My Favorite Movies


  Sarah399847191's Rating My Rating
1
Blue State (2007,  R)
2
Juno (2007,  PG-13)
3
The Bucket List (2007,  PG-13)
4
Grace Is Gone (2007,  PG-13)
5
Little Miss Sunshine (2006,  R)
6
My Life Without Me (2003,  R)
7
Away from Her (2007,  PG-13)
8
Reign Over Me (2007,  R)
9
Notes on a Scandal (2006,  R)
10
The Secret Life of Words (2005,  Unrated)
11
Behind the Red Door (2003,  R)
12
Sweet November (2001,  PG-13)
13
Meet the Robinsons (2007,  G)
14
She's the Man (2006,  PG-13)
15
Everyday People (2004,  Unrated)
16
Happy Feet (2006,  PG)
17
Cape of Good Hope (2005,  PG-13)
18
Now and Then (1995,  PG-13)
19
Going All the Way (1997,  R)
20
Murphy's Romance (1985,  PG-13)
21
The Birdcage (1996,  R)
22
Holiday Heart (2000,  R)
23
Another Stakeout (1993,  PG-13)
24
The Night Listener (2006,  R)
25
Best Laid Plans (1999,  R)
26
Dandelion (2005,  Unrated)
27
Dirty Filthy Love (2005,  R)
28
Alchemy (2005,  PG-13)
29
Running With Scissors (2006,  R)
30
Capote (2005,  R)
31
Adventures in Babysitting (1987,  PG-13)
32
Heart and Souls (1993,  PG)
33
What Dreams May Come (1998,  PG-13)
34
Radio (2003,  PG)
35
Big Fish (2003,  PG-13)
36
Walk the Line (2005,  PG-13)
37
Road to Perdition (2002,  R)
38
Look Who's Talking (1989,  PG-13)
39
Good Will Hunting (1997,  R)
40
The Long Walk Home (1990,  PG)
41
Scent of a Woman (1992,  R)
42
Half Light (2005,  R)
43
The Skeleton Key (2005,  PG-13)
44
Big Business (1988,  PG)
45
The Magdalene Sisters (2003,  R)
46
Mona Lisa Smile (2003,  PG-13)
47
The Shining (1980,  R)
48
Michael (1996,  PG)
49
The Game (1997,  R)
50
A League of Their Own (1992,  PG)
51
Paradise Road (1997,  R)
52
Pretty Woman (1990,  R)
53
Forrest Gump (1994,  PG-13)
54
The Notebook (2004,  PG-13)
55
The Shawshank Redemption (1994,  R)
56
Reality Bites (1993,  PG-13)
57
Fur: An Imaginary Portrait of Diane Arbus (2006,  R)
58
Mermaids (1990,  PG-13)
59
Smart People (2008,  R)
60
The Art of Travel (2008,  R)
The Art of Travel
Excellent!!
61
Harold and Maude (1971,  PG)
Harold and Maude
Excellent!!!
62
The Safety of Objects (2001,  R)
63
Martian Child (2007,  PG)
Martian Child
Touching, Excellent!!
64
August Rush (2007,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments