You are not logged in.
Sign In or Register
Home
Movies
In Theaters
On DVD
Rate Movies
Recommended Movies
Actors
Actor Home
Actor Photos
Actress Photos
Random Actor
News
Top Stories
Most Recent
My Saved Stories
My Submitted Stories
Profile
"
My Profile
My Ratings
My Lists
My Favorite Actors
My Favorite Photos
My Favorite Videos
Skins Gallery
My Friends
My Friends
My Conversations
My Friends' Reviews
Movie Night Planner
Invite
Meet People
People You May Know
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Find a User
Movie Compatibility Test
Fun Stuff
Watch Now
Never-Ending Quiz
|
Quizzes
|
Polls
|
Lists
|
Videos
|
Photos
|
Forums
|
Wiki
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
Oscar Winners: Best Original Screenplay
by
Christopher
AFI's Top 10 Mysteries
by
Christopher
Oscar Winners: Best Supporting Actor
by
Christopher
MY MOVIE COLLECTION!!!
by
Prashanth
my movielist
by
Glenn
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
serena
serenamurphy4's Rating
My Rating
1
The Usual Suspects
(1995, R)
2
Paris Je T'aime
(2007, R)
3
Escape to Witch Mountain (1975)
(1975, G)
4
Return from Witch Mountain
(1978, G)
5
Back to the Beach
(1987, PG)
6
Pump up the Volume
(1990, R)
7
Heathers
(1989, R)
8
Requiem for a Dream
(2000, R)
9
Candy
(2006, R)
10
Life Is Beautiful (La Vita è bella)
(1998, PG-13)
11
Dirty Dancing
(1987, PG-13)
12
A Beautiful Mind
(2001, PG-13)
13
Beetlejuice
(1988, PG)
14
Big Fish
(2003, PG-13)
15
City of God
(2003, R)
16
Dead Poets Society
(1989, PG)
17
Edward Scissorhands
(1990, PG-13)
18
Forrest Gump
(1994, PG-13)
19
Girl, Interrupted
(1999, R)
20
Pan's Labyrinth (El Laberinto del Fauno)
(2006, R)
21
Pulp Fiction
(1994, R)
22
Taxi Driver
(1976, R)
23
The Color Purple
(1985, PG-13)
24
Drop Dead Fred
(1991, PG-13)
25
Little Fish
(2006, R)
26
Alice in Wonderland
(1951, G)
27
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu)
(2004, PG-13)
28
The Beach
(2000, R)
29
Little Children
(2006, R)
30
Dream a Little Dream
(1989, PG-13)
31
Shortbus
(2006, Unrated)
32
Mysterious Skin
(2005, NC-17)
33
Running With Scissors
(2001, R)
34
The Skeleton Key
(2005, PG-13)
35
Rock 'n' Roll High School
(1979, PG)
36
Noise
(2008, Unrated)
37
The Heart Is Deceitful Above All Things
(2006, R)
38
Fur: An Imaginary Portrait of Diane Arbus
(2006, R)
39
The Dead Girl
(2006, R)
40
Clubland (1999)
(1999, R)
Comments (0)
Post a comment
Recent Comments