My Favorite Movies


  SeanPulvirenti149293's Rating My Rating
1
Big (1988,  PG)
2
The Breakfast Club (1985,  R)
3
Click (2006,  PG-13)
4
The Benchwarmers (2006,  PG-13)
5
Over the Hedge (2006,  PG)
6
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
7
Trading Places (1983,  R)
8
The Truman Show (1998,  PG)
9
No Country for Old Men (2007,  R)
10
Bowling for Columbine (2002,  R)
11
Sicko (2007,  PG-13)
12
8 Mile (2002,  R)
13
Accepted (2006,  PG-13)
14
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
15
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
16
Anger Management (2003,  PG-13)
17
Bad Boys (1995,  R)
18
Bad Boys II (2003,  R)
19
Beerfest (2006,  R)
20
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
21
Big Daddy (1999,  PG-13)
22
Big Fish (2003,  PG-13)
23
Billy Madison (1995,  PG-13)
24
Blades of Glory (2007,  PG-13)
25
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
26
Caddyshack (1980,  R)
27
Cast Away (2000,  PG-13)
28
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
29
Clueless (1995,  PG-13)
30
Coming to America (1988,  R)
31
Crash (2004,  R)
32
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
33
Disturbia (2007,  PG-13)
34
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
35
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
36
Eurotrip (2003,  R)
37
Failure to Launch (2006,  PG-13)
38
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
39
Forrest Gump (1994,  PG-13)
40
Four Brothers (2005,  R)
41
Girl, Interrupted (1999,  R)
42
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
43
Hitch (2005,  PG-13)
44
I Am Legend (2007,  PG-13)
45
Jackass - The Movie (2002,  R)
46
Jackass: Number Two (2006,  R)
47
Knocked Up (2007,  R)
48
Little Miss Sunshine (2006,  R)
49
Mean Girls (2004,  PG-13)
50
Mr. Deeds (2002,  PG-13)
51
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
52
Office Space (1999,  R)
53
Old School (2003,  R)
54
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
55
Rushmore (1998,  R)
56
Sixteen Candles (1984,  PG)
57
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
58
Superbad (2007,  R)
59
Stand by Me (1986,  R)
60
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006,  PG-13)
61
Thank You For Smoking (2005,  R)
62
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
63
The Big Lebowski (1998,  R)
64
The Ringer (2005,  PG-13)
65
Waiting (2005,  R)
66
Wedding Crashers (2005,  R)
67
Wild Hogs (2007,  PG-13)
68
Without A Paddle (2004,  PG-13)
69
You, Me and Dupree (2006,  PG-13)
70
Zoolander (2001,  PG-13)
71
Dickie Roberts - Former Child Star (2003,  PG-13)
72
Running With Scissors (2001,  R)
73
Charlie Bartlett (2007,  R)
74
American Movie (1999,  R)
75
Tupac - Resurrection (2003,  R)
76
Drillbit Taylor (2008,  PG-13)
77
Auto Focus (2002,  R)
78
The Weather Man (2005,  R)
79
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
80
Matchstick Men (2003,  PG-13)
81
Adaptation (2002,  R)
82
The Bucket List (2007,  PG-13)
83
The Goonies (1985,  PG)
84
Snow Day (2000,  PG)
85
Meet the Parents (2000,  PG-13)
86
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
87
Pay It Forward (2000,  PG-13)
88
Wayne's World (1992,  PG-13)
89
Wayne's World 2 (1993,  PG-13)
90
Clerks (1994,  R)
91
Clerks II (2006,  R)
92
The 'Burbs (1989,  PG)
93
Bad Company (2002,  PG-13)
94
Nurse Betty (2000,  R)
95
I Spy (2002,  PG-13)
96
Sleeper (1973,  PG)
97
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
98
Lost In Translation (2003,  R)
99
Spies Like Us (1985,  PG)
100
The Ladykillers (2004,  R)
101
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
102
Serving Sara (2002,  PG-13)
103
Stuck On You (2003,  PG-13)
104
Semi-Pro (2008,  R)
105
Unaccompanied Minors (Grounded) (2006,  PG)
106
Reno 911!: Miami (2007,  R)
107
The Producers (2005,  PG-13)
108
One Hour Photo (2002,  R)
109
The In-Laws (2003,  PG-13)
110
The Heartbreak Kid (2007,  R)
111
Music and Lyrics (2006,  PG-13)
112
Mad Money (2008,  PG-13)
113
Friends With Money (2006,  R)
114
Be Kind Rewind (2008,  PG-13)
115
Walk Hard: The Dewey Cox Story (2007,  R)
116
Taxi (2004,  PG-13)
