My Favorite Movies


  1. saran
  2. Saran

Give list a short description

  saran's Rating My Rating
1
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
One of the best (and funniest) movies ever. Peter Sellers is fantastic in all three roles.
2
Rushmore (1998,  R)
Rushmore
My personal favorite out of the Wes Anderson bunch.
3
The Usual Suspects (1995,  R)
The Usual Suspects
kevin spacey's done a lot of great work, but this one may be the best.
4
Boogie Nights (1997,  R)
Boogie Nights
i must've watched this like 20 times back in college. the only thing better than porn is a movie about porn. wait, i take that back, it's not better.
5
Rounders (1998,  R)
Rounders
the poker movie before poker was big...absolute classic
6
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
7
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
Monty Python and the Holy Grail
one of the funniest ever and it's got staying power. in fact, i think i'll watch this again tomorrow!
8
Apocalypse Now (1979,  R)
Apocalypse Now
brilliant. charile don't surf!
9
The Big Lebowski (1998,  R)
The Big Lebowski
Easy choice for one of my favorites. Had me drinking white russians for a while back in college.
10
Memento (2000,  R)
Memento
Brilliant concept for a film, perfectly executed. Couldn't stop talking about this one for a while after I saw it the first time...

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. saran
    saran posted 677 days ago

    my list is awesome!