Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  sarahoosterveld's Rating My Rating
1
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
2
50 First Dates (2004,  PG-13)
3
About a Boy (2002,  PG-13)
4
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
5
American History X (1998,  R)
6
American Beauty (1999,  R)
7
American Pie (1999,  R)
8
Apocalypse Now (1979,  R)
9
Blade (1998,  R)
10
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
11
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
12
Brokeback Mountain (2005,  R)
13
Casablanca (1943,  Unrated)
14
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
15
Dazed and Confused (1993,  R)
16
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
17
Dogma (1999,  R)
18
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
19
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
20
GoodFellas (1990,  R)
21
Grease (1978,  PG)
22
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005,  PG)
23
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1997,  PG-13)
24
Stand by Me (1986,  R)
25
Taxi Driver (1976,  R)
26
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
27
The Boondock Saints (1999,  R)
28
The Breakfast Club (1985,  R)
29
The Godfather (1972,  R)
30
The Godfather, Part II (1974,  R)
31
The Godfather, Part III (1990,  R)
32
The Lost Boys (1987,  R)
33
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
34
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
35
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
36
The Matrix (1999,  R)
37
The Matrix Reloaded (2003,  R)
38
The Matrix Revolutions (2003,  R)
39
The Princess Bride (1987,  PG)
40
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
41
The Sound of Music (1965,  G)
42
The Silence of the Lambs (1991,  R)
43
The Shining (1980,  R)
44
Thirteen (2003,  R)
45
There's Something About Mary (1998,  R)
46
The Wizard of Oz (1939,  G)
47
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
48
What Dreams May Come (1998,  PG-13)
49
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
50
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
51
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
52
Star Wars: Holiday Special (1978,  Unrated)
53
8 1/2 (1963,  Unrated)
54
Trainspotting (1996,  R)
55
West Side Story (1961,  Unrated)
56
Blue Velvet (1986,  R)
57
Donnie Brasco (1997,  R)
58
The Graduate (1967,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments