My Favorite Movies


  schmidty19895's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
2
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
3
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
Star Wars is my favorite series, this is definatly the best one out of the entire prequel trilogy
4
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
5
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
quite possibly my favorite movie of all time
6
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
this movie kicks ass
7
Inuyasha - Kagami no naka no mugenjou ( The Castle Beyond the Looking Glass ) (2004,  Unrated)
8
Inuyasha - Tenka hadou no ken (Swords of an Honorable Ruler) (2002,  Unrated)
9
Kaubôi Bibappu: Tengoku no Tobira (Cowboy Bebop the Movie: Knockin' on Heaven's Door) (2003,  R)
10
Gekijyouban hagane no renkinjutsushi (Fullmetal Alchemist: The Movie - Conqueror of Shamballa) (2005,  PG-13)
11
Back to the Future (1985,  PG)
12
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
13
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
14
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
15
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
my favorite disney movie!!!!!
16
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
17
Spider-Man (2002,  PG-13)
Spider-Man
this movie kicks ass i was so happy when they made number 2 and i cant wait till number 3 either
18
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
19
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
20
Goldfinger (1964,  PG)
21
Serenity (2005,  PG-13)
22
Underworld (2003,  R)
23
Shin seiki Evangelion Gekijô-ban: Air/Magokoro wo, kimi ni (Neon Genesis Evangelion: The End of Eva (1997,  Unrated)
24
Rat Race (2001,  PG-13)
25
Scary Movie (2000,  R)
26
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
27
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
28
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King
I love this movie, my favorite is two towers!
29
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
30
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
31
Samurai X - Trust (,  Unrated)
32
Samurai X - Betrayal (,  Unrated)
33
Star Trek: The Motion Picture (1979,  G)
34
Star Trek II - The Wrath of Khan (1982,  PG)
35
Star Trek III - The Search for Spock (1984,  PG)
36
Star Trek IV - The Voyage Home (1986,  PG)
37
Star Trek V - The Final Frontier (1989,  PG)
38
Star Trek VI - The Undiscovered Country (1991,  PG)
39
Star Trek Generations (1994,  PG)
40
Star Trek - First Contact (1996,  PG-13)
41
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
42
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
43
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
44
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
45
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
46
Clue (1985,  PG)
Clue
very funny
47
Beverly Hills Cop (1984,  R)
48
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
49
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
50
Final Fantasy VII - Advent Children (2006,  PG-13)
51
Pulp Fiction (1994,  R)
Pulp Fiction
this is one of my all time favorite movies, travolta and jackson are awsome in this
52
The Goonies (1985,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments