My Favorite Movies


  ScooshScoosh's Rating My Rating
1
Star Trek (2009,  PG-13)
2
The Terminator (1984,  R)
3
Bullseye (1990,  PG-13)
4
Spooks (1931,  Unrated)
5
Knight Rider (2008,  Unrated)
6
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
7
Predator (1987,  R)
8
300 (2007,  R)
9
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
10
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
11
Aliens (1986,  R)
12
Bad Boys (1995,  R)
13
Bad Boys II (2003,  R)
14
Batman (1989,  PG-13)
15
Black Hawk Down (2001,  R)
16
Blade (1998,  R)
17
Blade Runner (1982,  R)
18
Spaceballs (1987,  PG)
19
Team America - World Police (2004,  R)
20
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
21
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
22
The Matrix (1999,  R)
23
X-Men (2000,  PG-13)
24
Transformers (2007,  PG-13)
25
Trainspotting (1996,  R)
26
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
27
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
28
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006,  PG-13)
29
Rocky IV (1985,  PG)
30
Rocky III (1982,  PG)
31
Rocky II (1979,  PG)
32
Rocky (1976,  PG)
33
Rocky Balboa (2006,  PG)
34
Cool Runnings (1993,  PG)
35
Platoon (1986,  R)
36
Pitch Black (2000,  R)
37
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
38
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
39
Monsters, Inc. (2001,  G)
40
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
41
Men in Black (1997,  PG-13)
42
Men in Black II (2002,  PG-13)
43
Liar Liar (1997,  PG-13)
44
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
45
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
46
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
47
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
48
Independence Day (1996,  PG-13)
49
Ice Age (2002,  PG)
50
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
51
I, Robot (2004,  PG-13)
52
I Am Legend (2007,  PG-13)
53
Hot Fuzz (2007,  R)
54
Gladiator (2000,  R)
55
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
56
Girl, Interrupted (1999,  R)
57
Full Metal Jacket (1987,  R)
58
Finding Nemo (2003,  G)
59
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
60
Donnie Darko (2001,  R)
61
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
62
Die Hard (1988,  R)
63
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments