My Favorite Movies


  seriousstorm85's Rating My Rating
1
The Matrix (1999,  R)
2
The Matrix Reloaded (2003,  R)
The Matrix Reloaded
Excellent movie, great special effects.
3
The Matrix Revolutions (2003,  R)
The Matrix Revolutions
Super movie, great sequel.
4
The Animatrix (2003,  Unrated)
The Animatrix
Lovely work, recommended for all Matrix lovers
5
Amistad (1997,  R)
Amistad
Excellent movie, one that should be watched by everyone
6
The Patriot (2000,  R)
7
Kingdom of Heaven (2005,  R)
Kingdom of Heaven
Out of all the historical movies out during the last few years, this one was excellent.
8
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
9
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
10
Sin City (2005,  R)
11
The Incredibles (2004,  PG)
12
Finding Nemo (2003,  G)
13
Monsters, Inc. (2001,  G)
14
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story (,  Unrated)
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story
Family Guy rocks, and this one is a great piece of work
15
Cars (2006,  G)
Cars
Great movie, i hope it draws people to watch Nascar too.
16
Shrek (2001,  PG)
17
Shrek 2 (2004,  PG)
Shrek 2
Great movie
18
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
Shrek the Third (Shrek 3)
Nice film, but didn't like it as much as the previous two, this one felt like a let down compared to da other two movies.
19
The Pelican Brief (1993,  PG-13)
The Pelican Brief
Good movie for all John Grisham lovers.
20
A Time to Kill (1996,  R)
A Time to Kill
I loved it, one to watch especially if having read the book
21
The Client (1994,  PG-13)
The Client
Nice film to watch, not as good as the book though.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments