My Favorite Movies
| saydenie's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001, PG-13) |
|
|
| 2 |
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002, PG-13) |
|
|
| 3 |
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003, PG-13) |
|
|
| 4 |
Shakespeare in Love (1998, R) |
|
|
| 5 |
Pan's Labyrinth (El Laberinto del Fauno) (2006, R) |
|
|
| 6 |
Memento (2000, R) |
|
|
| 7 |
Moulin Rouge! (2001, PG-13) |
|
|
| 8 |
The New World (2005, PG-13) |
|
|
| 9 |
Little Miss Sunshine (2006, R) |
|
|
| 10 |
Me and You and Everyone We Know (2005, R) |
|
|
| 11 |
V for Vendetta (2006, R) |
|
|
| 12 |
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001, R) |
|
|
| 13 |
Serenity (2005, PG-13) |
|
|
| 14 |
The Prestige (2006, PG-13) |
|
|
| 15 |
Some Like It Hot (1959, Unrated) |
|
|
| 16 |
The 40-Year-Old Virgin (2005, R) |
|
|
| 17 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
|
| 18 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006, PG-13) |
|
|
| 19 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007, PG-13) |
|
|
| 20 |
sex, lies, and videotape (1989, R) |
|
|
| 21 |
Closer (2004, R)
Clive Owen and Natalie Portman blew me away in this one. Julia and Jude not so much, but I still love the film. I think of it as a companion piece to sex, lies, and videotape. That was about people who are good at intimacy but not sex, and this one is about people who are good at sex but bad at intimacy. |
|
|
| 22 |
Crouching Tiger, Hidden Dragon (2000, PG-13) |
|
|
| 23 |
From Hell (2001, R) |
|
|
| 24 |
Shallow Grave (1995, R) |
|
|
| 25 |
28 Days Later (2002, R) |
|
|
| 26 |
Sin City (2005, R) |
|
|
| 27 |
The Company of Wolves (1984, R) |
|
|
| 28 |
Spaceballs (1987, PG) |
|
|
| 29 |
Monty Python and the Holy Grail (1975, PG) |
|
|
| 30 |
Heathers (1989, R) |
|
|
| 31 |
Clerks (1994, R) |
|
|
| 32 |
Dogma (1999, R) |
|
|
| 33 |
The Man Who Cried (2000, R) |
|
|
| 34 |
The Princess Bride (1987, PG) |
|
|
| 35 |
A Nightmare on Elm Street (1984, R) |
|
|
| 36 |
L.A. Confidential (1997, R) |
|
|
| 37 |
The Others (2001, PG-13) |
|
|
| 38 |
Brokeback Mountain (2005, R) |
|
|
| 39 |
Titus (1999, R) |
|
|
| 40 |
Dirty Pretty Things (2002, R) |
|
|
| 41 |
The Full Monty (1997, R) |
|
|
| 42 |
Cradle Will Rock (1999, R) |
|
|
| 43 |
An Everlasting Piece (2001, R) |
|
|
| 44 |
Out of Sight (1998, R) |
|
|
| 45 |
A Home at the End of the World (2004, R) |
|
|
| 46 |
Quills (2000, R) |
|
|
| 47 |
The Wicker Man (1975, R) |
|



