My Favorite Movies


  sasukechaan's Rating My Rating
1
Shaun of the Dead (2004,  R)
Shaun of the Dead
1 of my fav of all time....this movie just feking owns!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
2
Naruto the Movie: Ninja Clash in the Land of Snow (Gekijô-ban Naruto: Daikatsugeki!) (2004,  Unrated)
Naruto the Movie: Ninja Clash in the Land of Snow (Gekijô-ban Naruto: Daikatsugeki!)
seen this 1 a couple times.wasnt reaaly expecting much but by the ending .its just 1 of those i reaaaaly luvd.tho the subtitle track was feking crap
3
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
alrite if yu havent seen this 1 i dont now what the hells wrong wih ye its a super awesome bloody film this is id be lying if i said it wasnt 1 of the best from that year
4
Eraserhead (1977,  Unrated)
Eraserhead
its just 1 of a kind.. a classic horror film indeed..1 of david lynchs best ones ever..twisted in soo many feking ways
5
28 Days Later (2003,  R)
28 Days Later
1 of my fav films...great horror itw as..loved it its totaly worth watching
6
Pulp Fiction (1994,  R)
Pulp Fiction
this is just 1 of the movies i had no intention of seeing but after the intro i was loving thissooooo much!!!..the script and soundtrack are mind blowing...in short a really badass film :P
7
Cannibal Holocaust (1979,  NC-17)
Cannibal Holocaust
woooow..even tho 1 of the best horror films i seen :p ...pretty sure i wuldnt reccomend to anyone seein as its feking disturbing scenes and wuld give almost anyone watching it nightmares...1 of the most disturbing compared to Pasolini's "Salo:120 Days in Sodom"
8
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
okay heres where it first began...after seeing it i officialy became soo feking addicted to Starwars..this film was waaaaaay ahead of its time...will surely reamin in my top 10
9
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
10
Naruto Movie 2: Gekijyouban Naruto daigekitotsu! Maboroshi no chiteiiseki dattebayo! (2005,  Unrated)
Naruto Movie 2: Gekijyouban Naruto daigekitotsu! Maboroshi no chiteiiseki dattebayo!
okay sooo wasnt expecting much outof it but it surprised me in that it was good... i loooved it, tho still the 1st naruto movie compeltey owned this 1
11
Dawn of the Dead (1979,  R)
Dawn of the Dead
classic zombieness..this film is sooo kikass...very entertaining indeed
12
The Texas Chainsaw Massacre (1974,  R)
The Texas Chainsaw Massacre
ive seen the massacre many time over and over..its a classic slasher..it pwns alll the sequels..no sequel will ever come evn close to doing this great classic justice, its the oringinal..therefore the best
13
Hot Fuzz (2007,  R)
Hot Fuzz
this has nothing on shaun of the dead..tho its excellent film still kicks some ass

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments