My Favorite Movies
Give list a short description
| scissorknot18's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The 24th Day (2004, R) |
|
| 2 |
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001, R) |
|
| 3 |
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006, R) |
|
| 4 |
Next Stop Wonderland (1998, R) |
|
| 5 |
Bent (1997, NC-17) |
|
| 6 |
Bark! (2002, R) |
|
| 7 |
Latter Days (2004, Unrated) |
|
| 8 |
Red Dirt (1999, Unrated) |
|
| 9 |
Wet Hot American Summer (2001, R) |
|
| 10 |
Donnie Darko (2001, R) |
|
| 11 |
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971, G) |
|
| 12 |
Charlie and the Chocolate Factory (2005, PG) |
|
| 13 |
The Wizard of Oz (1939, G) |
|
| 14 |
Freaks (1932, Unrated) |
|
| 15 |
American History X (1998, R) |
|
| 16 |
Dumb and Dumber (1994, PG-13) |
|
| 17 |
CryBaby (2005, Unrated) |
|
| 18 |
Pecker (1998, R) |
|
| 19 |
A League of Their Own (1992, PG) |
|
| 20 |
Heathers (1988, R) |
|
| 21 |
White Oleander (2002, PG-13) |
|
| 22 |
Rent (2005, PG-13) |
|
| 23 |
Dogma (1999, R) |
|
| 24 |
The Boondock Saints (1999, R) |
|
| 25 |
The Souler Opposite (1998, R) |
|
| 26 |
Yossi and Jagger (2003, Unrated) |
|
| 27 |
Rites Of Passage (1999, R) |
|
| 28 |
Straight Jacket (2004, Unrated) |
|
| 29 |
A Home at the End of the World (2004, R) |
|
| 30 |
Head On (1999, Unrated) |
|
| 31 |
Poster Boy (2006, R) |
|
| 32 |
Watchmen (2009, R) |






























