My Favorite Movies


  ScorpioAran's Rating My Rating
1
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
2
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
3
Donnie Darko (2001,  R)
4
V for Vendetta (2006,  R)
5
Into the Wild (2007,  R)
6
Dead Poets Society (1989,  PG)
7
Scent of a Woman (1992,  R)
8
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
9
A Clockwork Orange (1971,  R)
10
Big Fish (2003,  PG-13)
11
The Shining (1980,  R)
12
Forrest Gump (1994,  PG-13)
13
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
14
The Godfather (1972,  R)
15
School of Rock (2003,  PG-13)
16
Lifted (2007,  G)
17
The Sound of Music (1965,  G)
18
I Cento passi (One Hundred Steps) (The Hundred Steps) (2000,  PG)
19
Pulp Fiction (1994,  R)
20
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
21
20-seiki shônen (Twentieth Century Boys) (2008,  Unrated)
22
The Crow (1994,  R)
23
The Lion King (1994,  G)
24
Gladiator (2000,  R)
25
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
26
Leggenda del pianista sull'oceano, La, (The Legend of 1900) (,  R)
27
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
28
The Matrix (1999,  R)
29
Jurassic Park (1993,  PG-13)
30
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
31
Shakespeare in Love (1998,  R)
32
The Green Mile (1999,  R)
33
Dragonheart (1996,  PG-13)
34
Reservoir Dogs (,  R)
35
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
36
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
37
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events (2004,  PG)
38
Bicentennial Man (1999,  PG)
39
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
40
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
41
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
42
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
43
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
44
Fried Green Tomatoes (1991,  PG-13)
45
Fantasia (1940,  G)
46
Love and Death (1975,  PG)
47
Highlander (1986,  R)
48
The Shawshank Redemption (1994,  R)
49
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
50
Fight Club (1999,  R)
51
Coraline (2009,  PG)
52
I, Robot (2004,  PG-13)
53
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
54
Lucky Number Slevin (2006,  R)
55
Matilda (1996,  PG)
56
Mona Lisa Smile (2003,  PG-13)
57
Trainspotting (1996,  R)
58
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
59
Taxi Driver (1976,  R)
60
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
61
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
62
Der Name der Rose (The Name of the Rose) (1986,  R)
63
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
64
Pleasantville (1998,  PG-13)
65
The Silence of the Lambs (1991,  R)
66
Back to the Future (1985,  PG)
67
Changeling (2008,  R)
68
The Prestige (2006,  PG-13)
69
Persepolis (2007,  PG-13)
70
Four Weddings and a Funeral (1994,  R)
71
The Others (2001,  PG-13)
72
Godzilla (1998,  PG-13)
73
The Devil's Advocate (1997,  R)
74
Seven (Se7en) (1995,  R)
75
The Searchers (1956,  Unrated)
76
The Corporation (2004,  Unrated)
77
The NeverEnding Story (1984,  PG)
78
White Oleander (2002,  PG-13)
79
Gone With the Wind (1939,  G)
80
Contact (1997,  PG)
81
Interview with the Vampire (1994,  R)
82
What Ever Happened to Baby Jane? (1962,  Unrated)
83
Mary Poppins (1964,  G)
84
Pirate Radio (The Boat That Rocked) (2009,  R)
85
Gake no ue no Ponyo (Ponyo) (Ponyo on the Cliff by the Sea) (2009,  G)
86
Easy Rider (1969,  R)
87
Non ci resta che piangere (Nothing Left to Do But Cry) (1985,  Unrated)
88
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
89
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
90
Sweet November (2001,  PG-13)
91
The Curious Case of Benjamin Button (2008,  PG-13)
92
Full Metal Jacket (1987,  R)
93
Stand by Me (1986,  R)
94
Little Miss Sunshine (2006,  R)
95
Free Willy (1993,  PG)
96
Sin City (2005,  R)
97
Stargate (1994,  PG-13)
98
The League of Extraordinary Gentlemen (2003,  PG-13)
99
Secret Window (2004,  PG-13)
100
The Truman Show (1998,  PG)
101
Mamma Mia! (2008,  PG-13)
102
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments