My Favorite Movies
| Savarna193713326's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Sydney White (2007, PG-13) |
|
| 2 |
Uptown Girls (2003, PG-13) |
|
| 3 |
John Tucker Must Die (2006, PG-13) |
|
| 4 |
Coyote Ugly (2000, PG-13) |
|
| 5 |
Dirty Dancing (1987, PG-13) |
|
| 6 |
Step Up (2006, PG-13) |
|
| 7 |
The Notebook (2004, PG-13) |
|
| 8 |
Roman Holiday (1953, Unrated) |
|
| 9 |
Shag (1989, PG) |
|
| 10 |
What a Girl Wants (2003, PG) |
|
| 11 |
Two Can Play That Game (2001, R) |
|
| 12 |
The Seven Year Itch (1955, Unrated) |
|
| 13 |
P.S. I Love You (2007, PG-13) |
|
| 14 |
Atonement (2007, R) |
|
| 15 |
Bob the Butler (2005, PG) |
|
| 16 |
Super Troopers (2001, R) |
|
| 17 |
Joe Dirt (2001, PG-13) |
|
| 18 |
Orgazmo (1998, NC-17) |
|
| 19 |
Napoleon Dynamite (2004, PG) |
|
| 20 |
Death to Smoochy (2002, R) |
|
| 21 |
Old School (2003, R) |
|
| 22 |
Coach Carter (2005, PG-13) |
|
| 23 |
We Are Marshall (2006, PG) |
|
| 24 |
Batman Begins (2005, PG-13) |
|
| 25 |
Eragon (2006, PG) |
|
| 26 |
X-Men (2000, PG-13) |
|
| 27 |
Queen of the Damned (2002, R) |
|
| 28 |
Starship Troopers (1997, R) |
|
| 29 |
Constantine (2005, R) |
|
| 30 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
| 31 |
Fantastic Four (2005, PG-13) |
|
| 32 |
Transformers (2007, PG-13) |
|
| 33 |
Romeo Must Die (2000, R) |
|
| 34 |
Once Upon a Time in China (1991, R) |
|
| 35 |
Iron Monkey (2001, PG-13) |
|
| 36 |
Shaolin Master Killer (1978, Unrated) |
|
| 37 |
The Boondock Saints (1999, R) |
|
| 38 |
American History X (1998, R) |
|
| 39 |
Shooter (2007, R) |
|
| 40 |
Her Alibi (1989, PG) |
|
| 41 |
Poolhall Junkies (2002, R) |
|
| 42 |
Ocean's 11 (Ocean's Eleven) (1960, PG-13) |
|
| 43 |
What's Eating Gilbert Grape (1993, PG-13) |
|
| 44 |
Troy (2004, R) |
|
| 45 |
Sin City (2005, R) |
|
| 46 |
Donnie Darko (2001, R) |
|
| 47 |
Mr. & Mrs. Smith (2005, PG-13) |
|
| 48 |
Full Metal Jacket (1987, R) |
|
| 49 |
A Bronx Tale (1993, R) |
|
| 50 |
The Transporter (2002, PG-13) |
|
| 51 |
Blow (2001, R) |
|
| 52 |
American Beauty (1999, R) |
|
| 53 |
Top Gun (1986, PG) |
|
| 54 |
Wild Things (1998, R) |
|
| 55 |
Red Dragon (2002, R) |
|
| 56 |
August Rush (2007, PG) |
|
| 57 |
The Big Lebowski (1998, R) |
|
| 58 |
The Illusionist (2006, PG-13) |
|
| 59 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 60 |
Walk the Line (2005, PG-13) |
|
| 61 |
300 (2007, R) |
|
| 62 |
Juno (2007, PG-13) |
|
| 63 |
L.A. Blues (2007, R) |
|
| 64 |
The Great Debaters (2007, PG-13) |































































