Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  SANDYLION43004701's Rating My Rating
1
White Chicks (2004,  PG-13)
2
We Were Soldiers (2002,  R)
3
Wild Hogs (2007,  PG-13)
4
The Silence of the Lambs (1991,  R)
5
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
6
A League of Their Own (1992,  PG)
7
Bad Boys (1995,  R)
8
Bad Boys II (2003,  R)
9
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
10
Casino (1995,  R)
11
Cheaper by the Dozen (2003,  PG)
12
Clueless (1995,  PG-13)
13
Cry Baby (1990,  PG-13)
14
Transformers (2007,  PG-13)
15
Titanic (1997,  PG-13)
16
The Lion King (1994,  G)
17
The Butterfly Effect (2004,  R)
18
Shrek (2001,  PG)
19
Pretty Woman (1990,  R)
20
Schindler's List (1993,  R)
21
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
22
National Treasure (2004,  PG)
23
Knocked Up (2007,  R)
Knocked Up
liked it a lot
24
Juno (2007,  PG-13)
25
Hairspray (1988,  PG)
26
Hairspray (2007,  PG)
27
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
Dirty Dancing
best movie ever its great love the song its great
28
Grease (1978,  PG)
Grease
best movie ever i love it and i was named after sandy danny is so cute i love it its timeless
29
Full Metal Jacket (1987,  R)
30
Friday (1995,  R)
31
Freedom Writers (2007,  PG-13)
32
Finding Nemo (2003,  G)
33
Empire Records (1995,  PG-13)
Empire Records
like it so much
34
Disturbia (2007,  PG-13)
35
Cruel Intentions (1999,  R)
36
Big Daddy (1999,  PG-13)
37
Disney's Aladdin (1992,  G)
38
Annie (1982,  G)
39
Bartok the Magnificent (1999,  G)
40
Elf (2003,  PG)
41
Happy Feet (2006,  PG)
42
Charlotte's Web (1973,  G)
43
Baby's Day Out (1994,  PG)
44
The Wizard of Oz (1939,  G)
45
The Pianist (2002,  R)
46
Super Troopers (2001,  R)
47
Mean Girls (2004,  PG-13)
48
Labyrinth (1986,  PG)
49
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
50
GoodFellas (1990,  R)
51
Young Frankenstein (1974,  PG)
52
Head of State (2003,  PG-13)
53
Bringing Down The House (2003,  PG-13)
54
Perfect Stranger (2007,  R)
55
Meet the Robinsons (2007,  G)
56
Abbott and Costello Meet Frankenstein (1948,  Unrated)
57
Starsky & Hutch (2004,  PG-13)
58
The Break-Up (2006,  PG-13)
59
Good Luck Chuck (2007,  R)
60
I Spy (2002,  PG-13)
61
I Know Who Killed Me (2007,  R)
62
License to Kill (1984,  Unrated)
63
Beauty and the Beast - The Enchanted Christmas (1997,  G)
64
Waitress (2007,  PG-13)
65
Twister (1996,  PG-13)
66
Insomnia (2002,  R)
67
1408 (2007,  PG-13)
68
Mr. Brooks (2007,  R)
69
Ransom (1996,  R)
70
Hostage (2005,  R)
71
Vacancy (2007,  R)
72
Colors (1988,  R)
73
Two Can Play That Game (2001,  R)
74
How to Be a Player (1997,  R)
75
Hot Shots! (1991,  PG-13)
76
Panic Room (2002,  R)
77
She Fought Alone (Scared by Love) (1995,  Unrated)
78
God Told Me To (1976,  R)
79
National Security (2003,  PG-13)
80
Top Dog (1994,  PG-13)
81
Narc (2002,  R)
82
Desperate Hours (1990,  R)
83
Police Academy (1984,  R)
84
Tears of the Sun (2003,  R)
85
Material Girls (2006,  PG)
86
Mame (1974,  Unrated)
87
Du Barry Was a Lady (Gentleman's Choice) (1943,  Unrated)
88
Dance, Girl, Dance (1940,  Unrated)
89
Critic's Choice (1963,  G)
90
The Craft (1996,  R)
91
Mommie Dearest (1981,  PG)
92
Fear (1996,  R)
93
Practical Magic (1998,  PG-13)
94
The Wedding Date (2005,  PG-13)
95
The Perfect Man (2005,  PG)
96
The People Vs. Larry Flynt (1997,  R)
97
Attack of the 50 Foot Woman (1993,  R)
98
Presumed Innocent (1990,  R)
99
Only the Lonely (1991,  PG-13)
100
Rain Man (1988,  R)
101
Thelma & Louise (1991,  R)
102
Dolores Claiborne (1995,  R)
103
Time After Time (1979,  PG)
104
Sleepless in Seattle (1993,  PG)
105
Romeo and Juliet (1968,  PG)
106
The Ten Commandments (1956,  G)
107
Bad Santa (2003,  R)
108
The Day After (1983,  Unrated)
109
Monster (2003,  R)
110
The Flintstones (1994,  PG)
111
The Flintstones in Viva Rock Vegas (2000,  PG)
112
Riding in Cars with Boys (2001,  PG-13)
113
Saturday Night Fever (1977,  PG)
114
Fast Times At Ridgemont High (1982,  R)
115
The Birds (1963,  PG-13)
116
Jack of Hearts (2002,  Unrated)
117
Changing Lanes (2002,  R)
118
Introducing Dorothy Dandridge (1999,  R)
119
A Perfect World (1993,  PG-13)
120
Losing Isaiah (1995,  R)
121
Hush (1998,  PG-13)
122
Set It Off (1996,  R)
123
Enough (2002,  PG-13)
124
Unlawful Entry (1992,  R)
125
Monster's Ball (2001,  R)
126
Not Without My Daughter (1991,  PG-13)
127
The Prince of Tides (1991,  R)
128
Eye For An Eye (1996,  R)
129
The Glass House (2001,  PG-13)
130
The Blue Lagoon (1980,  R)
131
Return to the Blue Lagoon (1991,  PG-13)
132
Jaws (1975,  PG)
133
The Poseidon Adventure (1972,  PG)
134
Ghost Ship (2002,  R)
135
Open Water (2004,  R)
136
Deep Blue Sea (1999,  R)
137
187 (1997,  R)
138
Poison Ivy (1992,  R)
139
The Sum of All Fears (2002,  PG-13)
140
Casualties of War (1989,  R)
141
Hamburger Hill (1987,  R)
142
House of Wax (1953,  PG)
143
Fallen (1997,  R)
144
End of Days (1999,  R)
145
Blood In, Blood Out (Bound by Honor) (1993,  R)
146
Hannibal Rising (2007,  R)
147
Hannibal (2001,  R)
148
Ratatouille (2007,  G)
149
Cinderella (1950,  G)
150
Lady and the Tramp (1955,  G)
151
The War of the Worlds (1953,  G)
152
The Fog (1979,  R)
153
The Howling (1981,  R)
154
Carrie (1976,  R)
155
Transylvania 6-5000 (1985,  PG)
156
Attack of the Killer Tomatoes! (1978,  PG)
157
Hocus Pocus (1993,  PG)
158
Sour Grapes (1998,  R)
159
The Man with Two Brains (1983,  R)
160
The Truth About Cats & Dogs (1996,  PG-13)
161
8 Heads in a Duffel Bag (1997,  R)
162
Gone Fishin' (1997,  PG)
163
Shallow Hal (2001,  PG-13)
164
The Animal (2001,  PG-13)
165
A Night at the Roxbury (1998,  PG-13)
166
Deuce Bigalow: Male Gigolo (1999,  R)
167
Hoodwinked (2005,  PG)
168
The Negotiator (1998,  R)
169
The Fifth Element (1997,  PG-13)
170
Laws of Attraction (2004,  PG-13)
171
The Pacifier (2005,  PG)
172
Runaway Jury (2003,  PG-13)
173
White Noise (2005,  PG-13)
174
Reign of Fire (2002,  PG-13)
175
Blade (1998,  R)
176
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
177
Blade - Trinity (2004,  R)
178
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
179
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
180
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
181
Analyze This (1999,  R)
182
Analyze That (2002,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments