My Favorite Movies


  se7enthangel's Rating My Rating
1
Empire of the Sun (1987,  PG)
Empire of the Sun
Absolutely astounding potrayal by Christian Bale. Filmed in 1987. One of Spielberg's greatest. It inspires, delights, sheds some tears and uplifts the soul of its viewers.
2
Rescue Dawn (2007,  PG-13)
Rescue Dawn
An exceptionally good POW movie about the survival of Dieter Dengler. Impressive performance from comedian Steve Zahn n Bale was brilliant . Lost 55 pounds for that role!!!
3
The Hurt Locker (2009,  R)
The Hurt Locker
This one gets a 5 stars from me. By far, one of the best war movie of all time. Overwhelmingly TENSE that sometimes I forget to breathe from one terrifying scene to another more terrifying scene. The hurt locker is not a typical gun blasting combat movie but the mania of diffusing bombs under extreme circumstances in war torn Iraq(filmed in Jordan, country next to it) Th direction from Kathryn Bigelow was downright realistic and damn well near perfect.
The Hurt Locker is structured around the 38 days the three men in the EOD (for Explosive Ordnance Disposal) squad have left in their rotation in Iraq. Men like Spc. Owen Eldridge (Geraghty) know all too well that every new day is potentially one they will not survive. They all want to avoid the hurt locker, the place where bad things happen.
The 3 male leads especially Jeremy Renner, brought such unchallenged performances along with some special guest cameos by Guy Pearce, David Morse and Ralph Fiennes. This is a must see film and easily the best of 2009. Whoever says transformers 2 the best, I will hurt you!
4
Legends of the Fall (1994,  R)
Legends of the Fall
Great epic drama, all the actors are absolutely brilliant esp Anthony Hopkins.
5
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
Million Dollar Baby
Her back muscles encourages me to go to the gym!!!! Hillary's stellar performance
6
Mamma Mia! (2008,  PG-13)
Mamma Mia!
A superb musical that got me dancing, singing and laughing .2 lead actresses Meryl Streep and Amanda Seyfried delivered their roles amazingly well
7
Malena (2000,  R)
Malena
A visually hypnotic film played brilliantly by a captivating Monica Bellucci. Absolutely gorgeous cinematography
8
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
Ever After - A Cinderella Story
For all lovers of romance, a movie that you will never get bored of.
9
Only You (1994,  PG)
Only You
The Italian scenery is incredible and would make anyone fall in love with Italy. I have always loved watching movies filmed in Italy. Italy is a lot more romantic than Paris. Ahhh bellissimo.....
10
Gladiator (2000,  R)
Gladiator
Spectacular movie by Ridley Scott. Visually and emotionally satisfying
11
Braveheart (1995,  R)
Braveheart
Brilliant director and actor,Mel Gibson. A movie that one never cease to be amazed, truly majestic
12
I Am Sam (2002,  PG-13)
I Am Sam
An inspiring tale that stays with you. It can be emotionally draining, cried buckets watching this!
13
Step Up (2006,  PG-13)
Step Up
Extraordinary dancing by Tatum n Dewan. Great chemistry, good music. Enjoyable
14
Dirty Dancing - Havana Nights (2004,  PG-13)
Dirty Dancing - Havana Nights
Makes you want to get up, grab a partner n dance. Romantic and dramatic with sexy dance moves.
15
Superman Returns (2006,  PG-13)
16
The Curious Case of Benjamin Button (2008,  PG-13)
The Curious Case of Benjamin Button
Finally! Finally I got my hands on this DVD.This movie intrigued me from beginning till the very end. It is a story of a man who is old when he is born and an infant when he dies. The film is well made with great supporting casts and a fascinating script. Cate Blanchett gave a fine performance here too,as the woman who has hold of Benjamin's heart .A captivating and one of a kind piece of a movie with such heartbreaking romance. A box of tissue would be handy here.
17
Dangerous Liaisons (1988,  R)
Dangerous Liaisons
John Malkovich plays the rake, Vicomte de Valmont so seductively well. This movie is wicked. Sinfully deliciously. Fascinating

Comments (2)


Post a comment

Recent Comments

  1. Pritdbat
    Pritdbat posted 177 days ago

    quite selective...yet a nice composition.

  2. se7enthangel
    se7enthangel posted 57 days ago

    Thanks, indeed. Watch no 3 soon Prit or I never forgive you!