My Favorite Movies


  SarahxDrew's Rating My Rating
1
Coraline (2009,  PG)
2
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
The Nightmare Before Christmas
This film is one of my all time favourites.
3
The Fall (2006,  R)
4
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi)
Miyazaki did an amazing job with this movie. Great attention to detail.
5
Brokedown Palace (1999,  PG-13)
Brokedown Palace
Great movie. It was done really well.
6
Repo! The Genetic Opera (2008,  R)
Repo! The Genetic Opera
Excellent movie. It was full of great actors and great music.
7
Neko no Ongaeshi (The Cat Returns) (2002,  G)
Neko no Ongaeshi (The Cat Returns)
Another masterpiece from Miyazaki.
8
Fried Green Tomatoes (1991,  PG-13)
Fried Green Tomatoes
This movie is one of the greatest I have seen.
9
Thirteen (2003,  R)
10
White Oleander (2002,  PG-13)
White Oleander
I adore this movie. It was so well done.
11
Across the Universe (2007,  PG-13)
Across the Universe
Great movie. A must see.
12
Donnie Darko (2001,  R)
Donnie Darko
This movie was awesome!
13
Tremors (1990,  R)
14
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
15
Hard Candy (2006,  R)
16
Boys Don't Cry (1999,  R)
17
Breakfast on Pluto (2005,  R)
18
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005,  PG)
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle)
This movie was amazing. A must see in my books.
19
Silent Hill (2006,  R)
Silent Hill
One of my favourite movies of all time!
20
Labyrinth (1986,  PG)
Labyrinth
David Bowie and Jennifer Connelly did an outstanding job in this movie. Jim Henson did a superb job.
21
Running With Scissors (2006,  R)
Running With Scissors
It was strange and interesting. Something I'd never get tired of watching.
22
Double Jeopardy (1999,  R)
23
Hitman (2007,  R)
24
Inkheart (2009,  PG)
25
Perfume: The Story of a Murderer (2006,  R)
26
The Five People You Meet in Heaven (2004,  Unrated)
The Five People You Meet in Heaven
Really well acted and the storyline stayed close to the book.
27
Pineapple Express (2008,  R)
28
Running Scared (2006,  R)
29
The Count of Monte Cristo (2002,  PG-13)
The Count of Monte Cristo
Amazing movie.
30
The History Boys (2006,  R)
The History Boys
Amazing movie. Definitely worth the watch.
31
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
32
The Dust Factory (2004,  PG)
33
Robin Hood - Men in Tights (1993,  PG-13)
Robin Hood - Men in Tights
Funny, funny movie.
34
Tideland (2006,  R)
Tideland
It was twisted, disturbing, and totally amazing.
35
The Hole (2001,  R)
36
Transamerica (2005,  R)
37
Dahmer (2002,  R)
38
The Craft (1996,  R)
39
Watchmen (2009,  R)
40
Mary Reilly (1996,  R)
41
Titus (1999,  R)
42
Notes on a Scandal (2006,  R)
Notes on a Scandal
Great film.
43
Tinker Bell (2008,  G)
44
The Invisible (2007,  PG-13)
45
Children of Men (2006,  R)
Children of Men
Very interesting movie.
46
See No Evil (2006,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments