My Favorite Movies


  1. SC007
  2. Sol

List of my favorite films. Yes, it is a long list.

  SC007's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
2
Blade Runner (1982,  R)
3
Saturday Night Fever (1977,  PG)
4
Pulp Fiction (1994,  R)
5
The Dark Knight (2008,  PG-13)
6
Memento (2000,  R)
7
Gladiator (2000,  R)
8
Braveheart (1995,  R)
9
The Departed (2006,  R)
10
The Wrestler (2008,  R)
The Wrestler
Amazing film. I am happy that Mickey Rourke won the Golden Globe for best actor. I would love to see him win the best actor oscar at the Oscars. I am not sure if that will happen. I have a feeling the Academy might side on Sean Penn for Milk. I thought Rourke's performance in the Wrestler was better than Penn's performance in Milk. Being a wrestling fan and having gone to conventions and local matches, I totally understand the wrestler's type of life, especially ones that are out of the WWE. I feel really bad for all the older wrestlers that go to conventions and no one goes to them for autographs or even to say hello. It was great seeing wrestlers Ernest Miller, Blue Meanie, and WWE current wrestler R-Truth (also know as K-Kwic) in the film. Marisa Tomei and Even Rachel Wood give great supporting performances. I knew the area in NJ where they were shooting the film. I was also happy to see an actress friend of mine, Elizabeth Wood, make an appearance in the film. Elizabeth was in my feature length improv film David's Apartment. In the Wrestler, Elizabeth was in the scene at the bar and she givies Mickey Rourke and the woman with the blond hair that he is flirting with, their
drinks. She looked great on the big screen. Overall, the film is definitely worth checking out. One of my favorite films of 2008.
11
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
The Simpsons Movie
This film took me by surprise. I love the tv show and the film was just as funny.
12
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
13
St. Elmo's Fire (1985,  PG-13)
14
The Breakfast Club (1985,  R)
15
Star Trek II - The Wrath of Khan (1982,  PG)
16
Superman II (1981,  PG)
17
Superman (1978,  PG)
18
Saving Private Ryan (1998,  R)
Saving Private Ryan
One of the best war films made.
19
Defiance (2009,  R)
Defiance
This was a really good film. I am shocked that the film got snubbed from getting nominated for the Academy Awards. The film should have gotten nominated for best picture, while Craig for actor, Schreiber and Bell supporting actor, and Zwick for director. I thought this was Daniel Craig's best performance yet. He was much better here than as James Bond. The film also deals with a question of which brother had the right strategy to lead the people, Craig or Schreiber. There were some similarities to another Zwick film, Legends of the Fall. Some similar elements include the 3 brothers, war, and even the ending was similar. Despite the similarities, they are both great films. I definitely recommend Defiance.
20
American Psycho (2000,  R)
21
The Lost Boys (1987,  R)
22
The Outsiders (1983,  PG)
23
Rain Man (1988,  R)
24
Trading Places (1983,  R)
25
Beverly Hills Cop (1984,  R)
26
Back to the Future (1985,  PG)
27
The Matrix (1999,  R)
The Matrix
Best of the trilogy. They shouldn't have made the other 2 sequels.
28
No Country for Old Men (2007,  R)
29
The Usual Suspects (1995,  R)
30
Unknown (2006,  Unrated)
Unknown
This was a really great film. A great acting ensemble. This was like Usual Suspects meet Saw. I didn't see the twists coming. I definitely recommend this film.
31
Sin City (2005,  R)
Sin City
Best Robert Rodriguez film he has made so far.
32
The Devil's Advocate (1997,  R)
33
Dead Poets Society (1989,  PG)
34
Batman Begins (2005,  PG-13)
35
In Bruges (2008,  R)
In Bruges
This film really delivered. The film kind of reminded me of Pulp Fiction with a bit of Carlito's Way in it. Colin Farrell was amazing in the film, even hilarious at times. The on screen chemistry between him and Brendan Gleeson kind of reminded me of the Sam Jackson/John Travolta on screen chemistry from Pul Fiction. Gleeson is also great in the film. Fiennes is great as their villainous boss. The ending kind of reminded me of Carlito's Way. I still don't understand why the Golden Globes put this film under comedy. The film is not a comedy but has a lot of funny moments in the film. Farrell did deserve his Best Actor Golden Globe for the film (although to me, it is not a comedy). The film should have been nominated in a bunch of categories at this year's Oscars. Either way, I do recommend In Bruges.
36
Good Will Hunting (1997,  R)
37
The Natural (1984,  PG)
38
Big (1988,  PG)
39
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
40
Watchmen (2009,  R)
Watchmen
I was impressed and blown away by this film. I didn't like 300, but I ended up liking Watchmen. I never read the graphic novel before seeing the film, but I ended up getting sucked into this world on the screen. The film had a style like Matrix or Blade Runner. Patrick Wilson, Jackie Earle Haley, and Jeffrey Dean Morgan were fantastic in the film. What was weird was that some of the costumes kind of reminded me of other superheros. Such as, the niteowl reminded me of a Batman costume. Haley's costume reminded me a little of The Shadow's costume and a little of the Spirt's costume. Matthew Goode's costume reminded me of Chris O'Donnell's Robin outfit. Malin Akerman's costume reminded me of Carrie Ann Moss's costume in the Matrix, except here in yellow and black. To me, it was predictable who the killer was, and major family relation was also predictable to me. I think Snyder should have lessened the gore in the film. The ending, which I found out is different than the graphic novel, kind of reminded me in a weird way of the ending of the Dark Knight. Overall, the Watchmen was a very entertaining film.
41
Out of Sight (1998,  R)
42
Top Gun (1986,  PG)
43
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
44
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
45
Little Miss Sunshine (2006,  R)
46
North by Northwest (1959,  Unrated)
47
Singin' in the Rain (1952,  G)
48
Heat (1995,  R)
49
American Gangster (2007,  R)
50
Backdraft (1991,  R)
51
Equilibrium (2002,  R)
52
Total Recall (1990,  R)
53
RoboCop (1987,  R)
54
Boiler Room (2000,  R)
55
The Prestige (2006,  PG-13)
56
Splash (1984,  PG)
57
Fast Times At Ridgemont High (1982,  R)
58
21 Grams (2003,  R)
59
Streets of Fire (1984,  PG)
60
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
E.T. - The Extra-Terrestrial
Classic. I am still shocked to this day, that it didn't win best picture.
61
Field of Dreams (1989,  PG)
62
Carlito's Way (1993,  R)
63
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
64
Broadcast News (1987,  R)
65
Spaceballs (1987,  PG)
66
The Secret of My Success (1987,  PG-13)
67
Frequency (2000,  PG-13)
68
Pretty Woman (1990,  R)
Pretty Woman
Classic.
69
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
70
The Terminator (1984,  R)
71
Terminator Salvation (2009,  PG-13)
Terminator Salvation
This, so far, is one of my favorite films of Summer 2009. Better than Star Trek and Wolverine. It is also one of my favorite films so far of the year.

Congrads to McG for reviving and taking the Terminator franchise to the next level. The film does pay homage and connect with all 3 Terminator films. The film in a way reminded me of the 2 Matrix sequels as well as The Road Warrior.

Sam Wothington and Anton Yelchin steals this film from Christian Bale. Thank you James Cameron, for recommending Worthington to McG for the role of Marcus. His performance kind of reminded me of Mel Gibson's Mad Max role from The Road Warrior. Yelchin is much better here than in Star Trek. Yelchin really captures the essence of the character of Kyle Reese and what Michael Biehn originally brought to the role.

Bale is ok as John Connor. I have seen him play this type of role before in Reign of Fire. Here Connor is more in the background of the action as the story is more focused on Marcus and Kyle Reese than Connor.

The sound/sound effects for the film was amazing. The music score also was great.

I did like how they used the famous phrases "I'll Be Back" and "Come With Me If You Want To Live" in the film. I guess the next one will have "Hasta Lavista Baby". I did also like that they used the Guns N Roses song "You Could Be Mine" from Terminator 2 in this film.

Also it was great seeing Arnold's appearance in the film. Here the special effects to pull that off worked so well, as compared to the same type of effect with a famous X Men character in Wolverine (which basically didn't look good at all).

I do think that the ending that they chose for the film works well. It is much better than the proposed ending that was leaked out..

The Terminator is back!
72
Interview with the Vampire (1994,  R)
73
The Abyss (1989,  PG-13)
74
Legends of the Fall (1994,  R)
75
The Silence of the Lambs (1991,  R)
76
Minority Report (2002,  PG-13)
77
Tombstone (1993,  R)
78
The Fugitive (1993,  PG-13)
79
Iron Man (2008,  PG-13)
Iron Man
Great film. The cast was great all lead by Downey. The screen chemistry between Paltrow and Downey was perfect. Definitely check it out.
80
Sherlock Holmes (2009,  PG-13)
Sherlock Holmes
Another home run for Robert Downey Jr. He shines in the role of Holmes. I like his take on the character. I could have also seen Johnny Depp or the late Heath Ledger doing a similar take to the character. Jude Law is fantastic as Watson. Law and Downey have great on screen chemistry. A new great dynamic duo. Mark Strong is fabulous as the villain Lord Blackwood.

Storywise, I felt that Young Sherlock Holmes has a much stronger story than this film. That film told an original story of the origins of Holmes and Watson and how they met and their first adventure. Produced by Steven Spielberg and directed by Barry Levinson, they gave a sense of wonder and awe to the world of Holmes that sucks in the audience. Ritchie doesn't do that here. Instead Ritchie does get the audience involved into Holmes's world, as a dirtier, grittier, and darker world he lives in. The film is fast paced, entertaining, and action packed.

The only negatives: 1) Rachel McAdams, I felt was miscast as the female lead. She didn't have a good on screen chemistry with Downey. I think Sienna Miller would have done a better job in that role. 2) It would have been nice had the rumor buzz back in August didn't spoil that a major character in the Holmes world would make an appearance in this film.

Still, I liked the film. I look forward to the sequel, even if they cast Brad Pitt in it as the villain.
81
In the Line of Fire (1993,  R)
82
Redbelt (2008,  R)
Redbelt
Really great film. Definitely the best film that David Mamet directed. Chiwetel Ejiofor gives an amazing performance in the film. Emily Mortimer was great too. I thought the casting of Tim Allen was a weird choice, however, he did really good in a role that I could see Bruce Willis playing. Well acted. I definitely recommend this film.
83
The Transformers - The Movie (1986,  PG)
84
Mary Poppins (1964,  G)
85
Toy Story (1995,  G)
86
Toy Story 2 (1999,  G)
87
Disney's Aladdin (1992,  G)
88
Shrek (2001,  PG)
89
Shrek 2 (2004,  PG)
90
Running Scared (1986,  R)
91
Rear Window (1954,  PG)
92
A Fish Called Wanda (1988,  R)
93
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
94
Die Another Day (2002,  PG-13)
95
Octopussy (1983,  PG)
96
Goldfinger (1964,  PG)
97
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
98
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
99
A Perfect World (1993,  PG-13)
100
Mr. Holland's Opus (1995,  PG)
101
Music of the Heart (1999,  PG)
102
The Untouchables (1987,  R)
103
No Way Out (1987,  R)
104
The Birdcage (1996,  R)
105
Risky Business (1983,  R)
106
Footloose (1984,  PG)
107
To Live and Die in L.A. (1985,  R)
108
A Few Good Men (1992,  R)
109
The Incredibles (2004,  PG)
110
Bolt (2008,  PG)
Bolt
Good animated film, which is fun for the entire family. Definitely see the film in 3D. I was surprised that Inside the Actor's Studio's host James Lipton did a voice role as well as former wrestler Randy "Macho Man" Savage". The film sort of reminded me of The Truman Show, but animated.
111
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
112
(500) Days of Summer (2009,  PG-13)
(500) Days of Summer
This is now, my new number 1 favorite film of the summer and one of my favorites of the year. It is like the film "The Break Up" meets "Eternal Sunshine of the Spotless Mind". It is very original in terms of the style of this film. Gordon Levitt and Deschanel both shine in this film. Also they have a great supporting cast behing them. Geoffrey Arend reminded me of Curtis Armstrong in Risky Business and Matthew Gray Gubler reminded me of Eric Christian Olsen. Mika Kelly is also great in her one scene. The film has a great soundtrack. I loved the sequence where the song "You Make My Dreams Come True" is played in the film. I also thought the spoofing of the French New Wave films, in this film was hilarious. I thought the animation that was done in the film was great. I definitely recommend this film.
113
The Princess Bride (1987,  PG)
114
Fight Club (1999,  R)
115
Witness (1985,  R)
116
Tropic Thunder (2008,  R)
117
Three Amigos! (1986,  PG)
118
Bowfinger (1999,  PG-13)
119
Rocky III (1982,  PG)
120
Air Force One (1997,  R)
121
The Hunt for Red October (1990,  PG)
122
Once Upon a Time in Mexico (2003,  R)
123
The Cider House Rules (1999,  PG-13)
124
The Jazz Singer (1980,  PG)
125
Cliffhanger (1993,  R)
126
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
127
Collateral (2004,  R)
128
Identity (2003,  R)
129
Tootsie (1982,  PG)
130
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
131
The Hurricane (1999,  R)
132
Ray (2004,  PG-13)
133
Searching for Bobby Fischer (1993,  PG)
134
Black Rain (1989,  R)
135
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
136
The Pianist (2002,  R)
137
Spider-Man (2002,  PG-13)
138
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
139
Akeelah and the Bee (2006,  PG)
140
Love Actually (2003,  R)
Love Actually
Really good Christmas movie and good date movie.
141
Bad Santa (2003,  R)
142
Kate & Leopold (2001,  PG-13)
143
An Officer and a Gentleman (1982,  R)
144
Almost Famous (2000,  R)
145
Jerry Maguire (1996,  R)
146
Pleasantville (1998,  PG-13)
147
Walk the Line (2005,  PG-13)
148
Grease (1978,  PG)
149
Annie (1982,  G)
150
Innerspace (1987,  PG)
151
Blow Out (1981,  R)
152
Bachelor Party (1984,  R)
153
The Hangover (2009,  R)
The Hangover
Hilarious film. Bradley Cooper, Ed Helms, Zach Galifianakis, and Justin Bartha shine in this film and have great on screen chemistry. This is definitely "Bachelor Party" for a new generation. What I really liked about the film, was the twist concept. That is, usually the films about Bachelor Parties, show the actual party. The twist here, is that they don't show the audience the party. They leave it to the characters to discover what happened at the party. This is definitely a film, that is perfect to see with a group of friends at the movie theater.
154
Pay It Forward (2000,  PG-13)
155
The Fisher King (1991,  R)
156
Playing by Heart (1998,  R)
157
Grace Is Gone (2007,  PG-13)
Grace Is Gone
This is one of John Cusack's best performance that he has done so far. He should have gotten an Oscar nomination for the film. I don't know why the studio didn't push for him to get the nomination. The 2 actresses that play his daughters in the film, also shine in the film. I was really surprised that Clint Eastwood did the music score for the film. I definitely recommend the film. This is Cusack at his best.
158
Crash (2004,  R)
159
Defending Your Life (1991,  PG)
160
Nothing in Common (1986,  PG)
161
The World According to Garp (1982,  R)
162
Parenthood (1989,  PG-13)
163
Memories of Me (1988,  PG-13)
164
Living in Oblivion (1995,  R)
165
11:14 (2003,  R)
166
Before the Devil Knows You're Dead (2007,  R)
167
Working Girl (1988,  R)
168
Moonstruck (1987,  PG)
169
The Illusionist (2006,  PG-13)
170
Midnight Run (1988,  R)
171
Honeymoon in Vegas (1992,  PG-13)
172
Scent of a Woman (1992,  R)
173
WarGames (War Games) (1983,  PG)
174
School Ties (1992,  PG-13)
175
Who Framed Roger Rabbit (1988,  PG)
176
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
177
Nine to Five (9 to 5) (1980,  PG)
178
Cape Fear (1991,  R)
179
A Midnight Clear (1992,  R)
180
The Big Lebowski (1998,  R)
181
Gattaca (1997,  PG-13)
182
Somewhere in Time (1980,  PG)
183
Always (1989,  PG)
184
Private Parts (1997,  R)
185
The Boy Who Could Fly (1986,  PG)
186
Stand by Me (1986,  R)
187
Rudy (1993,  PG)
188
The Goonies (1985,  PG)
189
Explorers (1985,  PG)
190
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
191
Grand Canyon (1991,  R)
192
The Karate Kid (1984,  PG)
193
Better Off Dead (1985,  PG)
194
National Lampoon's Vacation (1983,  R)
195
1408 (2007,  PG-13)
196
Mr. Brooks (2007,  R)
197
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
198
The Terminal (2004,  PG-13)
199
You've Got Mail (1998,  PG)
200
My Blue Heaven (1990,  PG-13)
201
French Kiss (1995,  PG-13)
202
Girl, Interrupted (1999,  R)
203
Cop Land (1997,  R)
204
Sneakers (1992,  PG-13)
205
I Am Legend (2007,  PG-13)
206
Enemy of the State (1998,  R)
207
Eagle Eye (2008,  PG-13)
Eagle Eye
Good and exciting film. It did feel like Enemy of the State meets WarGames or I Robot. I was surprised by who ended up living and who gets killed. Billy Bob Thornton was ok in a role that would have gone to Tommie Lee Jones. Also I was surprised that Juliane Moore was the voice on the phone. The first 20 minutes felt a bit slow but it picks up right after that.
Overall it is a good film to see in theaters.
208
I, Robot (2004,  PG-13)
I, Robot
Great scifi film.
209
Hitch (2005,  PG-13)
210
Funny People (2009,  R)
Funny People
This is Judd Apatow's best film that he has made so far, in my opinion. Adam Sandler gives one of his best performances on screen. He plays a character that is not a nice guy, but he makes the audience sympathize and care for him. That was kind of like what John Travolta did in Saturday Night Fever and Mickey Rourke just did in The Wrestler, of making a character who is not a nice guy and making the audience sympathize and care for him. Rogen is good in this film. I think this is also one of his best performances so far. Rogen and Sandler have great on screen chemistry. Jonah Hill and Jason Schwartzman does great supporting work in the film, as does Leslie Mann. The cameos by all the celebs are hilarious, especially the Eminem and Ray Romano confrontation. The ending kind of reminded me of the ending of Cameron Crowe's Almost Famous. I definitely recommend Funny People.
211
Big Daddy (1999,  PG-13)
212
Transformers (2007,  PG-13)
Transformers
I loved the tv show and animated film and was really impressed with what Michael Bay did in the film. I wasn't thrilled with the changes to Megatron's character and the parents were very annoying.
213
X-Men (2000,  PG-13)
214
X2 (2003,  PG-13)
215
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
216
Mo' Money (1992,  R)
217
Stealing Home (1988,  PG-13)
218
Bull Durham (1988,  R)
219
The Taking of Pelham 1 2 3 (2009,  R)
The Taking of Pelham 1 2 3
Washington vs Travolta. This film is an exciting thrill ride. Both Washington and Travolta shine in this film. I think this is one of Travolta's best as a villain. I liked the clock/timer that is used in the film, giving it a 24 type feel to the film and added suspense to the film. Turturro, Gandolfini, and Guzman give solid supporting performances. The finale reminded me of the finale in the film Falling Down, starring Michael Douglas and Robert DuVall. I am not sure if the film is better than the original, but it is definitely worth seeing.
220
Inside Man (2006,  R)
221
The Family Man (2000,  PG-13)
222
Adaptation (2002,  R)
223
School of Rock (2003,  PG-13)
School of Rock
Next to High Fidelity, this is one of Jack Black's best performance.
224
Hairspray (2007,  PG)
225
Back to School (1986,  PG-13)
226
Up (2009,  PG)
Up
Pixar hits another home run with Up. I definitely recommend that people should see the 3D version than the 2D. The music score is also very good. I have a strong feeling that the film is gonna win the Oscar for best animated film. There were some scenes that reminded me of another Pixar film, The Incredibles, especially the Movie tone news segment and some scenes in the jungle. I really liked the montage in the beginning of the feel between him and his wife. It was really well done and moving.
227
WALL-E (2008,  G)
228
Monsters, Inc. (2001,  G)
229
Enchanted (2007,  PG)
230
Chocolat (2000,  PG-13)
231
About a Boy (2002,  PG-13)
About a Boy
One of Hugh Grant's best performances. Both him and the kid were amazing in it.
232
Galaxy Quest (1999,  PG)
233
Biloxi Blues (1988,  PG-13)
234
An Unfinished Life (2005,  PG-13)
235
Unforgiven (1992,  R)
236
3:10 to Yuma (2007,  R)
237
Young Guns (1988,  R)
238
Crimson Tide (1995,  R)
239
Red Dragon (2002,  R)
240
A League of Their Own (1992,  PG)
241
Transporter 2 (2005,  PG-13)
242
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
243
Gran Torino (2009,  R)
Gran Torino
Really good film. Clint Eastwood gives a really good performance in the film. I hope he gets an Oscar nomination for it. I also thought that
Bee Vang and Ahney Her did good supporting work in the film. They had good on screen chemistry with Clint. Great screenplay. If this is Eastwood's last on screen appearance in a movie, than he definitely goes out with a big bang with Gran Torino.
244
Rocky Balboa (2006,  PG)
245
Cellular (2004,  PG-13)
246
The Lookout (2007,  R)
247
He Was A Quiet Man (2007,  Unrated)
He Was A Quiet Man
This film really surprised me. It has been a long time since I have seen Christian Slater in a great film role. Slater does an amazing job in this film. Elisha Cuthbert also does solid work and William H. Macy also provides solid supporting work in the film. I did predict the big twist of the film, early on, but that didn't stop me from enjoying the film. It kind of reminded me of Fight Club and American Psycho. I was surprised to see John Gulager, who was the 3rd season winner of Project Greenlight, in an acting role in this film. I definitely recommend this film.
248
Vantage Point (2008,  PG-13)
249
Awake (2007,  R)
Awake
This film took me by surprise. I wasn't sure what to expect from watching the trailer, but the film blew me away. It is scary to think that this could happen, when the anesthetic doesn't work while surgery and you are still awake and can't do anything. I was surprised by the short running time for the film, an hour and eighteen minutes. The acting was really good, especially Hayden Christensen, Jessica Alba, Terrence Howard, and Lena Olin. Hayden should stay away from scifi films like Jumper and Star Wars and stick to dramas like this, Shattered Glass, and Factory Girl. The only negative was that the film opens and ends with a voice over from Terrance Howard and that was a mistake, the voice over should have been Hayden's, not Terrance. I definitely recommend this film.
250
Body of Lies (2008,  R)
Body of Lies
I liked it. The acting was really good. DiCaprio was better here than in Blood Diamond. Crowe was only in it for 20 to 30 minutes of the film (like 10 scenes). This was DiCaprio's film. It reminded me of Spy Games (Brad Pitt, Robert Redford film) meets the Departed meets the Recruit (Al Pacino, Colin Farrell film). Mark Strong, I think that is his name, he is also in RocknRolla, stole the film. He looks like a young Armand Assante.
251
Three Men and a Baby (3 Men and a Baby) (1987,  PG)
252
Romancing the Stone (1984,  PG)
253
The Negotiator (1998,  R)
254
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
255
Sleepy Hollow (1999,  R)
256
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
257
You Don't Mess with the Zohan (2008,  PG-13)
You Don't Mess with the Zohan
Hilarious. Have worked with Adam in Anger Management, I personally like anything he does. Funny silly comedy.
258
Nacho Libre (2006,  PG)
259
Dog Day Afternoon (1975,  R)
260
Starman (1984,  PG-13)
261
Bobby (2006,  R)
262
Battle in Seattle (2008,  R)
Battle in Seattle
I was very impressed with Stuart Townsend's directing for this film. The film had a style and look similar to films like Syriana and 21 Grams. Great performances by this ensemble. It was shot and edited well. I definitely recommend this powerful film.
263
Knockaround Guys (2002,  R)
264
Short Circuit (1986,  PG)
265
The Contender (2000,  R)
266
The American President (1995,  PG-13)
267
Point Break (1991,  R)
268
Fletch (1985,  PG)
269
Major League (1989,  R)
270
The Replacements (2000,  PG-13)
271
Accepted (2006,  PG-13)
272
That Thing You Do! (1996,  PG)
273
Groundhog Day (1993,  PG)
274
Crazy People (1990,  R)
275
Swing Vote (2008,  PG-13)
276
Oliver & Company (1988,  G)
277
Mulan (1998,  G)
278
Madagascar (2005,  PG)
279
Kung Fu Panda (2008,  PG)
280
Over the Hedge (2006,  PG)
281
Robots (2005,  PG)
282
Anastasia (1997,  G)
283
Lilo & Stitch (2002,  PG)
284
The Iron Giant (1999,  PG)
285
Ice Age (2002,  PG)
286
Overboard (1987,  PG)
287
Mr. Mom (1983,  PG)
288
Donnie Brasco (1997,  R)
289
L.A. Confidential (1997,  R)
290
Road to Perdition (2002,  R)
291
Hollywoodland (2006,  R)
292
The Shawshank Redemption (1994,  R)
293
Wall Street (1987,  R)
294
Quiz Show (1994,  PG-13)
295
Con Air (1997,  R)
296
The Rock (1996,  R)
297
Die Hard (1988,  R)
298
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
299
Lethal Weapon 2 (1989,  R)
300
Maverick (1994,  PG)
301
The Player (1992,  R)
302
Matchstick Men (2003,  PG-13)
303
21 (2008,  PG-13)
304
Rounders (1998,  R)
305
The Rainmaker (1997,  PG-13)
306
All of Me (1984,  PG)
307
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
Best of the Harry Potter films.
308
Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009,  PG)
Harry Potter and the Half-Blood Prince
To me this is my 2nd favorite Potter film so far, Goblet of Fire being my favorite. I never read any of the books, but have friends that did read them and told me about each one. Even though, I knew what to expect in this one, I found it very entertaining. All 3 leads shine in the film. I liked how they handled both romantic triangles in the film. I also thought that Jim Broadbent, Alan Rickman, and Tom Felton did good supporting work in the film. Some moments did remind me of Goblet of Fire. I do understand why and what changes were made from the book to the film. I am looking forward to the next film, which will be split into 2 films.
309
Two Weeks Notice (2002,  PG-13)
310
The Proposal (2009,  PG-13)
The Proposal
The film reminded me of a combo of films such as: Green Card, Overboard, The Devil Wears Prada, Two Weeks Notice, and While You Were Sleeping. The finale of the film reminded me of both While You Were Sleeping and Two Weeks Notice combined. Despite the film being predictable and formulaic, it was very entertaining and enjoyable. Reynolds and Bullock shine in the film and have great on screen chemistry. Betty White steals every scene that she is in. Also, Oscar Nunez steals every scene that he is in, as the character, Ramone. I hope the next romantic comedy that Sandra Bullock does, she won't copy any of her old films, like she did her. Overall, I definitely recommend to check out the Proposal.
311
American Dreamz (2006,  PG-13)
312
First Knight (1995,  PG-13)
313
Primal Fear (1996,  R)
314
Kindergarten Cop (1990,  PG-13)
315
The Game Plan (2007,  PG)
316
The Pacifier (2005,  PG)
317
Suicide Kings (1997,  R)
318
The Air I Breathe (2008,  R)
The Air I Breathe
Good film. Great performances by this ensemble cast. The film kind of reminded me of Pulp Fiction. It doesn't have a traditional 3 act structure. It feels like 4 short films in one whole film. The only negative was to me the outcome for each of the 4 parts to me was predictable. Other than that, the film is very entertaining and worth checking out.
319
Remember the Titans (2000,  PG)
320
Invictus (2009,  PG-13)
Invictus
I would give the Best Picture Oscar to this film. One of the best films that I have seen this yeah. Congrads to Clint Eastwood on delivering another great film. The film has a Rocky and Hoosiers feel to it. It will definitely have you cheering in your seat. Morgan Freeman is amazing as Mandela. He definitely deserves a Best Actor nomination. Clint Eastwood should get a Best Director Oscar for the film. Matt Damon was ok in the role.
321
Eight Men Out (1988,  PG)
322
The Emperor's Club (2002,  PG-13)
323
Hamlet 2 (2008,  R)
Hamlet 2
Hilarious film. Great script. Steve Coogan is great and funny in the lead role. The narration was funny too. The clips in the beginning showing Coogan's character acting career, were hilarious. It was great seeing Elisabeth Shue on screen again, in a role spoofing herself. All the songs in the play were funny and very catchy. I felt like singing along to the songs in the play. I definitely recommend Hamlet 2.
324
Dave (1993,  PG-13)
325
Runaway Jury (2003,  PG-13)
326
Good Morning, Vietnam (1987,  R)
327
Coming to America (1988,  R)
328
Mr. Saturday Night (1992,  R)
329
City Slickers (1991,  PG-13)
330
About Schmidt (2002,  R)
331
Awakenings (1990,  PG-13)
332
Oscar (1991,  PG)
333
Zodiac (2007,  R)
334
Casanova (2005,  R)
335
John Q (2002,  PG-13)
336
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
337
Casualties of War (1989,  R)
338
The Patriot (2000,  R)
339
Real Genius (1985,  PG)
340
Johnny Handsome (1989,  R)
341
Thunderheart (1992,  R)
342
The Salton Sea (2002,  R)
343
The Last Samurai (2003,  R)
344
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
345
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
Depp steals the film. He should have won the oscar for best actor.
346
Face/Off (1997,  R)
347
Jurassic Park (1993,  PG-13)
348
Independence Day (1996,  PG-13)
349
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
350
Terminator 3 - Rise of the Machines (2003,  R)
351
G.I. Joe: Rise of Cobra (2009,  PG-13)
G.I. Joe: Rise of Cobra
From all the behind the scenes negative buzz that I was hearing for the film, I was expecting not to like the film. However, I was pleasantly surprised. The film I thought was better than Transformers 2, but the first Transformers film was much better. This film needed another rewrite of the script to make it a tighter film. The film reminded me of the films, S.W.A.T. and the first X Men film.

