My Favorite Movies


  1. CupcakeChild
  2. Scarlett

Here are just a few of my Favorite movies.

  CupcakeChild's Rating My Rating
1
Juno (2007,  PG-13)
Juno 4.5 Stars
Great Movie i loved it!!! I felt a bit sorry on the adoptive father to be because i mean one room for all your stuff isnt much! I thought the end of the movie was great because the Mum and Juno got what they wanted. Plus the Goth Girl was so Funny hehe! I think they could of picked a better actor to play the Boyfriend though because he isnt that great an actor. But over all i loved this movie!..xx
Click to Rate
2
Mean Girls (2004,  PG-13)
Mean Girls 5.0 Stars
The best film i have ever seen.
Click to Rate
3
A Cinderella Story (2004,  PG)
A Cinderella Story 5.0 Stars
Love this film the ending is so good i wish i was Hilary Duff.
Click to Rate
4
House of Wax (2005) (2005,  R)
House of Wax (2005) 5.0 Stars
CMM is such a hottie plus a great movie!
Click to Rate
5
Freaky Friday (2003,  PG)
Freaky Friday 5.0 Stars
Great Movie.
Click to Rate
6
Legally Blonde (2001,  PG-13)
Legally Blonde 5.0 Stars
This is the best film ever i would love to be Elle Woods with all the pink clothes. I think Reese Witherspoon was the best person to play this part.
Click to Rate
7
High School Musical 2 (2007,  Unrated)
Click to Rate
8
Just My Luck (2006,  PG-13)
Just My Luck 4.0 Stars
Cool film i really enjoyed it.
Click to Rate
9
American Pie (1999,  R)
Click to Rate
10
Child's Play (1988,  R)
Click to Rate
11
New York Minute (2004,  PG)
New York Minute 5.0 Stars
This is the best film Mary-Kate and Ashley have appeared in. The punky twin reminds me of my mum.
Click to Rate
12
Bratz: The Movie (2007) (2007,  PG)
Bratz: The Movie (2007) 5.0 Stars
Great film i thought this film would be for little girls but it is actually for teens and i really enjoyed it.
Click to Rate
13
Keeping Mum (2005,  R)
Keeping Mum 5.0 Stars
OMG!!! This film is great i love it!!
Click to Rate
14
Wrong Turn (2003,  R)
Wrong Turn 5.0 Stars
This is now one of my fav movies i thought it was a really good movie. The only part i didt like was when they set the little house thing on fire i thought it was creepy i wouldnt have been able to jump i would be to scared but i wouldnt want to burn either!!!
Click to Rate
15
Bring It On: In It to Win It (2007,  PG-13)
Click to Rate
16
The Sweetest Thing (2002,  R)
The Sweetest Thing 5.0 Stars
Great Movie loved it!!! So funny when they are in the resturant haha.
Click to Rate
17
Super Sweet 16: The Movie (2007,  Unrated)
Super Sweet 16: The Movie 4.5 Stars
Love this movie but i think the Real ones are better.
Click to Rate
18
Penelope (2006,  PG)
Penelope 5.0 Stars
OMG!!! Loved this movie & the wedding dress was fab.Really good movie..x
Click to Rate
19
Definitely, Maybe (2008,  PG-13)
Definitely, Maybe 4.0 Stars
Love this movie..x
Click to Rate
20
Wrong Turn 2: Dead End (2007,  Unrated)
Wrong Turn 2: Dead End 5.0 Stars
Wow.. What a good movie it was well better than the first one! It Made me jump at the start when she knocked that man over i just kept thinking dont go to him but she did and look what happend. I now think them hill billy things are more scary than Zombies or Vampiers!!! The twins were really scary they were the creepyiest. I wish they had kept the GF of the camera man alive because she was a good charecter and they could of give her a happy ending after her BF was so horrible to her. Great Movie loved it..x
Click to Rate
21
Angus, Thongs and Perfect Snogging (2008,  PG-13)
Angus, Thongs and Perfect Snogging 5.0 Stars
OMG!!! Me and my best mate waited the whole summer hols to go and watch this movie. The film is well ace. I couldnt belive the dude who learned them how to kiss and when they pulled away that is just well sick!!! It was well funny when they were spying on the Girl they called the Slag and they found out she had got chicken fillets. Well what can i say about Robbie other than he is a total hottie who plays the guitar..<3 Loved the Movie it Rocks..x
Click to Rate

Comments (2)


Post a comment

Recent Comments

  1. CupcakeChild
    CupcakeChild posted 177 days ago

    Hey Everyone,
    Thanks for viewing my favorite movie list!
    From Scarlett xoxo

  2. CupcakeChild
    CupcakeChild posted 144 days ago

    Hello!!!