My Favorite Movies
Movies I can watch over and over and over and over again.
| seasonalplume's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977, PG) |
|
| 2 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983, PG) |
|
| 3 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980, PG) |
|
| 4 |
Pride and Prejudice (, Unrated) |
|
| 5 |
Finding Neverland (2004, PG) |
|
| 6 |
Moulin Rouge! (2001, PG-13) |
|
| 7 |
Much Ado About Nothing (1993, PG-13) |
|
| 8 |
10 Things I Hate About You (1999, PG-13) |
|
| 9 |
While You Were Sleeping (1995, PG) |
|
| 10 |
The Last Samurai (2003, R) |
|
| 11 |
Shakespeare in Love (1998, R) |
|
| 12 |
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001, R) |
|
| 13 |
You've Got Mail (1998, PG) |
|
| 14 |
Big Fish (2003, PG-13) |
|
| 15 |
Willow (1988, PG) |
|
| 16 |
Pride and Prejudice (2005, PG) |
|
| 17 |
50 First Dates (2004, PG-13) |
|
| 18 |
Elizabeth (1998, R) |
|
| 19 |
The Wedding Singer (1997, PG-13) |
|
| 20 |
Two Weeks Notice (2002, PG-13) |
|
| 21 |
A Knight's Tale (2001, PG-13) |





