The changes made in adapting the animated tv show to the big screen, really didn't bother me, for the film.

I did like the Duke/Baroness backstory. I thought the Ripcord/Scarlett relationship in the film was ok, even though in the series, Scarlett is with Duke.

I thought the Duke vs Cobra Commander rivalry. should have been given more screen time in this film. Meaning there should have been a build up from them starting as friends in the beginning of the film to enemies by the end, would have been the correct way to go. It should have been similar to Colin Farrell vs Jeremy Renner rivalry in S.W.A.T. Joseph Gordon Levitt is a great actor. He would be great as a Batman villain. The filmmaker should have given him more screen time.

Dennis Quaid is perfectly cast as Hawk. However, he is given less to do in this film. They should have had him very active with the team, like Sam Jackson in S.W.A.T.

Channing Tatum was ok as Duke, but I believe that Ryan Reynolds, Ryan Gosling, Paul Walker, or even Brendan Fraser could have done a better job in the role.

Sienna Miller is fantastic as Baroness.

Ray Park is amazing as Snake Eyes. His fight scenes in the film against Storm Shadow are very exciting and thrilling. I love that they keep that he is silent in this film, just like the series.

I hope in the sequel they will bring in the characters of Flynt, Lady Jayne, Shipwrecked, the Cobra Twins.

I read that the producers and Hasbro wanted to cross over characters from Transformers with G.I. Joe. While that might work for D.C. and Marvel characters, I believe that Hasbro should keep both franchises separate and not mix them in future films.
352
X-Men Origins - Wolverine (2009,  PG-13)
X-Men Origins - Wolverine
I had a mixed to negative reaction watching the film. I was expecting much better, especially since the trailers for the film are really good. I understand why the comic book fans are angry and I kind of agree with them. Just like Sam Raimi did some tinkering with the Spiderman storyline to the big screen, the screenwriter did some tinkering with the Wolverine and X Men storyline from the comic to the big screen and that is what is upsetting a lot of the comic book fans. Gambit shouldn't have been in this film. He should have been in the originally trilogy. Cyclopse also shouldn't have been in this film either. The characters of focus should have been Wolverine, Sabertooth, Silverfox, Striker, and Prof. Xavier. But instead they bring in characters that don't need to be there. There is also a cameo appearance by a famous X Men character at the end of the film, which feels out of place for one reason, the special effects to make the actor look younger was terrible. You could tell that it was a bad special effect. It might work in some films, like Benjamin Buttons, but the special effect doesn't work in all films to age an actor younger or older via computer.

I think the screenwriter had a good idea, and I think the studio intervened and forced the screenwriter to make additions and changes that weren't really in Wolverine's origins. I thought all 3 X Men films were better than this film. I don't think Gavin Hood was the right director for the film. I think Bryan Singer, who did the first 2 films should have directed this one,cause he has a stronger feel for the characters in the X Men world. I also thought they should have shown Striker's motivations, meaning showing his problems at home with his son, and that he brought him to Xavier to help him and Xavier couldn't help his son. It was mentioned briefly here, and in X Men 2, but I think it needed to be shown here.

Also I felt that just like the other X Men films, the film should have opened with Patrick Stewart's famous voice over about mutation and the cerebro door opening. I know that this is a spin off. However, if they use X Men in the tittle, which they did, they should have used that opening, to have a sense of continuity, considering that this film comes before the first X Men film, chronologywise.

On the positive, Hugh Jackman is great in the film and this really is his character. I can't see any one else playing the part. Schreiber was ok. Taylor Kitsch was fantastic as Gambit. Like I said before, Gambit should have been in the other X Men films. Reynolds was great in the film, but my complaint with him was that he was only in the film for like 3 or 5 minutes. I would have liked to see more of him in the film and more of his transition to Deadpool, which really wasn't explained. Reynolds reminded me of his character in Blade Trinity, the smart mouth action guy. The film has some great action sequences and is overall entertaining.

For the next spin off (Magneto, First Class, Shadowcat, etc.) or the next sequel, I just hope that they get the story more focused and get a good director with a feel for the characters and the X Men universe.
353
The Cell (2000,  R)
354
Hellboy (2004,  PG-13)
355
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) (2008,  PG-13)
356
Under Siege (1992,  R)
357
Timecop (1994,  R)
358
Serenity (2005,  PG-13)
359
Blade - Trinity (2004,  R)
360
La Bamba (1987,  PG-13)
361
In Good Company (2004,  PG-13)
362
Man About Town (2006,  R)
363
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
364
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
365
Death at a Funeral (2007,  R)
366
The Amateurs (The Moguls) (Dirty Movie) (2005,  R)
The Amateurs (The Moguls) (Dirty Movie)
Hilarious film. Great ensemble cast. If you have ever tried making any film, then you will definitely relate to all the production problems that they go through in making their own film.
367
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
368
Legally Blonde (2001,  PG-13)
369
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
370
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
371
Jersey Girl (2004,  PG-13)
372
The Girl Next Door (2004,  R)
373
Revenge of the Nerds (1984,  R)
374
American Pie (1999,  R)
American Pie
Best of the American Pie films. It started them all.
375
Road Trip (2000,  R)
376
Election (1999,  R)
377
The Nutty Professor (1996,  PG-13)
378
Space Cowboys (2000,  PG-13)
379
Ride with the Devil (1999,  R)
380
Geronimo - An American Legend (1993,  PG-13)
381
The Mask of Zorro (1998,  PG-13)
382
The Legend of Zorro (2005,  PG)
383
Ghost (1990,  R)
384
Less Than Zero (1987,  R)
385
Sea of Love (1989,  R)
386
Shoot to Kill (Deadly Pursuit) (1988,  R)
387
Julie & Julia (2009,  PG-13)
Julie & Julia
Really good film. The performances by Streep, Adams, Lynch, and Tucci are worth seeing this film. The cinematography is really good. The food also look great in the film. The only negative was that it was a little long but that really didn't bother me. I did recognize some locations where they shot some scenes at, including Strand Books.
388
Waitress (2007,  PG-13)
389
Planes, Trains and Automobiles (1987,  R)
390
Spanglish (2004,  PG-13)
391
Then She Found Me (2007,  R)
Then She Found Me
I was really surprised by this film. I wasn't sure from the trailer if I was gonna like this film, but I was pleasantly surprised when I watched the film. Helen Hunt does a great job in her directorial debut. She also does a good job actingwise. Colin Firth is also great as her love interest. They have great on screen chemistry together. Better Midler steals every scene that she is in. The only weak spot with the film was Matthew Broderick. I thought he was miscast as the ex husband. I think he was much better with Helen Hunt in the film, Project X. I definitely recommend this film.
392
Liberty Heights (1999,  R)
393
A Walk on the Moon (1999,  R)
394
The Squid and the Whale (2005,  R)
395
Memphis Belle (1990,  PG-13)
396
Return to Paradise (1998,  R)
397
First Snow (2007,  R)
First Snow
An amazing performance by Guy Pearce makes this independent psychological drama/thriller worth seeing. Pearce gives one of his best performances since Memento. He plays a salesman who is told by a psychic that something bad is gonna happen to him soon. He has to try to figure out what will happen to him and try to prevent him. J.K. Simmons of Spiderman films is also great as the psychic and Piper Perabo is also good as Pearce's girlfriend. Great screenplay. I definitely recommend this film.
398
Ulee's Gold (1997,  R)
399
Frozen River (2008,  R)
Frozen River
Amazing film. Melissa Leo gives an amazing performances. All the performances in the film are good. I was happy that Leo won best actress for this at the Independent Spirit Awards last year and was nominated in the best actress category last year at the oscars. I definitely recommend this film.
400
I Am David (2004,  PG)
401
Thirteen Days (2000,  PG-13)
402
Charlie Bartlett (2007,  R)
Charlie Bartlett
Anton Yelchin gives a star making performance in this delightful film. He has been on a role with Star Trek and Terminator Salvation. Kat Dennings, Hope Davis, and Robert Downey Jr. provide solid supporting work in the film. Yelchin has good on screen chemistry with Dennings. The film kind of reminded me of films like Pump Up the Volume, Rushmore, and Igby Goes Down. I definitely recommend this film.
403
Pump up the Volume (1990,  R)
404
Doc Hollywood (1991,  PG-13)
405
Box of Moonlight (1997,  R)
406
Seems Like Old Times (1980,  PG)
407
Blind Date (1987,  PG-13)
408
The Count of Monte Cristo (2002,  PG-13)
409
Krull (1983,  PG)
410
Starship Troopers (1997,  R)
411
The NeverEnding Story (1984,  PG)
412
TRON (1982,  PG)
413
Flash Gordon (1980,  PG)
414
The Last Starfighter (1984,  PG)
415
The Hidden (1987,  R)
416
The Last Dragon (1985,  PG-13)
417
Stardust (2007,  PG-13)
418
Memoirs of an Invisible Man (1992,  PG-13)
419
Patch Adams (1998,  PG-13)
420
Gross Anatomy (1989,  PG-13)
421
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
422
Night at the Museum (2006,  PG)
423
Night at the Museum 2: Battle of the Smithsonian (2009,  PG)
Night at the Museum 2: Battle of the Smithsonian
Overall, I found the film to be very entertaining. Amy Adams does shine in this film, like she did in Enchanted. Hank Azaria, Jonah Hill, and Bill Hader were hilarious in the film. There are some really good one liners in the film. I loved the Darth Vader Oscar the Grouch cameo and the line about Archie Bunker's chair. I also liked that this time around they had Stiller go through paintings in the film. The film in a weird way, had a "Die Hard" type of feel to it. However, I thought the first film was much better storywise. The heart of the first film was Stiller character trying to reconnect with his son. This film lacks that. Instead is focused on Stiller's character dealing with recent success and whether he made the right decision of leaving his job as a night guard. I went in seeing the film, with high expectations, however, I felt a little disappointed, cause the trailer revealed too much. That was a major mistake by the studio. Overall, the film is funny, but not as good as the first film.
424
Vice Versa (1988,  PG)
425
Only the Lonely (1991,  PG-13)
426
Betsy's Wedding (1990,  R)
427
Benny & Joon (1993,  PG)
428
Where the Heart Is (2000,  PG-13)
429
The Informant! (2009,  R)
The Informant!
Matt Damon is what makes this film worth seeing. The film reminded me of About Schmidt from the style of the film, to the music, and the voice over narration by the lead characters in each film. On the positive, the performances are very good. I can see Damon getting a Golden Globe nommination or a possible win for Best Actor comedy, depending on his competition. Scott Bakula is great in his supporting role. It was also great seeing Back to the Future's Thomas F. Wilson in the film too. The only negative is that the pacing was off. However, Damon's performance keeps the film intact. I definitely recommend the film.
430
Dummy (2003,  R)
431
Phenomenon (1996,  PG)
432
Marvin's Room (1996,  PG-13)
433
Transamerica (2005,  R)
434
Glengarry Glen Ross (1992,  R)
435
The People Vs. Larry Flynt (1997,  R)
436
Born on the Fourth of July (1989,  R)
437
Courage Under Fire (1996,  R)
438
The Hunting Party (2007,  R)
The Hunting Party
Amazing film. The performances are top notch by Gere, Howard, and Eisenberg. The film is thrilling, exciting, and shocking at times. I definitely recommend the film.
439
The Hurt Locker (2009,  R)
The Hurt Locker
This is Kathryn Bigelow's best film that she has directed so far. The film kind of reminded me of Black Hawk Down. She was very smart in not casting stars in the 3 main lead roles. The performances by Jeremy Renner, Anthony Mackie and Brian Geraghy are top notch and even Oscar worthy. Guy Pearce and Ralph Fiennes are very good in the few scenes that they are in. Bigelow makes the audience feel the tension of what it is like to be on the army bomb squad on a mission. This could win some Oscars. I definitely recommend the film.
440
In the Valley of Elah (2007,  R)
In the Valley of Elah
Really good film. Tommy Lee Jones gives a knock out performance as a father in search of his missing son. I totally understand why he was nominated last year for the best actor oscar for this film. He deserved being nominated. Susan Sarandon is also good in the film, playing Jones's wife. Well acted, by this ensemble cast. The film kind of reminded me of Courage Under Fire starring Denzel Washington. The only negative is that I thought Charlize Theron was miscast as the detective trying to help him. I think Ashley Judd would have done better in Charlize's role. Definitely worth seeing, especially cause of Tommy Lee's performance.
441
Lions for Lambs (2007,  R)
Lions for Lambs
A really great film. This film should have done better at the box office. Also, it should have been nominated for Oscars. Robert Redford does a super job directing this film. I was surprised by the short running time of 1 hour and 30 minutes. I would have loved more, even 30 more minutes to it. The editing of the film is dead on solid and exciting at times. The performances are all top notch including Redford, Cruise, Streep, Pena, and Luke. I definitely recommend this film.
442
Men of Honor (2000,  R)
443
Enemy at the Gates (2001,  R)
444
Jackie Brown (1997,  R)
445
Inglourious Basterds (2009,  R)
Inglourious Basterds
When the film opens with Once Upon A Time, you got to expect that all that you see in the film is fiction and not based on historical fact. Pulp Fiction will always be my favorite Tarantino film. This one was definitely much better than Death Proof and Kill Bill Volume One. It is a good as Jackie Brown and Kill Bill Volume 2. I like that Tarantino does a 5 chapter structure for this film, like he did in Kill Bill. Christoph Waltz steals the film as the main villain. I can see him getting nominated for the Academy Award for best supporting actor, with a possibility of winning it.

Of the men in the Basterds squad, only Til Schweiger stood out to me. He kind of reminded me of Vinnie Jones in this role. Melanie Laurent is very good as Shoshana in this film.

Mike Myers looked like he came from the Austin Powers set, with his make up and accent. For his one scene, I found him distracting and waiting for him to say, yah baby! Perhaps, Tarantino shouldn't have casted him in that small role.

I did like that Tarantino used the Mexican stand off in this film, one of his trademarks. Also the music in the film is really good.

I was expecting a different finale in regards to the fate of Waltz character. Overall, the film is worth checking out.
446
Presumed Innocent (1990,  R)
447
Night Falls on Manhattan (1997,  R)
448
Suspect (1987,  R)
449
Shattered Glass (2003,  PG-13)
450
Confidence (2003,  R)
451
13 Conversations About One Thing (2001,  R)
452
Dead Again (1991,  R)
453
The Gift (2000,  R)
454
The Jacket (2005,  R)
455
Frailty (2002,  R)
456
Joy Ride (Road Kill) (2001,  R)
457
Find Me Guilty (2006,  R)
458
Sleepwalking (2008,  R)
Sleepwalking
Very good film. Annasophia Robb, Nick Stahl, and Charlize Theron are terrific in the film. I definitely recommend this film.
459
Numb (2007,  R)
Numb
This film really took me by surprise. It kind of reminded me of Garden State. Matthew Perry, in my opinion, gives one of his best performances so far, in this film. Perry and Lynn Collins have great on screen chemistry. Collins, I thought was much better here than in Wolverine. Great supporting work from Kevin Pollak and Mary Steenburgen.
460
Adrift in Manhattan (2007,  R)