117
Tenacious D in: The Pick of Destiny (2006,  R)
118
Starsky & Hutch (2004,  PG-13)
119
School of Rock (2003,  PG-13)
120
The Terminal (2004,  PG-13)
121
The Money Pit (1986,  PG)
122
The Good Girl (2002,  R)
123
The Comebacks (2007,  PG-13)
124
Bad News Bears (2005,  PG-13)
125
Mr. Woodcock (2007,  PG-13)
126
School for Scoundrels (2006,  PG-13)
127
Set It Off (1996,  R)
128
The Cookout (2004,  PG-13)
129
American Dreamz (2006,  PG-13)
130
The Matador (2005,  R)
131
Lord of War (2005,  R)
132
Black Sheep (1996,  PG-13)
133
Tommy Boy (1995,  PG-13)
134
Collateral (2004,  R)
135
Dogma (1999,  R)
136
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
137
Dumb and Dumberer: When Harry Met Lloyd (2003,  PG-13)
138
Road Trip (2000,  R)
139
Fargo (1996,  R)
140
Half Baked (1998,  R)
141
High Fidelity (2000,  R)
142
High School High (1996,  PG-13)
143
Juno (2007,  PG-13)
144
Just Friends (2005,  PG-13)
145
Arthur (1981,  PG)
146
Broken Flowers (2005,  R)
147
The Life Aquatic with Steve Zissou (2004,  R)
148
Mallrats (1995,  R)
149
Night at the Museum (2006,  PG)
150
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
151
Scarface (1983,  R)
152
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
153
Senior Skip Day (2008,  G)
154
Orange County (2002,  PG-13)
155
Planes, Trains and Automobiles (1987,  R)
156
The Master of Disguise (2002,  PG)
157
Trapped in Paradise (1994,  PG-13)
158
Sling Blade (1997,  R)
159
Wonder Boys (2000,  R)
160
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
161
Encino Man (1992,  PG)
162
Son in Law (1993,  PG-13)
163
Meet Wally Sparks (1997,  R)
164
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
165
Ghostbusters 2 (1989,  PG)
166
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
167
I Now Pronounce You Chuck and Larry (2007,  PG-13)
168
Good Luck Chuck (2007,  R)
169
Employee of the Month (2006,  PG-13)
170
Analyze This (1999,  R)
171
Analyze That (2002,  R)
172
City by the Sea (2002,  R)
173
Man on the Moon (1999,  R)
174
The Blues Brothers (1980,  R)
175
Canadian Bacon (1995,  PG)
176
Coneheads (1993,  PG)
177
Houseguest (1995,  PG)
178
Envy (2004,  PG-13)
179
Saving Silverman (Evil Woman) (2001,  R)
180
Dead Man on Campus (1998,  R)
181
Fast Food Nation (2006,  R)
182
All About the Benjamins (2002,  R)
183
Rat Race (2001,  PG-13)
184
The Savages (2007,  R)
185
Capote (2005,  R)
186
The Wash (2001,  R)
187
How High (2001,  R)
188
Get Rich or Die Tryin' (2005,  R)
189
The Jerk (1979,  R)
190
Looney Tunes: Back in Action (2003,  PG)
191
Bowfinger (1999,  PG-13)
192
Shopgirl (2005,  R)
193
Heartbreakers (2001,  PG-13)
194
Snow Cake (2006,  Unrated)
195
Holes (2003,  PG)
196
Uncle Buck (1989,  PG)
197
Summer Rental (1985,  PG)
198
Gang Related (1997,  R)
199
Juice (1992,  R)
200
Poetic Justice (1993,  R)
201
Gridlock'd (1997,  R)
202
Dirty Work (1998,  PG-13)
203
Screwed (2000,  PG-13)
204
Farce of the Penguins (2006,  R)
205
The Longest Yard (2005,  PG-13)
206
There's Something About Mary (1998,  R)
207
The Cable Guy (1996,  PG-13)
208
Reality Bites (1993,  PG-13)
209
Joe Dirt (2001,  PG-13)
210
Lost and Found (1999,  PG-13)
211
Private Parts (1997,  R)
212
Porky's (1981,  R)
213
EdTV (1999,  PG-13)
214
Kingpin (1996,  PG-13)
215
Trial and Error (1997,  PG-13)
216
Super Size Me (2004,  PG-13)
217
Lucky Numbers (2000,  R)
218
Michael (1996,  PG)
219
Double Whammy (2002,  R)
220
Excess Baggage (1997,  PG-13)
221
Grosse Pointe Blank (1997,  R)
222
Hot Shots! (1991,  PG-13)
223
Slackers (2002,  R)
224
Less Than Zero (1987,  R)
225
Showtime (2002,  PG-13)
226
Bedazzled (2000,  PG-13)
227
My Cousin Vinny (1992,  R)
228
Used Cars (1980,  R)
229
Down to Earth (2001,  PG-13)
230
Money Talks (1997,  R)
231
Starman (1984,  PG-13)
232
Blank Check (1994,  PG)
233
Powder (1995,  PG-13)
234
Airheads (1994,  PG-13)
235
Election (1999,  R)
236
The New Guy (2001,  PG-13)
237
Cocktail (1988,  R)
238
Moving (1988,  R)
239
Phenomenon (1996,  PG)
240
Cop and a Half (1993,  PG)
241
Groundhog Day (1993,  PG)
242
Loser (2000,  PG-13)
243
A Night at the Roxbury (1998,  PG-13)