My Favorite Movies


  1. samsara167
  2. Kelly

All my favorite movies that I don't mind watching over and over again.

  samsara167's Rating My Rating
1
Secretary (2002,  R)
Secretary
Sadomachism at its best as a masochist woman finds the perfect boss. Spankings over typos and crawling to her boss' office are all a part of a normal working day in the life of Lee.
2
Requiem for a Dream (2000,  R)
Requiem for a Dream
The highs and lows of drug addiction. Asks the question are the lows worth the highs between the pill popping mother, the heroin or cocaine addicted son, his girlfriend willing to do anything for a fix, and his friend who just wants to make his mother proud there's no telling.
3
Fight Club (1999,  R)
Fight Club
What is there to say about fight club. You don't talk about fight club. Every man needs to get the shit kicked out of him or so the sick mind of Tyler Durden thought.
4
Death Proof (Grindhouse Presents) (2007,  R)
Death Proof (Grindhouse Presents)
A sociopath who goes around killing women gets what's coming to him in the end. This is an example of what women can do when pissed off enough.
5
28 Days Later (2003,  R)
28 Days Later
An awesome zmobie movie which spread no unlike what people thought of AIDS, the monkey.
6
Across the Universe (2007,  PG-13)
Across the Universe
A love story set during the sixites with a backdrop of some of the best songs by the Beatles to help tell the tale.
7
Cool World (1992,  PG-13)
Cool World
This film is the reason for my love of Brad Pitt. When a homicidal cartoon dreams of being in the real world it's up to Frank to stop her.
8
Dawn of the Dead (2004,  R)
9
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
10
Seven Pounds (2008,  PG-13)
Seven Pounds
This was an amazing movie. You really didn't know what was going on until the end but it was well worth the wair. Warning, this movie is a tear jerker. But it is one of Will Smith's best. Awesome film.
11
I Am Legend (2007,  PG-13)
12
Hancock (2008,  PG-13)
13
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) (2007,  R)
14
Saved! (2004,  PG-13)
15
Heathers (1988,  R)
16
From Hell (2001,  R)
17
House of Wax (2005,  R)
18
Underworld: Evolution (2006,  R)
19
Underworld (2003,  R)
20
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
21
Resident Evil: Extinction (2007,  R)
22
Resident Evil (2002,  R)
23
Swordfish (2001,  R)
24
Legends of the Fall (1994,  R)
25
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
26
Interview with the Vampire (1994,  R)
27
Night of the Comet (1984,  PG-13)
28
The Silence of the Lambs (1991,  R)
29
Identity (2003,  R)
30
Tales from the Crypt: Demon Knight (1995,  R)
31
American Psycho (2000,  R)
32
Battlefield Earth (2000,  PG-13)
33
Frailty (2002,  R)
34
Grosse Pointe Blank (1997,  R)
35
Basic (2003,  R)
36
Sin City (2005,  R)
37
The Jacket (2005,  R)
38
Gladiator (2000,  R)
39
American Gangster (2007,  R)
40
Elizabethtown (2005,  PG-13)
41
The Crow (1994,  R)
42
Almost Famous (2000,  R)
43
Four Rooms (1996,  R)
44
Empire Records (1995,  PG-13)
45
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
46
Gattaca (1997,  PG-13)
47
Office Space (1999,  R)
48
The Breakfast Club (1985,  R)
49
SLC Punk (1998,  R)
50
The Rules of Attraction (2002,  R)
51
The Monster Squad (1987,  PG-13)
52
Nightbreed (1990,  R)
53
Fear (1996,  R)
54
Dracula 2000 (2000,  R)
55
Ginger Snaps (2001,  R)
56
Ginger Snaps 2 - Unleashed (2004,  R)
57
Ginger Snaps Back - The Beginning (2004,  R)
58
Ghost Ship (2002,  R)
59
Taking Lives (2004,  Unrated)
60
Shaun of the Dead (2004,  R)
61
Constantine (2005,  R)
62
Wristcutters - A Love Story (2007,  R)
63
The Nines (2007,  R)
64
Waiting (2005,  R)
65
Smokin' Aces (2007,  R)
66
Atonement (2007,  R)
67
Black Sheep (2006,  Unrated)
68
August Rush (2007,  PG)
69
Mirrors (2008,  R)
70
The Midnight Meat Train (2008,  R)
71
Teeth (2007,  R)
72
Spiral (2007,  PG-13)
73
Fido (2007,  R)
74
Sublime (2007,  R)
75
Blood Car (2007,  Unrated)
76
Severance (2006,  R)
77
Postal (2007,  R)
78
Broken (2006,  R)
79
The Tripper (2007,  R)
80
Mindhunters (2005,  R)
81
Salvage (2006,  Unrated)
82
Juno (2007,  PG-13)
83
The Notebook (2004,  PG-13)
84
Pulp Fiction (1994,  R)
85
The Matrix (1999,  R)
86
Braveheart (1995,  R)
87
The Shawshank Redemption (1994,  R)
88
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
89
Without A Paddle (2004,  PG-13)
90
Hard Candy (2006,  R)
91
War, Inc. (2008,  R)
92
Smart People (2008,  R)
93
Henry Poole Is Here (2008,  PG)
94
Grandma's Boy (2006,  R)
95
Charlie Bartlett (2007,  R)
96
Waitress (2007,  PG-13)
97
The Darjeeling Limited (2007,  R)
98
Cecil B. Demented (2000,  R)
Cecil B. Demented
An andy Warholesque film starring Steven Dorff and Melanie Griffith in which a Hollywood actress is kidnapped and forced to act in Dorff's low budget flcik that bashes mainstream video. The horrible makeup and even worse costumes are reminscent of Warhol's time, while the satanist make up artist, the heterosexual hairstylist who hate his "straightness" and the oath of no sex until the film is completed is surrounded by random acts of violence caught on film and people dying left and right all in the effort to make a statement.
99
Hide (2008,  Unrated)
100
S.F.W. (1994,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments