My Favorite Movies


  1. ServantofSauron
  2. Silmarwen

Just a list of my favourite movies of all time.

  ServantofSauron's Rating My Rating
1
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
2
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
3
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
Wonderful, great cast!
4
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
5
Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009,  PG)
6
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
Great movie, great cast.
7
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring
very climactic. Frodo Lives! One of the greatest movies ever made!
8
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Two Towers
awsome battle sequences! Long live Tolkien and Middle-Earth
9
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King
best movie ever! Along with the rest of the trilogy.
Simply Tolkien... Simply great!
10
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
loved it
11
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (2008,  PG)
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian
A very well-done movie. definately worth watching.
12
Cashback (2007,  R)
13
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) (2007,  R)
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror)
Brilliant! An instant classic. Thrilling and engageing till the last second. Very well worth watching.
14
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
Climactic battle sequences
15
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
16
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
17
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
18
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
19
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
Best of the Star Wars saga... Long live Yoda!
20
King Arthur (2004,  PG-13)
King Arthur
Very well done, excellent movie, excellent cast!
21
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
The Phantom of the Opera
A wonderful film, really worth seeing.
Great cast, great music, great visuals.
Overall a masterpiece.
22
Van Helsing (2004,  PG-13)
Van Helsing
awsome, very climactic and great fight sequences!
23
Cashback (2004,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments