My Favorite Movies


  sappyblue's Rating My Rating
1
Cry Baby (1990,  PG-13)
2
Three Men and a Baby (3 Men and a Baby) (1987,  PG)
3
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
4
The Ice Pirates (1984,  PG)
5
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
6
Pretty Woman (1990,  R)
7
When a Man Loves a Woman (1994,  R)
8
Scent of a Woman (1992,  R)
9
Diary of a Mad Black Woman (2005,  PG-13)
10
Much Ado About Nothing (1993,  PG-13)
11
Bring It On: All or Nothing (2006,  PG-13)
12
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
13
What About Bob? (1991,  PG)
14
All About the Benjamins (2002,  R)
15
Walking Tall (2004,  PG-13)
16
Dead Man Walking (1995,  R)
17
The Prestige (2006,  PG-13)
18
Gridiron Gang (2006,  PG-13)
19
The Legend of Sleepy Hollow (1999,  PG)
20
Cool Runnings (1993,  PG)
21
Cool World (1992,  PG-13)
22
S.W.A.T. (2003,  PG-13)
23
The Running Man (1987,  R)
24
Dracula (1931,  Unrated)
25
Dracula (,  Unrated)
26
Dracula (1979,  R)
27
Drácula (1931,  Unrated)
28
Dracula (1973,  Unrated)
29
Dark Prince: The True Story of Dracula (Dracula - The Dark Prince) (2000,  R)
30
Dracula Rising (1993,  R)
31
Dracula - Dead and Loving It (1995,  PG-13)
32
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
33
Dracula - Prince of Darkness (1966,  Unrated)
34
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
35
Spider-Man (2002,  PG-13)
36
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
37
Man of the Year (2006,  PG-13)
38
Man on Fire (1987,  R)
39
The Man in the Iron Mask (1977,  R)
40
Happy Feet (2006,  PG)
41
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
42
Night at the Museum (2006,  PG)
43
Lady in the Water (2006,  PG-13)
44
One Night With the King (2006,  PG)
45
Night of the Comet (1984,  PG-13)
46
A Night Before Christmas (Vechera na khutore bliz Dikanki) (1961,  Unrated)
47
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
48
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
49
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
50
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
51
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
52
Van Helsing (2004,  PG-13)
53
The Lord of the Rings (1978,  PG)
54
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
55
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
56
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
57
The Return (Vozvrashcheniye) (2003,  Unrated)
58
The Return (2006,  PG-13)
59
The Return of Jafar (Aladdin 2) (1994,  G)
60
Employee of the Month (2004,  R)
61
Employee of the Month (2006,  PG-13)
62
Broken Bridges (2006,  PG-13)
63
Urban Cowboy (1980,  R)
64
Hot Shots! Part Deux (1993,  PG-13)
65
Broken Arrow (1996,  R)
66
The Marine (2006,  PG-13)
67
Saw III (2006,  R)
68
Saw II (2005,  R)
69
Saw (2004,  R)
70
Saw IV (2007,  R)
71
Santa Claus - The Movie (1985,  PG)
72
The Santa Clause 2 - The Mrs. Clause (2002,  G)
73
The Santa Clause 3: The Escape Clause (2006,  G)
74
The Santa Clause (1994,  PG)
75
Parenthood (1989,  PG-13)
76
Bad Boys (1995,  R)
77
Bad Boys II (2003,  R)
78
The Lost Boys (1987,  R)
79
Bad News Bears (2005,  PG-13)
80
The Mummy (1999,  PG-13)
81
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
82
The Scorpion King (2002,  PG-13)
83
Red Scorpion (1989,  R)
84
Aladdin and the King of Thieves (1999,  G)
85
The Return of the King (1980,  R)
86
King Kong (2005,  PG-13)
87
The Lion King (1994,  G)
88
The Lion King 1 1/2 (2004,  G)
89
The Lion King 2 - Simba's Pride (1998,  G)
90
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
91
The Lion, the Witch, and the Wardrobe (1979,  Unrated)
92
The Lion, the Witch, & the Wardrobe (TV SHOW) (,  G)
93
Blade (1998,  R)
94
Blade - Trinity (2004,  R)
95
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
96
Snakes on a Plane (2006,  R)
97
Quest For Camelot (1998,  G)
98
Bride of Chucky (1998,  R)
99
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
100
Father of the Bride Part II (1995,  PG)
101
Father of the Bride (1991,  PG)
102
Runaway Bride (1999,  PG)
103
The Bride of Frankenstein (1935,  Unrated)
104
Batman (1989,  PG-13)
105
Batman Begins (2005,  PG-13)
106
Batman Returns (1992,  PG-13)
107
Batman & Robin (1997,  PG-13)
108
Batman Forever (1995,  PG-13)
109
Batman Beyond - The Movie (1999,  Unrated)
110
Scooby-Doo (2002,  PG)
111
Scooby-Doo 2 - Monsters Unleashed (2004,  PG)
112
Mask (1985,  PG-13)
113
The Mask (1994,  PG-13)
114
The Man in the Iron Mask (1998,  PG-13)
115
The Mask of Zorro (1998,  PG-13)
116
Road House (1989,  R)
117
Road House 2: Last Call (2006,  R)
118
High Road to China (1983,  PG)
119
The Road to El Dorado (2000,  PG)
120
Twister (1996,  PG-13)
121
Labyrinth (1986,  PG)
122
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
123
The Muppets Take Manhattan (1984,  G)
124
Muppets From Space (1999,  G)
125
Maid in Manhattan (2002,  PG-13)
126
Double Take (2001,  PG-13)
127
The Muppet Christmas Carol (1992,  G)
128
Muppet Treasure Island (1996,  G)
129
The Muppet Movie (1979,  G)
130
The Great Muppet Caper (1981,  G)
131
House On Haunted Hill (1959,  Unrated)
132
Rock 'N' Roll High School Forever (1991,  PG-13)
133
Rock 'n' Roll High School (1979,  PG)
134
School of Rock (2003,  PG-13)
135
Romy and Michele's High School Reunion (1997,  R)
136
High School High (1996,  PG-13)
137
The Dukes of Hazzard (2005,  PG-13)
138
The Dukes of Hazzard: Reunion! (1997,  PG)
139
Scary Movie (2000,  R)
140
Scary Movie 4 (2006,  PG-13)
141
Scary Movie 2 (2001,  R)
142
Scary Movie 3 (2003,  PG-13)
143
Date Movie (2006,  PG-13)
144
The Pirate Movie (1982,  PG)
145
Garfield - The Movie (2004,  PG)
146
Cheech & Chong's Next Movie (1980,  R)
147
Pokemon - The Movie 2000 (2000,  G)
148
White Chicks (2004,  PG-13)
149
Little Man (2006,  PG-13)
150
The Little Mermaid (1989,  G)
151
Little Shop of Horrors (1986,  PG-13)
152
The Best Little Whorehouse in Texas (1982,  R)
153
Stuart Little 2 (2002,  PG)
154
It (1927,  Unrated)
155
Stand and Deliver (1988,  PG)
156
Stand by Me (1986,  R)
157
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
158
Stephen King's The Stand (,  Unrated)
159
The Tommyknockers (1993,  R)
160
Cujo (1983,  R)
161
Salem's Lot (2004,  PG-13)
162
Salem's Lot (1979,  PG)
163
A Return to Salem's Lot (1987,  R)
164
Care Bears - Journey to Joke-a-Lot (2004,  Unrated)
165
Care Bears - Adventures in Care-a-Lot (,  Unrated)
166
Pet Sematary (1989,  R)
Pet Sematary
scary at the beginning
167
Pet Sematary Two (1992,  R)
168
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
169
Carrie (1976,  R)
170
Carrie (2002,  Unrated)
Carrie
different
171
The Rage: Carrie 2 (1999,  R)
172
The Matrix (1999,  R)
173
Aliens (1986,  R)
174
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
175
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
176
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
177
The Matrix Revolutions (2003,  R)
178
The Matrix Reloaded (2003,  R)
179
Parent Trap II (1986,  Unrated)
180
Maximum Overdrive (1986,  R)
181
V for Vendetta (2006,  R)
182
Stephen King's Desperation (2006,  R)
183
fear dot com (FeardotCom) (2002,  R)
184
Corpses (2004,  R)
185
King Of The Ants (2003,  R)
186
The Jungle Book (1967,  PG)
The Jungle Book
this is the one i liked the most, especially balou, the bear
187
Christine (1983,  R)
188
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
189
Rugrats in Paris - The Movie (2000,  G)
190
Babe (1995,  G)
191
The Rugrats Movie (1998,  G)
192
Dr. Seuss' How the Grinch Stole Christmas (,  PG)
193
Freddy vs. Jason (2003,  R)
194
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
195
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master (1988,  R)
196
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors (1987,  R)
197
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge (1985,  R)
198
Wes Craven's New Nightmare (1994,  R)
199
Freddy's Dead - The Final Nightmare (1991,  R)
200
Howling IV: The Original Nightmare (1988,  R)
201
Street Fighter (1994,  PG-13)
202
Halloween (1978,  R)
203
Halloween - Resurrection (2002,  R)
204
Halloween H2O (1998,  R)
205
Halloween II (1981,  R)
206
Halloween (2007,  R)
207
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers (1989,  R)
208
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6) (1998,  R)
209
Halloween 4: The Return of Michael Myers (1988,  R)
210
Friday the 13th (1980,  R)
211
Friday the 13th Part 3 (1982,  R)
212
Friday the 13th - The Final Chapter (1984,  R)
213
Friday the 13th Part 2 (1981,  R)
214
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives (1986,  R)
215
Friday the 13th Part VII - The New Blood (1988,  R)
216
Friday the 13th, Part V - A New Beginning (1985,  R)
217
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan (1989,  R)
218
Friday the 13th - From Crystal Lake to Manhattan (,  R)
219
13th Child: Legend of the Jersey Devil (2002,  R)
220
Friday Night Lights (2004,  PG-13)
221
Friday (1995,  R)
222
The 13th Warrior (1999,  R)
223
Next Friday (2000,  R)
224
Friday After Next (2002,  R)
225
Jason Goes to Hell - The Final Friday (1993,  R)
226
The Apple Dumpling Gang Rides Again (1979,  G)
227
The Apple Dumpling Gang (1975,  G)
228
Motorcycle Gang (1994,  R)
229
Hatari! (1962,  Unrated)
230
Hellfighters (1968,  G)
231
The Notebook (2004,  PG-13)
232
Finding Nemo (2003,  G)
233
A Walk to Remember (2002,  PG)
234
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
235
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
236
50 First Dates (2004,  PG-13)
237
The Longest Yard (2005,  PG-13)
238
Shrek 2 (2004,  PG)
239
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
240
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006,  PG-13)
241
Shrek (2001,  PG)
242
Gladiator (2000,  R)
243
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
244
Click (2006,  PG-13)
245
John Tucker Must Die (2006,  PG-13)
246
Interview with the Vampire (1994,  R)
247
Beauty and the Beast (1992,  G)
248
Failure to Launch (2006,  PG-13)
249
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
250
X2 (2003,  PG-13)
251
Open Season (2006,  PG)
252
The Legend of Zorro (2005,  PG)
253
101 Dalmatians (1996,  G)
254
Lilo & Stitch (2002,  PG)
255
The Illusionist (2006,  PG-13)
256
Crank (2006,  R)
257
Eragon (2006,  PG)
258
Braveheart (1995,  R)
259
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
260
Sin City (2005,  R)
261
Wedding Crashers (2005,  R)
262
Dr. Dolittle (1998,  PG-13)
263
The Hot Chick (2002,  PG-13)
264
Little Nicky (2000,  PG-13)
265
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
266
The Lost World - Jurassic Park (1997,  PG-13)
267
The Grudge (2004,  PG-13)
268
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
269
Face/Off (1997,  R)
270
Tarzan (1999,  G)
271
I, Robot (2004,  PG-13)
272
Big Momma's House 2 (2006,  PG-13)
273
Troy (2004,  R)
274
Final Destination 3 (2006,  R)
275
Ghost Rider (2007,  PG-13)
276
Knight Rider 2010 (1994,  Unrated)
277
Knight Rider: The Movie (1985,  Unrated)
278
Ghost (1990,  R)
279
The Ghost and the Darkness (1996,  R)
280
Cabin Fever (2002,  R)
281
The Backyardigans - It's Great To Be A Ghost (,  Unrated)
282
Real Ghost Stories (,  Unrated)
283
Ghost Ship (2002,  R)
284
The Canterville Ghost (1996,  PG)
285
300 (2007,  R)
286
Wild Hogs (2007,  PG-13)
287
Wild Wild West (1999,  PG-13)
288
The Reaping (2007,  R)
289
Are We Done Yet? (2007,  PG)
290
Are We There Yet? (2005,  PG)
291
Shall We Dance? (Shall We Dansu?) (1997,  PG)
292
Larry The Cable Guy - Git-R-Done (2004,  Unrated)
293
Shall We Dance (2004,  PG-13)
294
Shall We Dance (1937,  Unrated)
295
Honey, We Shrunk Ourselves (1997,  PG)
296
Cold Creek Manor (2003,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments