213 |
L.A. Confidential (1997, R) |
|
| 214 |
Pearl Harbor (2001, PG-13) |
|
| 215 |
A Walk in the Clouds (1995, PG-13) |
|
| 216 |
The Insider (1999, R) |
|
| 217 |
Gladiator (2000, R) |
|
| 218 |
Jerry Maguire (1996, R) |
|
| 219 |
A Few Good Men (1992, R) |
|
| 220 |
What Dreams May Come (1998, PG-13) |
|
| 221 |
Love Actually (2003, R) |
|
| 222 |
Notting Hill (1999, PG-13) |
|
| 223 |
The General's Daughter (1999, R) |
|
| 224 |
The Marrying Man (1991, R) |
|
| 225 |
As Good As It Gets (1997, PG-13) |
|
| 226 |
Men of Honor (2000, R) |
|
| 227 |
Matchstick Men (2003, PG-13) |
|
| 228 |
Boys Don't Cry (1999, R) |
|
| 229 |
The Affair of the Necklace (2001, R) |
|
| 230 |
Brokeback Mountain (2005, R) |
|
| 231 |
Twilight (2008, PG-13) |
|
| 232 |
Duplicity (2009, PG-13) |
|
| 233 |
He's Just Not That Into You (2009, PG-13) |
|
| 234 |
Training Day (2001, R) |
|
| 235 |
Taking Lives (2004, Unrated) |
|
| 236 |
Dead Poets Society (1989, PG) |
|
| 237 |
In Her Shoes (2005, PG-13) |
|
| 238 |
Charlie's Angels - Full Throttle (2003, PG-13) |
|
| 239 |
Charlie's Angels (2000, PG-13) |
|
| 240 |
Gangs of New York (2002, R) |
|
| 241 |
Being John Malkovich (1999, R) |
|
| 242 |
Fear (1996, R) |
|
| 243 |
Vanity Fair (2004, PG-13) |
|
| 244 |
Swordfish (2001, R) |
|
| 245 |
Freedom Writers (2007, PG-13) |
|
| 246 |
The Emperor's Club (2002, PG-13) |
|
| 247 |
The Haunting of Molly Hartley (2008, PG-13) |
|
| 248 |
The Ghosts of Girlfriends Past (2009, PG-13) |
|
| 249 |
State of Play (2009, PG-13) |
|
| 250 |
Awake (2007, R) |
|
| 251 |
Four Brothers (2005, R) |
|
| 252 |
The Brave One (2007, R) |
|
| 253 |
Girl, Interrupted (1999, R) |
|
| 254 |
Enigma (2001, R) |
|
| 255 |
Little Children (2006, R) |
|
| 256 |
The Life of David Gale (2003, R) |
|
| 257 |
The Reader (2008, R) |
|
| 258 |
The Silence of the Lambs (1991, R) |
|
| 259 |
The Unborn (2009, PG-13) |
|
| 260 |
Meet Joe Black (1998, PG-13) |
|
| 261 |
The Human Stain (2003, R) |
|
| 262 |
Daisy (2006, Unrated) |
|
| 263 |
Up Close & Personal (1996, PG-13) |
|
| 264 |
One Fine Day (1996, PG) |
|
| 265 |
The Story of Us (1999, R) |
|
| 266 |
I Am Sam (2002, PG-13) |
|
| 267 |
Dangerous Minds (1995, R) |
|
| 268 |
Alpha Dog (2007, R) |
|
| 269 |
Lucky Number Slevin (2006, R) |
|
| 270 |
Perfect Stranger (2007, R) |
|
| 271 |
Bandits (2001, PG-13) |
|
| 272 |
The Whole Ten Yards (2003, PG-13) |
|
| 273 |
The Kid (2000, PG) |
|
| 274 |
The Jackal (1997, R) |
|
| 275 |
The Whole Nine Yards (2000, R) |
|
| 276 |
Get Over It (2001, PG-13) |
|
| 277 |
30 Days of Night (2007, R) |
|
| 278 |
Turistas (Paradise Lost) (2006, R) |
|
| 279 |
Down with Love (2003, PG-13) |
|
| 280 |
The Fast and the Furious (2001, PG-13) |
|
| 281 |
Step Up (2006, PG-13) |
|
| 282 |
Blue Crush (2002, PG-13) |
|
| 283 |
She's All That (1999, PG-13) |
|
| 284 |
The Skulls (2000, PG-13) |
|
| 285 |
Joy Ride (Road Kill) (2001, R) |
|
| 286 |
Into the Blue (2005, PG-13) |
|
| 287 |
S.W.A.T. (2003, PG-13) |
|
| 288 |
Never Been Kissed (1999, PG-13) |
|
| 289 |
Public Enemies (2009, R) |
|
| 290 |
Here On Earth (2000, PG-13) |
|
| 291 |
Phone Booth (2003, R) |
|
| 292 |
The Recruit (2003, PG-13) |
|
| 293 |
In Bruges (2008, R) |
|
| 294 |
Sleepers (1996, R) |
|
| 295 |
Pride and Glory (2008, R) |
|
| 296 |
Dedication (2007, R) |
|
| 297 |
Sleepwalking (2008, R) |
|
| 298 |
In the Valley of Elah (2007, R) |
|
| 299 |
The Prestige (2006, PG-13) |
|
| 300 |
Blind Date (1987, PG-13) |
|
| 301 |
The Real McCoy (1993, PG-13) |
|
| 302 |
The Jane Austen Book Club (2007, PG-13) |
|
| 303 |
Trapped (2002, R) |
|
| 304 |
The Machinist (2004, R) |
|
| 305 |
Only You (1994, PG) |
|
| 306 |
The Curious Case of Benjamin Button (2008, PG-13) |
|
| 307 |
Sherlock Holmes (2009, PG-13) |
|
| 308 |
The Hangover (2009, R) |
|
| 309 |
The Ugly Truth (2009, R) |
|
| 310 |
Stage Beauty (2004, R) |
|
| 311 |
Catch and Release (2007, PG-13) |






















































































































































































































































































































