My Favorite Movies
| scorpioboi24's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
24 Nights (, Unrated) |
|
|
| 2 |
Accepted (2006, PG-13) |
|
|
| 3 |
Camp (2003, PG-13)
When I first saw this independant movie I was totally taken aback with this film . I loved it and love all of the songs in it. This movie has a wonderful message behind it which is to just be yourself and do what u want to do regardless of what others think or tell u to do in your life. I'd have to say my favorite scene in this movie would have to be when the girl is singing a song out to the crowd and to her parents about "Here's where I stand and here who I am". But all of these actors our great and you will def want to watch it again and again... |
|
|
| 4 |
But I'm A Cheerleader (1999, R)
If there is anyone out there that has felt different or having feelings for the same sex this movie is a def must see in your life... The main story line is very interesting about how she is taken into a str8t camp to try to cange her from being a lesbian lol. I just cant believe their our camps out there like that. Well this movie was great and laugh out loud hillarious. |
|
|
| 5 |
American Beauty (1999, R)
The is def in all time favorite classic movie with some amazing actors. " Kevin Spacey" I would have to say this is one of the best films he has ever done along with "Annette Bening". The story line is very intriguing and will have u wanting more of it... I loved the way it was filmed and the special effects put into it. The symbolism in this movie is amazing and makes u think.. Great Movie!!!! |
|
|
| 6 |
54 (1998, R)
I didn't really know much about 54 before watching this movie. The movie really didn't explain the whole storyline behind the famous club 54 but in the end it was pretty good. It had an amazing cast all of them were great. I love the music in this movie and I myself love to dance..hmm.. too bad this club still didn't exist I would try to get in lol.... |
|
|
| 7 |
The Sweetest Thing (2002, R) |
|
|
| 8 |
Clueless (1995, PG-13) |
|
|
| 9 |
The Wedding Planner (2001, PG-13) |
|
|
| 10 |
Wedding Crashers (2005, R) |
|
|
| 11 |
My Big Fat Greek Wedding (2002, PG) |
|
|
| 12 |
My Best Friend's Wedding (1997, PG-13) |
|
|
| 13 |
Simply Irresistible (1999, PG-13) |
|
|
| 14 |
Brokedown Palace (1999, PG-13) |
|
|
| 15 |
The Ring (2002, PG-13) |
|
|
| 16 |
The Ringer (2005, PG-13) |
|
|
| 17 |
Titanic (1997, PG-13) |
|
|
| 18 |
The Time Machine (2002, PG-13) |
|
|
| 19 |
Resident Evil (2002, R) |
|
|
| 20 |
Resident Evil - Apocalypse (2004, R) |
|
|
| 21 |
The Ice Cream Man (1994, R) |
|
|
| 22 |
Come Undone (2000, Unrated) |
|
|
| 23 |
Hairspray (1988, PG) |
|
|
| 24 |
Poltergeist (1982, PG) |
|
|
| 25 |
The Goonies (1985, PG) |
|
|
| 26 |
10 Things I Hate About You (1999, PG-13) |
|
|
| 27 |
How to Lose a Guy in 10 Days (2003, PG-13) |
|
|
| 28 |
Wild Things (1998, R) |
|
|
| 29 |
Stay Tuned (1992, PG) |
|
|
| 30 |
Three to Tango (1999, PG-13) |
|
|
| 31 |
The Birdcage (1996, R) |
|
|
| 32 |
Drop Dead Gorgeous (1999, PG-13) |
|
|
| 33 |
Drop Dead Fred (1991, PG-13) |
|
|
| 34 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006, PG-13) |
|
|
| 35 |
Shaun of the Dead (2004, R) |
|
|
| 36 |
Don't Tell Mom the Babysitter's Dead (1991, PG-13) |
|
|
| 37 |
Night of the Living Dead (1990, R) |
|
|
| 38 |
Legally Blonde (2001, PG-13) |
|
|
| 39 |
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde (1953, PG-13) |
|
|
| 40 |
Thelma & Louise (1991, R) |
|
|
| 41 |
Jawbreaker (1999, R) |
|
|
| 42 |
Shrek (2001, PG) |
|
|
| 43 |
Shrek the Third (Shrek 3) (2007, PG) |
|
|
| 44 |
Shrek 2 (2004, PG) |
|
|
| 45 |
Scary Movie (2000, R) |
|
|
| 46 |
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004, PG-13) |
|
|
| 47 |
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) (2001, R) |
|
|
| 48 |
Jeepers Creepers (2001, R) |
|
|
| 49 |
House on Haunted Hill (1999, R) |
|
|
| 50 |
Hollow Man (2000, R) |
|
|
| 51 |
Sleepy Hollow (1999, R) |
|
|
| 52 |
She's the Man (2006, PG-13) |
|
|
| 53 |
Urban Legend (1998, R) |
|
|
| 54 |
Urban Legends: Final Cut (2000, R) |
|
|
| 55 |
The Legend of Billie Jean (1985, PG-13) |
|
|
| 56 |
The Chronicles of Riddick (2004, Unrated) |
|
|
| 57 |
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001, PG-13) |
|
|
| 58 |
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002, PG-13) |
|
|
| 59 |
Lord of the Flies (1990, R) |
|
|
| 60 |
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003, PG-13) |



