My Favorite Movies


  SeanFromIT's Rating My Rating
1
Eight Days A Week (1997,  R)
2
Sicko (2007,  PG-13)
Sicko
Yes, a group of Americans really have to go to poor little Cuba to get proper health insurance. It's a sad, sad day for the United States.
3
Fahrenheit 9/11 (2004,  R)
Fahrenheit 9/11
Ground breaking in its effect on documentary film making.
4
Loose Change 2nd Edition (2006,  Unrated)
5
America: Freedom To Fascism (2006,  Unrated)
America: Freedom To Fascism
A must see for all Americans.
6
The Recruit (2003,  PG-13)
7
Team America - World Police (2004,  R)
Team America - World Police
The Unrated and Uncut version will blow your mind.
8
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006,  PG-13)
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby
Hilarious.
9
Evolution (2001,  PG-13)
10
Three Kings (1999,  R)
11
Bowling for Columbine (2002,  R)
12
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy
Awesome movie.
13
Scary Movie (2000,  R)
14
Scary Movie 2 (2001,  R)
15
Not Another Teen Movie (2001,  R)
Not Another Teen Movie
Good adaption of the Scary Movie idea to the rest of the movies popular at the time.
16
Doom (2005,  R)
17
Independence Day (1996,  PG-13)
18
Resident Evil (2002,  R)
19
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
20
Underworld: Evolution (2006,  R)
Underworld: Evolution
Another chic power movie but it's good.
21
Underworld (2003,  R)
22
Bloodrayne (2006,  R)
23
Ultraviolet (2006,  PG-13)
24
Contact (1997,  PG)
25
Mars Attacks! (1996,  PG-13)
26
Clerks (1994,  R)
27
Clerks II (2006,  R)
28
Dogma (1999,  R)
29
Jay and Silent Bob Strike Back (2001,  R)
30
Mallrats (1995,  R)
31
Super Troopers (2001,  R)
32
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (2005,  PG)
33
Mission To Mars (2000,  PG)
34
The Core (2003,  PG-13)
35
Signs (2002,  PG-13)
36
White Noise (2005,  PG-13)
37
Urban Legend (1998,  R)
Urban Legend
Good movie.
38
Epoch (2000,  PG-13)
39
Epoch:Evolution (2003,  R)
40
X-Men (2000,  PG-13)
41
X2 (2003,  PG-13)
42
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
43
The X-Files - Fight the Future (1998,  PG-13)
44
Star Trek - Nemesis (2002,  PG-13)
45
Star Trek - Insurrection (1998,  PG)
46
Star Trek - First Contact (1996,  PG-13)
47
Star Trek Generations (1994,  PG)
48
Poltergeist (1982,  PG)
49
Silent Hill (2006,  R)
50
Pitch Black (2000,  R)
51
Blade (1998,  R)
52
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
53
Blade - Trinity (2004,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments