My Favorite Movies


  SesshoumaruFan's Rating My Rating
1
Inuyasha - Tenka hadou no ken (Swords of an Honorable Ruler) (2002,  Unrated)
Inuyasha - Tenka hadou no ken (Swords of an Honorable Ruler)
Sesshoumaru is in this... a lot! ^^
2
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005,  PG)
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle)
It's Miyazaki-san... enough said!
3
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi)
First of his movies I ever saw! I watched it 13 times in five days and then we bought it! ^^
4
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1999,  PG-13)
Princess Mononoke (Mononoke-hime)
This is another of his awesome movies!
5
The Princess Bride (1987,  PG)
The Princess Bride
The Princess Bride, yes... a wonderful, wonderful movie!!
6
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind) (1984,  PG)
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind)
^^ This is just soo awesome even if the manga is better.
7
Final Fantasy VII - Advent Children (2006,  PG-13)
Final Fantasy VII - Advent Children
Neat, but I prefer the game.
8
Castle in the Sky (Tenkû no shiro Rapyuta) (1989,  Unrated)
Castle in the Sky (Tenkû no shiro Rapyuta)
Yes it's another of his movies!
9
Gremlins (1984,  PG)
Gremlins
This is sooo cute!
10
Neko no Ongaeshi (The Cat Returns) (2002,  G)
11
Majo no takkyûbin (Kiki's Delivery Service) (1989,  G)
12
Inuyasha - Guren no houraijima (Fire on the Mystic Island) (2004,  Unrated)
13
Inuyasha - Toki wo koeru omoi ( Affections Touching Across Time ) (2005,  Unrated)
14
Inuyasha - Kagami no naka no mugenjou ( The Castle Beyond the Looking Glass ) (2004,  Unrated)
15
Gremlins 2 - The New Batch (1990,  PG-13)
16
The Amityville Horror (2005,  R)
17
Gekijyouban hagane no renkinjutsushi (Fullmetal Alchemist: The Movie - Conqueror of Shamballa) (2005,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments