Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  sangerine's Rating My Rating
1
Interview with the Vampire (1994,  R)
2
Peter Pan (2003,  PG)
3
50 First Dates (2004,  PG-13)
4
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
5
Minority Report (2002,  PG-13)
6
Forrest Gump (1994,  PG-13)
7
Gone With the Wind (1939,  G)
8
Bridget Jones - The Edge of Reason (2004,  R)
9
The Butterfly Effect (2004,  R)
10
WALL-E (2008,  G)
11
Sin City (2005,  R)
12
The Island (2005,  PG-13)
13
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
14
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
15
The Terminal (2004,  PG-13)
16
The Last Samurai (2003,  R)
17
Chocolat (2000,  PG-13)
18
Never Been Kissed (1999,  PG-13)
19
Pay It Forward (2000,  PG-13)
20
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
21
Lost In Translation (2003,  R)
22
Sliding Doors (1998,  R)
23
Gattaca (1997,  PG-13)
24
Meet the Parents (2000,  PG-13)
25
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
26
Romeo and Juliet (1968,  PG)
27
The Sound of Music (1965,  G)
28
The Wizard of Oz (1939,  G)
29
Mary Poppins (1964,  G)
30
Sabrina (1954,  Unrated)
31
A Little Princess (1995,  G)
32
The Secret Garden (1993,  G)
33
Cruel Intentions (1999,  R)
34
The Chipmunk Adventure (1987,  G)
35
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
36
Little Giants (1994,  PG)
37
Hook (1991,  PG)
38
The NeverEnding Story II - The Next Chapter (1991,  PG)
39
The NeverEnding Story (1984,  PG)
40
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
41
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
42
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
43
Back to the Future (1985,  PG)
44
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
45
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
46
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
47
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
48
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
49
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
50
Tonari no Totoro (My Neighbor Totoro) (1988,  Unrated)
51
The Princess Diaries (2001,  G)
52
Casper (1995,  PG)
53
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
54
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
55
Pretty Woman (1990,  R)
56
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
57
Knocked Up (2007,  R)
58
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments